Tramwaje w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tramwaje w Poznaniu
tramwaj
Ilustracja
Solaris Tramino S105p przy ulicy Święty Marcin w centrum miasta
Państwo  Polska
Województwo  wielkopolskie
Lokalizacja Poznań
Organizator Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu
Operator MPK Poznań
Liczba linii dzienne: 18
nocne: 1
turystyczne: 1
Infrastruktura
Schemat sieci
Schemat przebiegu linii tramwajowych

     Poznański Szybki Tramwaj (PST)

     Przedłużenie trasy PST

     Pozostałe trasy tramwajowe

Długość sieci 147,385 km t. p. (2015)[1]
Rozstaw szyn 1435 mm
Napięcie zasilania +660V
Liczba zajezdni 3
Strona internetowa
Portal Portal Transport szynowy

Tramwaje w Poznaniu (z gwary poznańskiej bimby, lp. – bimba) – system komunikacji tramwajowej działający w Poznaniu i należący do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego działającego na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Obecnie system składa się z 18 linii dziennych, jednej nocnej oraz jednej linii turystycznej obsługiwanej przez historyczny tabor kursujący w weekendy od maja do października (linia 0). Tramwaje poruszają się po torach o rozstawie 1435 mm i łącznej długości torowiska 147,385 km toru pojedynczego.

W Poznaniu istniały dwie kawiarnie w wagonach tramwajowych – jedna na Rondzie Rataje przy dworcu autobusowym (zamknięta w marcu 2020 roku, w związku z remontem ronda Rataje; wagon odholowany do zajezdni muzealnej Madalińskiego), druga przy ulicy Półwiejskiej w bezpośrednim sąsiedztwie Starego Browaru (przeniesiona z ulicy Zielonej, od 2019 roku nieczynna).

Historia[edytuj | edytuj kod]

XIX wiek[edytuj | edytuj kod]

Pomysł budowy sieci tramwajowej w Poznaniu zrealizowało dwóch berlińskich przedsiębiorców: Otto Reymer i Otto Masch, którzy po otrzymaniu koncesji od miasta zainaugurowali 30 lipca 1880 przejazdy tramwaju konnego. Pierwsza regularna linia ruszyła 31 lipca 1880, przewożąc pasażerów spod Dworca Głównego, Świętym Marcinem, Rycerską (dziś Ratajczaka), Pl. Wilhelmowskim (dziś pl. Wolności) na Stary Rynek. W dość krótkim czasie trasę tę wydłużono prowadząc tory przez Butelską (dziś Woźną), Garbarami przez Chwaliszewo na Ostrów Tumski. Powstała też odnoga biegnąca przez ul. Wiktorii (dziś Gwarna i Mielżyńskiego), pl. Królewski (dziś pl. Cyryla Ratajskiego), Fryderykowską (dziś ul. 23 Lutego), Al. Wilhelmowskimi (dziś Al. Marcinkowskiego), Seekta (dziś ul. Solna) następnie Wolnicą, Małymi Garbarami, Szewską, Szeroką (dziś Wielka) do Wielkich Garbar (dziś Garbar), gdzie łączyła się z linią główną.

Pomimo że w mieście było zapotrzebowanie na tego typu usługi berlińczycy po kilku tygodniach znaleźli się na skraju bankructwa. Miało to związek z niefortunnym przebiegiem odnogi, a także brakiem napisów w języku polskim, co wywołało bojkot wśród Polaków. Zniechęceni przedsiębiorcy odsprzedali linię Poznańskiemu Towarzystwu Kolei Konnej (niem. Posener Pferde-Eisenbahn-Gesellschaft), które uzyskało monopol na rozbudowę i eksploatację miejskiej sieci tramwajowej. Wówczas tabor liczył 20 wagonów. We wrześniu 1880 Towarzystwo wykupiło cześć terenów po starym dworcu kolejowym na Jeżycach, gdzie powstała zajezdnia, która działała do 28 grudnia 2010. W 1896 powstały kolejne dwie trasy: pierwsza biegnąca od Starego Rynku przez ul. Wrocławską, pl. Piotra (dziś pl. Wiosny Ludów), Półwiejską do nieistniejącej dzisiaj Bramy Wildeckiej oraz druga od zajezdni przez Zwierzyniecką, Jadwigi (dziś Kraszewskiego) do rynku Jeżyckiego, po roku przedłużona przez ul. Wielką Berlińską (dziś Dąbrowskiego) do fabryk chemicznych przy ul. Polnej. Obie trasy budowano już z cięższych szyn, planując ruch tramwajów elektrycznych.

6 marca 1898 tramwaj konny zastąpiony został tramwajem elektrycznym. Kursowały wówczas trzy linie:

 • oznaczona kolorem białym – po trasie starego tramwaju konnego od Dworca Głównego przez Stary Rynek na Ostrów Tumski,
 • oznaczona kolorem czerwonym – z Rynku Jeżyckiego, ul. Jadwigi (dziś. ul. Kraszewskiego), Zwierzyniecką, św. Marcinem i starą trasą tramwaju konnego, a od Starego Rynku do Bramy Wildeckiej,
 • oznaczona kolorem żółtym – z Dworca Głównego, trasą identyczną jak „biała”, ale tylko do skrzyżowania ul. Wielkiej i Wielkich Garbar.

W ciągu następnego miesiąca uruchomiono czwartą linię:

 • oznaczoną kolorem zielonym – ze Starego Rynku, św. Marcinem i nową trasą do wsi Górczyn (dzisiejsze skrzyżowanie ul. Głogowskiej i Kosynierskiej).

Ceny za pierwsze przejazdy wynosiły 10 bądź 20 fenigów, a po godzinie 23:00 należało uiścić podwójną opłatę.

W 1899 położono drugi tor na Starym Rynku i Wielkiej Berlińskiej (obecnie ul. Dąbrowskiego).

