Traktat paryski (1898)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Traktat paryski
ilustracja
Data

10 grudnia 1898

Miejsce

Paryż, Francja

Wynik

przejęcie Portoryko, Guamu i Filipin przez USA

Przyczyna

wojna amerykańsko-hiszpańska

Strony traktatu
 USA  Hiszpania
Bogini wolności ogłaszająca Kubie, Portoryku i Filipinom nadejście pokoju, w tle przyglądający się wszystkiemu Wuj Sam – karykatura z 1898 roku

Traktat paryskitraktat pokojowy kończący wojnę amerykańsko-hiszpańską, podpisany w Paryżu 10 grudnia 1898 roku[1].

Konferencja pokojowa rozpoczęła się 1 października 1898 roku, sześć miesięcy po rozpoczęciu działań wojennych. Stronę amerykańską reprezentowała delegacja złożona z Williama R. Daya, senatorów Cushmana K. Daviesa, Williama P. Frye’a i George’a Graya oraz Whitelawa Reida. Delegacją hiszpańską kierował przewodniczący senatu Eugenio Montero Ríos. W negocjacjach po stronie hiszpańskiej uczestniczył także ambasador Francji w Stanach Zjednoczonych, Jules Cambon[1].

Na mocy traktatu Hiszpania zrzekła się większości wciąż do niej należących posiadłości kolonialnych, co de facto oznaczało koniec hiszpańskiego imperium kolonialnego. Portoryko, Guam i Filipiny przekazane zostały Stanom Zjednoczonym (za te ostatnie Hiszpania otrzymała 20 mln dolarów rekompensaty)[1], a Kuba stała się amerykańskim protektoratem do czasu proklamacji niepodległości w 1902 roku[2]. Hiszpania zobowiązana została również do przejęcia kubańskiego długu o wartości 400 mln dolarów[3].

Traktat, w szczególności zapis o przejęciu Filipin, spotkał się ze znaczną krytyką w Senacie Stanów Zjednoczonych, jako wpisujący się w politykę imperializmu. Zaaprobowany został 6 lutego 1899 roku większością jednego głosu. Dążenia niepodległościowe na wyspach doprowadziły do wybuchu wojny filipińsko-amerykańskiej[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Treaty of Paris of 1898. Library of Congress. [dostęp 2017-08-20]. (ang.).
  2. This Day in History: Treaty of Paris ends Spanish-American War. History. [dostęp 2017-08-20]. (ang.).
  3. a b Treaty of Paris, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2017-08-20] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]