Tramwaje w Bernie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tramwaje w Bernie
Tramwaje w Bernie
Tramwaj Be4/8 na ulicach Berna
Lokalizacja  Szwajcaria, Berno
Rodzaj transportu tramwaj
Data uruchomienia 1871
Operator Bernmobil
Liczba linii 5
Infrastruktura
Długość torowisk 24 km
Rozstaw szyn 1000 mm
Tabor
Liczba wagonów 48
Portal Portal Transport szynowy
Tramwaj na podmiejskiej linii nr 6

Tramwaje w Bernie − system komunikacji tramwajowej działający w Bernie, stolicy Szwajcarii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tramwaje w Bernie uruchomiono w 1871. Były to tramwaje konne. W 1890 uruchomiono tramwaje na sprężone powietrze. Ze względu na małą wydajność tego typu napędu uruchomiono tramwaje parowe. Tramwaje elektryczne uruchomiono w 1901. Ostatnie tramwaje parowe eksploatowano do 1902 kiedy to zelektryfikowano całą sieć tramwajową. W późniejszych latach sieć rozbudowywano i w 1930 osiągnęła ona swój największy zasięg. W 1941 zamknięto jedną linię lecz w 1946 przedłużono inną linię i osiągnięto tą samą długość co w 1941.

Likwidację sieci rozpoczęto w latach 60. XX w. w zamian za zlikwidowane linie tramwajowe uruchomiono trolejbusy które kursują po dziś dzień. W 1973 rozbudowano system. 12 grudnia 2010 uruchomiono dwie nowe trasy do Bümpliz (linia 7) oraz do Brünnen Westside Bahnhof (linia 8) o łącznej długości 6,8 km. Nowe trasy tramwajowe zastąpiły dotąd jeżdżące tędy linie trolejbusowe. W najbliższych latach planowana jest budowa nowych linii:

  • przedłużenie linii nr 9 z Wabern do Kleinwabern
  • budowa linii Ostermundigen przez centrum miasta

Linie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie w Bernie jest 5 linii tramwajowych:

numer linii trasa
3 Weissenbühl – Bern Bahnhof
6 Fischermätteli - Bern Bahnhof - Worb Dorf
7 Bümpliz – Bern Bahnhof – Ostring
8 Brünnen Westside Bahnhof – Bern Bahnhof – Saali
9 Wabern – Bern Bahnhof – Wankdorf Bahnhof

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Do obsługi 5 linii tramwajowych przedsiębiorstwo Bermobil posiada 48 tramwajów. Najstarsze tramwaje to wyprodukowane w latach 1989–1990 wagony typu Be4/8 posiadają one 73% niskiej podłogi. Były produkowane przez konsorcjum firm Vevey, ABB i Duewag. Kolejnym typem eksploatowanych tramwajów są wagony Siemens Combino. Zostały wyprodukowane w latach 2002−2004 w liczbie 15 sztuk, według szwajcarskiego systemu oznaczania taboru noszą one oznaczenie Be4/6, gdzie B oznacza klasę drugą, 4 liczbę osi napędzanych, a 6 łączną liczbę osi. W związku z wykryciem wad fabrycznych postanowiono przy okazji napraw przebudować 7 tramwajów do wersji 7 członowej. Wydłużone pojazdy oznaczono jako Be6/8. Umowę na dostawę kolejnych 21 tramwajów Combino podpisano w listopadzie 2007. Nowe tramwaje są 7 członowe i zakupiono je z myślą o otwartych w 2010 nowych liniach 7 i 8. Tramwaje Combino z drugiej dostawy wyróżniają się kształtem ściany czołowej. Budowana jest replika tramwaju parowego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]