Tramwaj do Fordonu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tramwaj do Fordonu - budowana od 2013 r. linia tramwajowa w Bydgoszczy o długości 9,5 km, będąca przedłużeniem istniejącej linii tramwajowej wzdłuż ulicy Fordońskiej do największego osiedla miasta, jakim jest Fordon. Realizacja zadania będzie trwała do 2015r., a pierwsze tramwaje mają zostać uruchomione w początku 2016 roku[1]. Linia posiadać będzie pewne cechy szybkiego tramwaju (bezkolizyjna estakada nad Węzłem Wschodnim oraz stacją Bydgoszcz Wschód).

Schemat przedstawiający planowaną rozbudowę sieci tramwajowej w Bydgoszczy do 2030 roku.

     Istniejąca sieć

     A1 – trasa do Dworca Kolejowego otwarta w 2012 r.

     B1 – trasa do Fordonu, otwarcie w 2015 r.

     C1 – trasa wzdłuż ulicy Kujawskiej

     C2 – trasa na osiedle Szwederowo

     C3 – trasa na osiedle Błonie

     C4 – trasa na osiedle Miedzyń

     C5 – trasa do Myślęcinka

     C6 – trasa na Moście Kazimierza Wielkiego

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze plany zbudowania nowej linii do Fordonu sięgają początku istnienia tego 70-tysięcznego osiedla. Względy finansowe spowodowały jednak, że budowa linii odsuwana była na kolejne lata. Ostatecznie w roku 2009 przystąpiono do prac projektowych, które ukończono w roku 2012. W 2013 rozpoczęła się budowa trasy wraz z estakadą z przystankiem i przejściem na perony kolejowe stacji Bydgoszcz Wschód. Trasa zaczynać się będzie przy ulicy Wyścigowej (gdzie w nowej lokalizacji powstaje pętla awaryjna), skąd przejdzie wspomnianą estakadą nad torami linii kolejowej do Torunia do ul. Lewińskiego po drugiej stronie torów kolejowych. Dalej trasa prowadzić będzie wzdłuż ul. Lewińskiego i (za skrzyżowaniem z Jasiniecką) ul. Akademicką. Przy ulicy Korfantego ma znajdować się pętla awaryjna. Następnie tory pójdą do skrzyżowania z ulicą Andersa, gdzie pierwotnie miał powstać węzeł komunikacyjny. Po skręcie w lewo trasa skierowana zostanie wzdłuż Andersa, minie ulicę Wyzwolenia. Kolejna pętla powstanie w rejonie ulicy Piłsudskiego. Dalej planowane jest ułożenie torów wzdłuż ul. Andersa na Mariampol do ulicy Geodetów, gdzie w dalszych planach przewidziana jest budowa zajezdni tramwajowej. Inwestycja ma pochłonąć 437 308 983,67 zł (z czego 209 768 552,18 zł ma pochodzić z funduszy UE)[2], a jej zakończenie planowane jest 31 grudnia 2015. Rozstrzygnięty w 2013 przetarg na realizację linii wygrało konsorcjum złożone z firm „Gotowski” Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Robót Mostowych „Mosty Łódź” SA, Feroco SA, Przedsiębiorstwa Inżynieryjnych Robót Kolejowych „TOR-KRAK” sp. z o.o., Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia SA oraz czeskiej spółki Metrostav a.s., podejmując się realizacji zadania za kwotę 290 mln zł i pokonując takie firmy, jak szwedzka Skanska, austriacki Strabag, włoskie Astaldi oraz portugalski Dragados. Najdroższa złożona oferta opiewała na kwotę 405 mln zł[3], a kwota, jaką inwestor przeznaczył na realizację zamówienia, to 307,5 mln zł[4]. 22.10.2013r nastąpiło podpisanie umowy na realizację inwestycji. Budowa nowego odcinka powiązana jest z zakupem 12 nowych, pięcioczłonowych tramwajów niskopodłogowych z klimatyzacją, niezbędnych do obsługi wydłużonych linii.

Budowa linii wiąże się z przebudową 14 skrzyżowań, z których część zostanie wyposażona w sygnalizację świetlną zapewniającą pierwszeństwo tramwajom. Na linii powstanie 13 par przystanków (Fordońska - Wyścigowa, Bydgoszcz Wschód, Akademicka - Rejewskiego, Akademicka - Romanowskiej, Pętla Korfantego, Akademicka - Kaliskiego, Akademicka - Igrzyskowa, Andersa - Kleeberga, Andersa - Skarżyńskiego, Andersa - Wolna, Andersa - Wyzwolenia, Andersa - Gieryna, Łoskoń (pierwotnie: Geodetów).

Pierwotnie przewidywano, że budowaną trasą kursować będą linie 3 z ul. Rycerskiej (w godzinach szczytu co 7,5 min., poza tym co kwadrans) oraz 7 z Kapuścisk (co 15 min.)[5]. Jesienią 2014 podano do publicznej wiadomości, że uruchomione zostaną również linie 9 (na Wilczak) oraz 10 (do Lasu Gdańskiego), a część kursów będzie rozpoczynała bieg nie na pętli końcowej Łoskoń, a na pętli Piłsudskiego. Czas przejazdu od początku linii w Fordonie do Ronda Fordońskiego wynosić ma 29 min., Ronda Jagiellonów 34 min., a do Dworca Głównego 40 min. Częstotliwość kursowania w godzinach szczytu ma wynosić łącznie 3 lub 5 minut[6].

Centrum Unijnych Projektów Transportowych przesłało podpisaną umowę o dofinansowanie projektu pod nazwą: „Budowa linii tramwajowej do dzielnicy Fordon z przebudową układu drogowego w Bydgoszczy” w ramach działania 7.3: Transport miejski w obszarach metropolitalnych priorytetu VII: Transport przyjazny środowisku Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013[7].

Wartość całego projektu ogółem (budowa linii, zakup taboru, przebudowa stacji Bydgoszcz Wschód) wynosi 437.308.983,67 zł brutto, w tym uzyskane dofinansowanie ze środków europejskich 209.768.552,18 zł brutto.

Firmy zaangażowane w budowę[edytuj | edytuj kod]

Główny wykonawca:

 • Firma Gotowski BKiP Sp. z o.o. z Bydgoszczy,

Partnerzy:

 • Przedsiębiorstwo Robót Mostowych Mosty-Łódź S.A. z Łodzi,
 • Feroco SA
 • Przedsiębiorstwa Inżynieryjnych Robót Kolejowych „TOR-KRAK” sp. z o.o.,
 • Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia SA,
 • Metrostav a.s.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

 1. Małgorzata Pieczyńska "W 40 minut do dworca PKP", Express Bydgoski 24 września 2014
 2. Gazeta Wyborcza 28 XII 2012 w artykule „Tramwaj do Fordonu start!” podała, że koszt inwestycji wyniesie 368,886 mln zł netto, a dofinansowanie unijne – 209,768 mln zł.
 3. Michał Sitarek "Firma „Gotowski” i jej partnerzy zbudują linię tramwajową do Fordonu?", Express Bydgoski 30 lipca 2013
 4. Nareszcie! Jesienią rozpoczną budowę tramwaju do Fordonu, bydgoszcz.gazeta.pl 19.08.2013 [dostęp 20.08.2013]
 5. Marek Chełminiak "Tramwaj przyspieszył", Express Bydgoski 24 kwietnia 2014
 6. Małgorzata Pieczyńska "W 40 minut do dworca PKP", Express Bydgoski 24 września 2014
 7. Podpisanie umowy na dofinansowanie tramwajfordon.bydgoszcz.pl [dostęp 14.01.2014]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]