Początek XX wieku[edytuj | edytuj kod]

Przed I wojną światową rozbudowano sieć linii, która teraz docierała także na Garbary (do Rzeźni Miejskiej), na pl. Sapieżyński (dziś pl. Wielkopolski) do Bramy Dębińskiej (obecnie skrzyżowanie ul. Strzeleckiej i Krakowskiej), Śródkę, Sołacz i Dębiec (do dzisiejszej fabryki Cegielskiego), ulicą Grunwaldzką do ulicy Ułańskiej. Zwiększyła się również liczba torów w śródmieściu. Powstały nowe trasy przez wiadukty nad torami kolejowymi: Most Teatralny i Most Dworcowy. W dwudziestoleciu międzywojennym tramwaj zaczął docierać na Golęcin, Dębiec (przedłużenie trasy), Dębinę (do kąpieliska warciańskiego), Ogrody, Grunwald i Winiary, jednocześnie zlikwidowano część linii na wąskich uliczkach Starego Miasta. Nie udało się wybudować linii do Głównej, gdzie wprowadzono w 1930 r. komunikację trolejbusową.

Podczas walk o Poznań większość taboru i część infrastruktury została zniszczona.

Lata po II wojnie światowej[edytuj | edytuj kod]

Stary bilet komunikacji miejskiej, ok. 1986
Tramwaj typu Konstal N w składzie trzywagonowym przy ulicy Roosevelta w listopadzie 1989 roku

Odbudowę zniszczonej sieci rozpoczęto w zaraz po wyzwoleniu miasta, pracami kierował inż. Zygmunt Rybicki[2]. W związku z tym dopiero w 1947 r. wznowiono większość przedwojennych połączeń tramwajowych, poza tymi na prawym brzegu Warty i uliczkach Starego Miasta na wschód od Rynku. Wówczas powstała nowa trasa do Garbar omijająca Stary Rynek od południa, przez pl. Bernardyński. Na prawy brzeg Warty tramwaje powróciły w 1952 r., po oddaniu do użytku nowego mostu Juliana Marchlewskiego (dziś Królowej Jadwigi).

W latach 1953–1991[3] i ponownie od 1997 roku[4] kursuje nocny tramwaj; obecnie jest to linia nr 201.

W kolejnych latach wybudowano nowe trasy pozwalające na szybkie przemieszczanie się pomiędzy dzielnicami z pominięciem centrum:

oraz linie peryferyjne:

Historia najnowsza[edytuj | edytuj kod]

Tablica przystankowa rozkładu jazdy poznańskich tramwajów z lat 90. XX wieku
Pasażerowie tramwaju typu Düwag (2008)

Rewolucją w transporcie miejskim było oddanie do użytku w 1997 liczącego 6,1 km odcinka Poznańskiego Szybkiego Tramwaju nazwanego przez poznaniaków „Pestką”. Obecnie trwa wiele inwestycji związanych z modernizacją i rozbudową sieci, gdyż według planu zagospodarowania przestrzennego z 1994 tramwaj ma stanowić podstawę komunikacji w mieście.

Tatra RT6N1 na estakadzie ponad Bogdanką, linia PST (2005)
Wjazd do tunelu os. Lecha – Franowo od strony osiedla Lecha (2012)

14 sierpnia 2007 otwarto drugi odcinek (jeśli przyjąć, że pierwszym jest odcinek od ul. Jana Pawła II do pętli na os. Lecha) trasy na Franowo łączący plac Wiosny Ludów przez ul. Podgórną, Dowbora Muśnickiego, Mostową, Most św. Rocha i Kórnicką z ul. Jana Pawła II.

W 2011 roku MPK podjęło decyzję o sprzedaży 40 tramwajów 105N (zmodernizowanych do standardu Konstal 105Na)[5] z powodu braku miejsc w zajezdniach na ten typ tramwajów. Ponadto zostało zakupionych 45 Solarisów Tramino i 7 Moderusów Beta[6].

11 sierpnia 2012 otwarto ostatni odcinek trasy na Franowo, łączący rejon dawnej pętli na os. Lecha z nową pętlą na Franowie. Część trasy na Franowo biegnie w tunelu.

1 września 2013 otwarto odcinek przedłużający trasę PST przez Dworzec Zachodni do ul. Głogowskiej. Oddano do użytku także pętlę przy dawnym peronie 7 Dworca Zachodniego.

15 listopada 2018 podpisano umowę z konsorcjum firm Gulermak i Mosty Łódź na budowę nowej trasy tramwajowej do Naramowic[7].

11 lipca 2019 podpisano umowę z konsorcjum firm Tor-Mel Sp. z o.o. oraz Terlan Sp. z o.o. na budowę trasy tramwajowej na ul. Unii Lubelskiej wraz z pętlą przy ulicy Falistej[8]. Nowy odcinek, łączący Rondo Żegrze z osiedlem przy ulicy Unii Lubelskiej oddano do użytku 1 września 2020 roku.

Bilety[edytuj | edytuj kod]

Kasownik biletowy w tramwaju typu Tatra RT6N1 (luty 2007)

Bilety są organizowane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Ceny biletów normalnych[a]:

 • od 1 lipca 2020 roku[9]:
  • do 15 minut – 4,00 zł,
  • do 45 minut – 6,00 zł,
  • do 90 minut – 8,00 zł,
  • 24-godzinny na strefę A – 15,00 zł,
  • 24-godzinny na wszystkie strefy – 20,00 zł,
  • 7-dobowy na strefę A – 50,00 zł,
  • 7-dobowy na wszystkie strefy – 80,00 zł.

Cena biletu ulgowego stanowi 50% ceny biletu normalnego.

Tabor[edytuj | edytuj kod]

