Tramwaje w Mołocznem

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tramwaje w Mołocznem
tramwaj
Ilustracja
Państwo  Ukraina
Lokalizacja Mołoczne
Liczba linii 1
Lata funkcjonowania od 1989
Infrastruktura
Długość sieci 1,5 km
Rozstaw szyn 1000 mm
Tabor
Liczba pojazdów 1
Portal Portal Transport szynowy

Tramwaje w Mołocznem − system komunikacji tramwajowej w ukraińskiej miejscowości Mołoczne położonej na Półwyspie Krymskim, około 8 km na zachód od Eupatorii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstanie tramwajów w Mołocznem jest związane z pensjonatem Bieriegowoj oddalonym od wybrzeża Morza Czarnego o ok. 1 km[1]. Ze względu na wygodę licznie przybywających tu turystów postanowiono w 1988 wybudować linię tramwajową. Prace przy budowie rozpoczęto na wiosnę następnego roku. W czasie prac ułożono tor szerokości 1000 mm, wybudowano także budynek zajezdni i podstację[2]. Linię o długości 1,5 km[1] otwarto 18 sierpnia 1989 roku[2]. Zajezdnia tramwajowa znajduje się za przyhotelowym przystankiem Mołocznoje. Linia nie posiada żadnych rozjazdów, jedyny taki element znajdował się w zajezdni, ale został zdemontowany po wycofaniu drugiego składu z ruchu. Obecnie zajezdnia posiadająca tylko jedno stanowisko[1].

Linia[edytuj | edytuj kod]

Linia tramwajowa jest w całości jednotorowa[1], nie krzyżuje się także z żadną drogą. Cała trasa prowadzi po linii prostej z wyjątkiem lekkiego łuku w połowie trasy[2]. Na trasie są tylko dwa przystanki początkowe: Mołocznoje przy hotelu i Plaża na plaży. Dla gości pensjonatu Bieriegowoj cena czterech przejazdów dziennie jest wliczona w koszt pobytu[1]. Pozostałe osoby płacą 50 kopiejek. Bilety kupuje się u konduktorki. Linia kursuje co około 20 min[2] od połowy maja lub początku czerwca do końca sierpnia[1], od 8:30 do 19:05[2].

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Na potrzeby linii sprowadzono po dwa wagony z Eupatorii i Żytomierza[2]. Obecnie tabor składa się z jednego składu, który tworzą dwa wagony:

  • Gotha T59 z 1960 roku
  • Gotha T57 z 1958 roku

Oba wagony pochodzą z Eupatorii, gdzie nosiły numery 5 i 20 (numeracja ta jest zachowana do dzisiaj). Ponadto na terenie zajezdni znajdowało się pudło wagonu doczepnego Gotha B59E z Żytomierza[2], które służyło jako dawca części zamiennych, ale w 2011 roku został wywieziony na złom[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Kasper Fiszer: Ukraina: Hotelowy tramwaj na plażę (pol.). ZDG TOR Sp. z o.o., 2014-02-02. [dostęp 2014-02-02].
  2. a b c d e f g Świat Kolei 6/2008