Liniowy[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie Nazwa Początek eksploatacji Producent Cechy Liczba składów
(stan na 22.01.2020)[10]
GT8ZR 906.jpg Düwag
GT8/0
2005 Düwag pojazd dwukierunkowy  5[11]
Roch, Poznan, 105Na.JPG Konstal
105Na
1979 Konstal przewóz rowerów  26
105Na Poznan Plac Mickiewicza dwukierunek.jpg Konstal
105NaDK
2004 pojazd dwukierunkowy przewóz rowerów  1
Tramwaj na ulicy Kórnickiej - listopad 2016 - 1.jpg Moderus Alfa
AC
2008 Modertrans Poznań przewóz rowerów  2
Moderus Alfa 180+179.jpg Moderus Alfa
DC
2008 Modertrans Poznań przewóz rowerów  18
Otwarcie PST do Dworca Zachodniego 08.JPG Moderus Beta
MF 02 AC
2011 Modertrans Poznań przewóz osób na wózkach przewóz rowerów  23
Moderus Beta 458.jpg Moderus Beta
MF 20 AC
2016 Modertrans Poznań przewóz osób na wózkach klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej ładowarki USB przewóz rowerów  20
Linia 29 Poznan, Moderus beta.jpg Moderus Beta
MF 22 AC BD
2017 Modertrans Poznań przewóz osób na wózkach pojazd dwukierunkowy klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej przewóz rowerów ładowarki USB  10
Moderus Gamma.jpg Moderus Gamma
LF 01 AC
2017 Modertrans Poznań przewóz osób na wózkach klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej  1
(dzierżawiony)
Moderus Gamma LF02AC 601.jpg Moderus Gamma LF02AC 2018 Modertrans Poznań przewóz osób na wózkach klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej przewóz rowerów ładowarki USB  30
921 os.lecha.jpg Moderus Gamma LF03AC BD 2019 Modertrans Poznań przewóz osób na wózkach pojazd dwukierunkowy klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej przewóz rowerów ładowarki USB  20
Tatra RT6N1 in Poznan, JIIISob.JPG Tatra RT6
MF 06 AC
1997 ČKD / Modertrans Poznań przewóz osób na wózkach przewóz rowerów  14
Siemens Combino 510.jpg Siemens
Combino
2003 Siemens przewóz osób na wózkach przewóz rowerów  14
Sol091.jpg Solaris
Tramino S100
2011 Solaris Bus & Coach przewóz osób na wózkach klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej przewóz rowerów  1
(dzierżawiony)
Solaris Tramino 538.jpg Solaris
Tramino S105p
2011 Solaris Bus & Coach przewóz osób na wózkach klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej automaty biletowe przewóz rowerów  45
Udział składów niskowejściowych i niskopodłogowych 77%
Udział składów klimatyzowanych 55%

Historyczny[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie Nazwa Lata eksploatacji Opis Cechy Liczba wagonów
Herbrand Głogowska RB1.JPG Herbrand B3/H0 1880–1898 Wagon konny z 1880 roku, kilkakrotnie przebudowywany. Stacjonuje na zajezdni Madalińskiego. 1 [12]
Carl Weyer 305 Poznań.JPG Carl Weyer
typ WD
1905–1960 Jest to wagon doczepny z numerem bocznym #305, wyprodukowany w 1905 r. Został odbudowany przez Modertrans w 2015 roku. Docelowo ma jeździć z B.S typ I. 1 [13][14][15]
Transparent.gif Bergische
Stahlindustrie I typ
1897–1902 Został odbudowany na bazie zachowanego podwozia. W 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego wyjechał na tory wraz z Carl Weyer i z jego pokładu KMPS rozdawał kotyliony. 1 [15]
LHB tram with Wismar trailer in Szczecin.png Wismar S2D 1946–1972 Wagon o numerze #423 został wyprodukowany w 1930 roku i oczekuje renowacji, aktualnie stacjonuje w firmie Modertrans. 1 [16]
03209h.jpg Fuchs KSW 1944–1972 Numer boczny #2033, użytkowany wcześniej jako gospodarczy. Stacjonuje na zajezdni Madalińskiego. 1 [17]
Konstal N ND RB5.JPG Konstal
N
1949–1992 Wagon N #602 został zmodernizowany podczas eksploatacji – przerobiono go na jednokierunkowy i zmodyfikowano wygląd. Najczęściej ciągnie on #456 i #436. Wszystkie wozy stacjonują na zajezdni Franowo. 3 [14][18]
Konstal N ND RB7.JPG Konstal
ND
1948–1992 Wagon #456 został przebudowany podczas eksploatacji – przerobiono go na jednokierunkowy i zmodyfikowano wygląd. Najczęściej jeździ w składzie z wagonem motorowym #602. Wagon #517 i #476 są podczas renowacji. Wszystkie wozy stacjonują na zajezdni Franowo. 3 [14][18]
ENkaSanocka.jpg Sanocka Fabryka Wagonów ND 1950–1992 Wagon o numerze #436 (wcześniej #2046) wyprodukowano w 1950 roku w S.F.W. Jest to wagon doczepny pochodzących z pierwszej partii ośmiu wagonów. W Poznaniu jeździło 49 wagonów tego typu. Wycofano go w 1993 roku. Do końca eksploatacji jeździł jako doczepa w składzie szkoleniowym, a także jako doczepa w trój składach. Pojazd został wpisany do Rejestru zabytków ruchomych a remont odbywał się w latach 1996–2013. 1 [14]
SG2024N.jpg Stocznia Gdańska N 1951–1992 Numer boczny #2024, wyprodukowany w stoczni Gdańskiej, użytkowany wcześniej jako gospodarczy, stacjonuje na zajezdni Madalińskiego. pojazd dwukierunkowy  1 [14]
102N Poznań RB8.JPG Konstal
102N
1970–2004 Wagon o numerze bocznym #1, produkowany w latach 1967–1969. Do Poznania dotarło 8 sztuk. Wagon o numerze #1 jest jednym z 4 zachowanych tramwajów tego typu. Odrestaurowany tramwaj od 2005 r. kursuje na linii turystycznej. Ze względu na swój wygląd zwany potocznie „kanciakiem”. 1 [14][19]
102Na Poznań Głogowska.jpg Konstal
102Na
1970–2013 Typ tramwaju produkowany w latach 1970–1973. Do poznania dotarło 75 sztuk. Wagon o numerze #71 został gruntownie wyremontowany w 2008 roku. Od tamtej pory kursował po regularnych liniach, głównie po trasach linii 3 i 4. Jednakże 10 grudnia 2013 roku (z powodu wieku) wagon został przekwalifikowany na tabor historyczny kończąc tym samym erę liniowego kursowania wozów typu 102Na w Polsce. 1 [14]
105NPoznań20lecietrasyPST.jpg Konstal
105N
1975–2013 Produkowany w latach 1973–1979.

Wszystkie wagony (oprócz #81 + #82) typu 105N podczas eksploatacji zostały przebudowane na typy: 105Na, 105NaD i Moderusy Alfa. Obecnie po Poznaniu jeździ jeden dwuwagonowy odrestaurowany skład tego tramwaju. Z powodu swojego wyglądu nazywane czasami potocznie „akwarium”. W 2014 roku został on przekwalifikowany na tabor historyczny (zabytkowy). W 2015 zmieniono numery #193, #194 na #81, #82.

2 [14]
Otwarcie PST do Dworca Zachodniego 05.JPG Düwag
GT6
1996–2010 Wagony tego typu sprowadzono do Poznania w latach 1996–2000 z Düsseldorfu. Ze względu na kraj pochodzenia nazywane potocznie były „helmutami”. W 2013 roku został przekwalifikowany na pojazd historyczny. Wagon jest pomalowany w barwy niemieckiego przewoźnika, zostało także odtworzone wnętrze i jego niemieckie wyposażenie. 1 [14][20]
Beijnes3Gpoznań.jpg Beijnes
3G
2003–2011 Wagon o numerze bocznym #805, wyprodukowany w 1961 roku i sprowadzony do Poznania w 2003 roku. Potocznie nazywane były „holendrami”. Wycofany z eksploatacji w czerwcu 2011 roku, m.in. ze względu na wiek, czy bardzo wąskie drzwi utrudniające wymianę pasażerów. W listopadzie 2016 r. zaczęto przywracać mu żółto-brązowe malowanie. Nie kursuje i oczekuje remontu. 1 [14][21]
Düwag GT8 695.JPG Düwag
GT8
1996-2019 Wagony sprowadzone do Poznania w latach 1996–1998 oraz 2010-2011 z Düsseldorfu i Frankfurtu nad Menem. Wycofane 10 listopada 2019 z ruchu liniowego po zrealizowanych dostawach wagonów Moderus Gamma. Tramwaj o numerze bocznym 702 z Düsseldorfu został zachowany jako pojazd historyczny. 1 [22][23]

Wycofany z eksploatacji[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie Nazwa Lata eksploatacji Opis Cechy Liczba wagonów
105N2 Poznań.jpg Konstal/HCP 105N/2 (115N) 1995–2008 Prototypowy wagon o numerze #400. W 2008 r. odstawiony z powodu zbyt częstych awarii. Został skreślony z inwentarza w kwietniu 2010 r. i zezłomowany w sierpniu 2011. przewóz osób na wózkach  1 [24]
13N Poznań RB2.JPG Konstal
13N
1998–2011 Wagon o numerze #115 pozyskany przez Klub Miłośników Pojazdów Szynowych poprzez wymianę z warszawskim Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej za wagon Konstal 102Na nr #42 w 1998 roku z przeznaczeniem na historyczny. Zachował malowanie warszawskie, używany do roku 2008, kiedy to został odstawiony ze względu na zły stan techniczny. W 2011 przekazany Szkole Aspirantów PSP, gdzie służy celom treningowym. 1 [14]
Tram PUMA.jpg FPS 118N
Puma
2008–2011 Prototypowy wagon o numerze #450 wydzierżawiony od HCP jeździł po poznańskich torowiskach do 2011 roku. przewóz osób na wózkach  1 [25]
3048 na 11.jpg Düwag
GT8S
2011–2012 Wypożyczone w 2011 roku z Krakowa tramwaje o numerach #3059 i #3065, oraz zakupiona przez Kraków, ale sprowadzona do Poznania bezpośrednio z Düsseldorfu partia wagonów o numerach #3045, #3046, #3048, #3052, #3053 i #3055. Tramwaje wypożyczono z powodu zbyt małej ilości składów dwukierunkowych koniecznych do obsługii linii wahadłowych podczas budowy trasy na Franowo. Ostatnie wagony zwrócono do Krakowa w sierpniu 2012 roku. pojazd dwukierunkowy  8 [26]

Techniczny[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcie Nazwa Uwagi Liczba wagonów/pojazdów
Gt6poznan.jpg Düwag
GT6
Trzy wagony to holowniki, a jeden to wagon służb torowych. 4
Transparent.gif Konstal
4N1
Wagon silnikowe gospodarcze o numerach #2019 i #2020. 2
4N1 szczotka Poznań RB1.JPG Konstal
4N1
Pług wirnikowy o numerze #2034. 1
Wozy techniczne MPK Poznań RB1.JPG Konstal
4N1
Wagony silnikowe wieżowe o numerach #2041 i #2042. 2
Wozy techniczne MPK Poznań RB2.JPG CSW-44 Wagon silnikowy do robót torowych o numerze #2038. 1
Transparent.gif WMS-01L Wagon spalinowy, wieżowy o numerze #2043. 1
Transparent.gif PWMS-01L Wagon spalinowy z podnośnikiem koszowym o numerze #2094. 1
Transparent.gif GD Doczepna szlifierka do szyn o numerze #2070. 1
Transparent.gif PCSW-40 Doczepna platforma do robót torowych o numerze #2071. 1
Transparent.gif warsztat własny Wagon akumulatorowy manewrowy na wózku Konstal 102N (bez numeru). 1
Transparent.gif Koltech
WM-02
Wagon akumulatorowy manewrowy (bez numeru). 1
Transparent.gif Konstal
ND
Wagony doczepne z agregatem prądotwórczym o numerach #2067 i #2093. 2
Transparent.gif Konstal
ND
Doczepna kryta skrzynia na piasek o numerze #2051. 1
Transparent.gif Konstal
ND
Wagony doczepne, skrzyniowe o numerze #2066 i #2075. 2
ModerusAlfaHF03L.jpg Moderus
Alfa HF 03 L
Skład do nauki jazdy o numerze 340+341. 2
Star MPK Poznań 2220 RB1.JPG Star 200 Samochody ciężarowe, dźwigi wieżowe o numerach #2220 i #2210. 2
Transparent.gif MAN
TGM 18.240
Samochód ciężarowy z koszem typu Montraks 6PS – o numerze #2200. 1
MAN Głogowska RB1.JPG MAN
LE 18.220
Żuraw samochodowy typu TRAM 123 o numerze #2199. 1
Star Głogowska RB1.JPG Unistar-K Samochód ciężarowy ratunkowy drogowo-torowy o numerze #2150. 1
Transparent.gif Iveco
EuroCargo Tector
Samochód ciężarowy drogowo–torowy, czyszczarka do torowisk nr 2267. 1
Transparent.gif Peugeot
Boxer
Pogotowie zwrotnic o numerze #2053. 1
Unimog techniczny MPK w Poznaniu, zajezdnia Franowo (2).JPG Unimog Samochód ciężarowy drogowo-szynowy, holownik. 1

Zajezdnie tramwajowe[edytuj | edytuj kod]

Zabytkowa hala główna nieczynnej zajezdni przy ul. Gajowej (kwiecień 2006)
Wnętrze hali zajezdni przy ul. Głogowskiej (luty 2007)
Zajezdnia przy ulicy Fortecznej (2014)

Zlikwidowane[edytuj | edytuj kod]

 • Zajezdnia przy ul. Gajowej na Jeżycach. Zajezdnia została oddana do użytku w roku 1880. W dniu 28 grudnia 2010 r. zajezdnia zakończyła swoje funkcjonowanie.
 • Z powodu braku miejsc postojowych w zajezdniach przy ul. Głogowskiej i Madalińskiego niektóre tramwaje nocowały na torach odstawczych przy ulicy Budziszyńskiej. Powstały one w latach 80. XX wieku (1982 – 14 sierpnia 1985)[27] (we wcześniejszym okresie tramwaje stały przy ulicach Przybyszewskiego, Towarowej, Zwierzynieckiej, Krzywoustego czy na pętli starołęckiej, co było przyczyną ich dewastacji). Razem na terenie obiektu powstało 15 torów przelotowych i jeden ślepy, wybudowany w sposób prowizoryczny w roku 2004. Tory przelotowe były zelektryfikowane[28]. Według pierwotnych założeń tory miały mieścić 75 wozów tramwajowych[29]. W związku z oddaniem do użytku hali postojowej zajezdni na Franowie 4 listopada 2012 MPK Poznań ostatecznie zaprzestało ich eksploatacji[30], po czym odłączono napięcie w sieci trakcyjnej. Sieć trakcyjna nad torami została zdemontowana podczas przebudowy ul. Grunwaldzkiej w latach 2012–2013. W tym samym okresie zlikwidowano połączenie z torowiskiem w ulicy.
 • Do lat osiemdziesiątych XX w. tory odstawcze znajdowały się także w pasie rozdziału ul. Bolesława Krzywoustego (od Ronda Rataje do ul. Pleszewskiej).
 • W latach 1959-1974 istniał Wydział Torów MPK przy ulicy Bielniki, tor dojazdowy był w ulicy Bema który pozostał czynny po likwidacji trasy na Łęgi Dębińskie[31]

Eksploatowane[edytuj | edytuj kod]

Tabor stacjonujący na zajezdni: Konstal 105N, 105NaD i pochodne (Moderus Alfa), Siemens Combino, Moderus Beta MF20AC, Moderus Beta MF22ACBD
Linie obsługiwane przez zajezdnię (stan na rok 2019): 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17.
Zajezdnia przy ulicy Głogowskiej jest drugą (po zajezdni Franowo) największą zajezdnią w Poznaniu. Wybudowana w roku 1907 przeszła modernizację w latach 1998–2000 w celu dostosowania jej do obsługi tramwajów niskopodłogowych.

Tabor stacjonujący na zajezdni: Beijnes 3G, Düwag GT6, Konstal 105N, Konstal 102N, Konstal 102Na, Konstal N, ND, Stocznia Gdańska N, Konstal 4N, 4ND, Sanocka F.W. ND, KSW, Herbrand B3/H0, Carl Weyer typ WD (pozostałe historyczne wagony stacjonują w firmie Modertrans Poznań).
Wybudowana w latach 1947–1955. Jest zajezdnią historyczną w której stacjonują tylko zabytkowe tramwaje, powstanie w niej muzeum komunikacji miejskiej w Poznaniu.

Tabor stacjonujący na zajezdni: Konstal 105Na, 105NaD i pochodne (Moderus Alfa), Tatra RT6 MF06 AC, Moderus Beta MF 02 AC.
Linie obsługiwane przez zajezdnię (stan na rok 2019): 1, 4, 5, 7, 11, 12, 13, 15, 16, 17.
Zajezdnię oddano do użytku w roku 1980.

Linie tramwajowe[edytuj | edytuj kod]

Wykaz linii[edytuj | edytuj kod]

Numer linii Schemat Pętla początkowa Pętla końcowa Długość linii Średni czas przejazdu Liczba przystanków Tramwaje kursujące Rodzaj linii Uwagi
0 Przebieg linii tramwajowej nr 0 na tle mapy Poznania Plac Wielkopolski[33] Plac Wielkopolski b.d. 45 min[33] 15/16[b] Konstal N+ND
Sanok ND
Konstal 102N
Konstal 102Na
Konstal 105N
Duewag GT6
Carl Weyer
Duewag GT8
Linia turystyczna Linia kursuje od końca kwietnia do końca września, tylko w weekendy. W latach 1988 – 1992 była linią okólną[34].
Przebieg linii: PLAC WIELKOPOLSKI – 23 LutegoMielżyńskiegoGwarnaŚwięty MarcinMarcinkowskiegoPodgórnaStrzeleckaKrólowej JadwigiGórna Wilda28 Czerwca 1956 r. – Pamiątkowa – ZAJEZDNIA MADALIŃSKIEGOHetmańskaGłogowskaRooseveltaZwierzyniecka – Kraszewskiego – Fredry – Mielżyńskiego – 23 Lutego – PLAC WIELKOPOLSKI[33]
1 Przebieg linii tramwajowej nr 1 na tle mapy Poznania Junikowo Franowo b.d. 38 min 30/31 Konstal 105Na
Moderus Gamma
Moderus Beta
Linia zwykła
Przebieg linii: JUNIKOWOGrunwaldzka – Rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego – Władysława ReymontaHetmańskaWiadukt Dolna Wilda – Hetmańska – Wiadukt Hetmański – Hetmańska – Most Przemysła I – Hetmańska – Rondo Starołęka – Hetmańska – Rondo ŻegrzeŻegrzeChartowoPiaśnickaFRANOWO
2 Przebieg linii tramwajowej nr 2 na tle mapy Poznania Ogrody Dębiec bd km 34/33 min 20 Moderus Beta Linia zwykła Trasa zmieniona z powodu przebudowy Ronda Rataje
Przebieg linii: OGRODYJana Henryka Dąbrowskiego – Józefa Kraszewskiego – ZwierzynieckaRondo KaponieraMost UniwersyteckiŚwięty MarcinTowarowa – Stanisława Matyi – Górna Wilda28 Czerwca 1956DĘBIEC
3 Przebieg linii tramwajowej nr 3 na tle mapy Poznania Wilczak [Franowo] b.d. km 47 min 31 Konstal 105Na
Moderus Beta
Trasa zmieniona z powodu przebudowy Ronda Rataje. Częstotliwość normalna z powodu zawieszenia linii 4
Przebieg linii: WILCZAK – Przełajowa – Winogrady – Kazimierza Pułaskiego – Franklina RooseveltaMost TeatralnyAleksandra Fredry – Seweryna Mielżyńskiego – Plac Cyryla Ratajskiego23 LutegoPlac Wielkopolski – Wolnica – Małe Garbary – Ewarysta Estkowskiego – Most Bolesława Chrobrego – Prymasa Stefana Wyszyńskiego – Most Mieszka I – Prymasa Stefana Wyszyńskiego – Rondo Śródka – Jana Pawła II – Trasa Kórnicka - PiaśnickaFRANOWO
5 Górczyn Unii Lubelskiej b.d. km b.d. min b.d. Linia zwykła Do 31 sierpnia 2020 roku linia kursowała na pętlę Stomil, przemianowaną na Starołęka Mała[35]
Przebieg linii: GÓRCZYN – Głogowska – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Most Uniwersytecki – św. Marcin – Aleje Karola Marcinkowskiego – Podgórna – por. Janiny Lewandowskiej – Zielona – Plac Bernardyński – Józefa Dowbora-Muśnickiego – Mostowa – Most św. Rocha – Kórnicka – Jana Pawła II – Rondo Rataje – Trasa Kórnicka – ChartowoŻegrzeRondo Żegrze – Unii Lubelskiej – UNII LUBELSKIEJ[36]

powrót: UNII LUBELSKIEJ – ... – Podgórna – Aleje Karola Marcinkowskiego – Plac Wolności – 27 Grudnia – Gwarna – św. Marcin – ... – GÓRCZYN

6 Przebieg linii tramwajowej nr 6 na tle mapy Poznania Miłostowo Junikowo b.d. 40/41min 31/32 Linia zwykła Trasa zmieniona z powodu przebudowy Ronda Rataje
Przebieg linii: MIŁOSTOWO – Warszawska – Rondo Śródka – Jana Pawła II – Kórnicka – Most św. Rocha – Mostowa – Józefa Dowbora-Muśnickiego – Zielona – por. Janiny Lewandowskiej – Podgórna – Aleje Marcinkowskiego – Plac Wolności – 27 Grudnia – Gwarna – Św. Marcin – Most Uniwersytecki – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Bukowska – Grunwaldzka – Rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego – Grunwaldzka – JUNIKOWO
7 Przebieg linii tramwajowej nr 7 na tle mapy Poznania Junikowo Ogrody 23,4 km 36/37 min 21/22 Konstal 105Na
Moderus Beta

Tatra RT6N1

Linia zwykła Trasa zmieniona z powodu przebudowy Ronda Rataje
Przebieg linii: JUNIKOWO – Grunwaldzka – Bukowska – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Most Dworcowy – Stanisława Matyi – Królowej Jadwigi – Most Królowej Jadwigi – Bolesława Krzywoustego – Rondo Rataje – Ludwika Zamenhofa – Rondo Starołęka – Hetmańska – Most Przemysła I – Hetmańska – Wiadukt Hetmański – Hetmańska – Wiadukt Dolna Wilda – Hetmańska – Władysława Reymonta – Rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego – Stanisława Przybyszewskiego – Jana Henryka Dąbrowskiego – OGRODY
8 Przebieg linii tramwajowej nr 8 na tle mapy Poznania Miłostowo Górczyn b.d. 30min 22 Moderus Beta
Moderus Alfa
Siemens Combino

Moderus Gamma

Linia zwykła
Przebieg linii: MIŁOSTOWO – Warszawska – Rondo Śródka – Prymasa Stefana Wyszyńskiego – Most Mieszka I – Prymasa Stefana Wyszyńskiego – Most Bolesława Chrobrego – Ewarysta Estkowskiego – Małe Garbary – Wolnica – Plac Wielkopolski – 23 Lutego – Plac Cyryla Ratajskiego – Seweryna Mielżyńskiego – Aleksandra Fredry – Most Teatralny – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Głogowska – GÓRCZYN
9 Przebieg linii tramwajowej nr 9 na tle mapy Poznania Piątkowska Dębiec b.d 33/34 min 26 Duewag GT8ZR
Siemens Combino
Moderus Beta
linia zwykła
Przebieg linii: PIĄTKOWSKAWincentego Witosa – Piątkowska – Winiarska – Wołyńska – Małopolskaal. Wielkopolska – Kazimierza Pułaskiego – Franklina Roosevelta – Most Teatralny – Gwarna – św. Marcin – Aleje Karola Marcinkowskiego – Podgórna – Plac Wiosny Ludów – Strzelecka – Królowej Jadwigi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956 – DĘBIEC

powrót: DĘBIEC – ... – Podgórna – Aleje Karola Marcinkowskiego – Plac Wolności27 Grudnia – Fredry – ... – PIĄTKOWSKA

10 Przebieg linii tramwajowej nr 10 na tle mapy Poznania Połabska Dębiec b.d. 29 min 19 Konstal 105Na
Solaris Tramino

Moderus Gamma

Linia zwykła Trasa zmieniona z powodu przebudowy ulicy Wierzbięcice
Przebieg linii: POŁABSKA – Aleje Solidarności – Rondo Solidarności – Murawa – Winogrady – Kazimierza Pułaskiego – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Most Dworcowy – Stanisława Matyi – Górna Wilda – 28 Czerwca 1956DĘBIEC
11 Przebieg linii tramwajowej nr 11 na tle mapy Poznania Piątkowska [Unii Lubelskiej] b.d. b.d. 28 Tatra RT6 MF 06 AC
Moderus Beta
Linia o zmniejszonej częstotliwości kursowania Od 1 października 2020 roku linia kursuje do pętli Unii Lubelskiej
Przebieg linii: PIĄTKOWSKA – Witosa – Piątkowska – Winiarska – Wołyńska – Małopolska – al. Wielkopolska – Pułaskiego – RooseveltaRondo Kaponiera – Roosevelta – GłogowskaHetmańskaWiadukt Dolna Wilda – Hetmańska – Wiadukt Hetmański – Hetmańska – Most Przemysła I – Hetmańska – Rondo Starołęka – Hetmańska – Rondo Żegrze – Unii Lubelskiej – UNII LUBELSKIEJ
12 Przebieg linii tramwajowej nr 12 na tle mapy Poznania Osiedle Jana III Sobieskiego Starołęka b.d. 37/38 min 23/24 Konstal 105Na
Moderus Alfa
Solaris Tramino
Tatra RT6 MF 06 AC
Moderus Beta
Moderus Gamma
Linia zwykła  
Przebieg linii: OS. SOBIESKIEGOTrasa PSTGłogowskaMost Dworcowy – Stanisława Matyi – Królowej JadwigiMost Królowej JadwigiBolesława KrzywoustegoRondo RatajeLudwika ZamenhofaRondo Starołęka – Starołęcka – STAROŁĘKA
14 Przebieg linii tramwajowej nr 14 na tle mapy Poznania Osiedle Jana III Sobieskiego Górczyn b.d. 25 min 14 Konstal 105Na
Moderus Alfa
Solaris Tramino

Moderus Gamma

Linia zwykła
Przebieg linii: OS. SOBIESKIEGOTrasa PSTGłogowskaGÓRCZYN
15 Przebieg linii tramwajowej nr 15 na tle mapy Poznania Osiedle Jana III Sobieskiego Budziszyńska b.d. 38 min 23/25 Konstal 105Na
Solaris Tramino

Moderus Gamma

Linia o zwiększonej częstotliwości kursowania w godzinach szczytu
Przebieg linii: OS. SOBIESKIEGOTrasa PST – Franklina Roosevelta – Rondo Kaponiera – Franklina Roosevelta – Bukowska – Grunwaldzka – Rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA
16 Przebieg linii tramwajowej nr 16 na tle mapy Poznania Osiedle Jana III Sobieskiego Franowo 27,6 34 min 22
Solaris Tramino
Moderus Gamma
Linia o zwiększonej częstotliwości kursowania  
Przebieg linii: OS. SOBIESKIEGO – Trasa PST – Franklina Roosevelta – Most TeatralnyAleksandra FredryGwarnaśw. MarcinAleje Karola Marcinkowskiego – Podgórna – por. Janiny Lewandowskiej – Zielona – Plac Bernardyński – Józefa Dowbora-Muśnickiego – Mostowa – Most św. Rocha – Kórnicka – Trasa Kórnicka – PiaśnickaFRANOWO

powrót: FRANOWO – ... – Podgórna – Aleje Karola Marcinkowskiego – Plac Wolności – 27 Grudnia – Aleksandra Fredry – ... – OS. SOBIESKIEGO

17 Przebieg linii tramwajowej nr 17 na tle mapy Poznania Ogrody Starołęka b.d. 43 min 27/28 Moderus Beta
Siemens Combino

Konstal 105Na

Linia zwykła
Przebieg linii: OGRODYJana Henryka Dąbrowskiego – Most Teatralny – Aleksandra Fredry – Seweryna Mielżyńskiego – Plac Cyryla Ratajskiego23 LutegoPlac Wielkopolski – Wolnica – Małe Garbary – Ewarysta Estkowskiego – Most Bolesława Chrobrego – Prymasa Stefana Wyszyńskiego – Most Mieszka I – Prymasa Stefana Wyszyńskiego – Rondo ŚródkaJana Pawła II – Trasa Kórnicka – ChartowoŻegrzeRondo Żegrze – Hetmańska – Rondo Starołęka – Starołęcka – STAROŁĘKA
18 Przebieg linii tramwajowej nr 18 na tle mapy Poznania Starołęka Ogrody 19,8 36 min 23/24 Moderus Beta
Moderus Gamma

Moderus Alfa

Linia zwykła Trasa zmieniona z powodu przebudowy Ronda Rataje
Przebieg linii: STAROŁĘKA – Starołęcka – Rondo Starołęka – Ludwika Zamenfoha – Rondo Rataje – Bolesława Krzywoustego – Most Królowej Jadwigi – Królowej Jadwigi – Strzelecka – Plac Wiosny Ludów – Podgórna – Aleje Marcinkowskiego – Plac Wolności – 27 Grudnia – Aleksandra Fredry – Most Teatralny – Jana Henryka Dąbrowskiego – OGRODY
201 Przebieg nocnej linii tramwajowej nr 201 na tle mapy Poznania Osiedle Jana III Sobieskiego Osiedle Jana III Sobieskiego (linia okólna) b.d 67min 45 Solaris Tramino
Moderus Beta
Moderus Gamma
Linia nocna Nie kursuje w nocy z niedzieli na poniedziałek i z poniedziałku na wtorek, w noce z piątku na sobotę zwiększona częstotliwość kursowania.
Przebieg linii: OS. SOBIESKIEGOTrasa PSTGłogowskaFranklina Roosevelta – Aleksandra Fredry- Gwarna – św. Marcin – Aleje Karola Marcinkowskiego – Podgórna – por. Janiny Lewandowskiej – Zielona – Plac Bernardyński – Józefa Dowbora-Muśnickiego – Mostowa – Most św. Rocha – Kórnicka – Trasa Kórnicka – Chartowo – Żegrze – Rondo Żegrze – Hetmańska – Ludwika Zamenhoffa – Jana Pawła II – Kórnicka – Most św. Rocha – Mostowa – Józefa Dowbora-Muśnickiego – Plac Bernardyński – Zielona – por. Janiny Lewandowskiej – Podgórna – Aleje Karola Marcinkowskiego – Plac Wolności – 27 Grudnia – Aleksandra Fredry – Franklina Roosevelta – trasa PST – OS. SOBIESKIEGO

Remonty i zamknięcia[edytuj | edytuj kod]

Podczas remontów i zamknięć występuje konieczność reorganizacji siatki połączeń.

W Poznaniu stosowane są następujące praktyki:

 1. Czasowa zmiana trasy sygnalizowana poprzez tablice elektroniczne – nazwa końcówki naprzemiennie z napisem „Trasa zmieniona”;
 2. Zawieszenie linii;
 3. Uruchomienie linii wahadłowych lub dodatkowych - numery od 40 do 99. Linie wahadłowe obsługiwane są taborem dwukierunkowym (Düwag GT8ZR, Konstal 105NaDK, Moderus Beta MF22 AC BD lub Moderus Gamma LF03 AC BD);
 4. Linie autobusowe „za tramwaj” TX (gdzie X oznacza cyfrę, np. T1). Kursują one od miejsca zamknięcia do najbliższego węzła przesiadkowego.

Spis pętli tramwajowych[edytuj | edytuj kod]

Pętla Połabska (2015)
Pętla Rynek Jeżycki (2006)
Pętla Plac Wielkopolski (2018)
Pętla Osiedle Lecha (2000)
Pętla na Golęcinie zdjęcie z lat 1972-1973

Używane liniowo[edytuj | edytuj kod]

Nazwa pętli/miejsce Numery linii Położenie geograficzne Uwagi
Budziszyńska 15 52°23′17,88″N 16°50′51,35″E/52,388300 16,847597 W sąsiedztwie pętli nieczynne tory odstawcze
Dębiec 2, 9, 10 52°22′21,91″N 16°54′12,39″E/52,372753 16,903442 Pętla między ulicami 28 Czerwca i Opolską
Franowo 1, 16, 18 52°22′54″N 17°00′03″E/52,381667 17,000833 W bezpośrednim sąsiedztwie zajezdni tramwajowej S2 Franowo
Górczyn 3, 5, 8, 14 52°22′52,22″N 16°52′49,69″E/52,381172 16,880469 W pobliżu stacji kolejowej Poznań Górczyn; węzeł przesiadkowy (autobusy)
Junikowo 1, 6, 13 52°23′00,21″N 16°50′02,13″E/52,383392 16,833925 W bezpośrednim sąsiedztwie Cmentarza Komunalnego Junikowo
Miłostowo 6, 8 52°24′35,85″N 17°00′10,31″E/52,409958 17,002864 W pobliżu Cmentarza Komunalnego Miłostowo
Ogrody 2, 7, 17, 18 52°25′00,40″N 16°52′59,73″E/52,416778 16,883258 Pętla położona przy placu Waryńskiego; węzeł przesiadkowy (autobusy)
Os. Sobieskiego 12, 14, 15, 16, 201 52°27′51,00″N 16°55′01,84″E/52,464167 16,917178 Północna pętla PST; węzeł przesiadkowy (autobusy)
Piątkowska 9, 11 52°26′30,08″N 16°54′40,92″E/52,441689 16,911367 • Pętla położona między ulicami Piątkowska a Wincentego Witosa;
• W pobliżu Ronda Obornickiego
Połabska 4, 10 52°26′05,73″N 16°55′54,06″E/52,434925 16,931683 Poprzednie nazwy: Serbska
Starołęka 4, 11, 12, 13, 17 52°22′05,84″N 16°55′55,16″E/52,368289 16,931989 W bezpośrednim sąsiedztwie zajezdni tramwajowej S3 Forteczna
Unii Lubelskiej 5, 11 52°22′19,74″N 16°56′58,88″E/52,372150 16,949690 • Znajduje się w okolicy ulicy Falistej (Starołęka Mała)
• Planowany węzeł przesiadkowy (autobusy)
Wilczak 3 52°25′38,48″N 16°56′46,36″E/52,427356 16,946211 Nieużywana w weekendy, święta oraz w wakacje
Zawady 7 52°24′48,24″N 16°57′28,55″E/52,413400 16,957931 Pętla położona w pobliżu wiaduktu linii kolejowej nr 3 nad ulicą Podwale

Pętle używane okazjonalnie[edytuj | edytuj kod]

Nazwa pętli/miejsce Położenie geograficzne Uwagi
Gwarna 52°24′27,89″N 16°55′16,41″E/52,407747 16,921225 dawniej Lampego; uliczna
al. Marcinkowskiego 52°24′26,06″N 16°55′43,85″E/52,407239 16,928847 uliczna
Rondo Rataje 52°23′45,82″N 16°56′56,22″E/52,396060 16,948950 uliczna
Towarowa 52°24′13,46″N 16°54′59,26″E/52,403740 16,916460 uliczna
Rondo Kaponiera 52°24′31,10″N 16°54′45,72″E/52,408640 16,912700 uliczna
Rynek Wildecki 52°23′37,50″N 16°55′16,86″E/52,393750 16,921350 uliczna
Rynek Jeżycki 52°24′44,06″N 16°54′13,86″E/52,412240 16,903850 uliczna
Dworzec Zachodni 52°25′38,48″N 16°56′46,36″E/52,427356 16,946211 południowa pętla PST
Plac Wielkopolski 52°24′37,1″N 16°55′53,8″E/52,410300 16,931600 uliczna, używana przez linię turystyczną

Pętle (końcówki) nieistniejące[edytuj | edytuj kod]

 • Bolkowicka – zastąpiona przez pętlę Budziszyńska
 • Droga Dębińska (przystanek Łęgi Dębińskie) – nieistniejąca mijanka końcowa i tory odstawcze w okolicy kąpieliska warciańskiego, w 1959 likwidacja przewozów pasażerskich, w 1974 likwidacja torowiska
 • Dworzec Główny PKP – zlikwidowana w 1970 r.
 • Ostrów Tumski (mijanka) – zachowany krótki odcinek torów
 • Garbary/Północna
 • Garbary/Woźna
 • Polna (na Jeżycach)
 • Rondo Rataje (od 1952 r. mijanka końcowa dla pierwszej linii przeprowadzonej na prawy brzeg Warty, na przełomie lat 70. i 80. wykorzystywana jako tory odstawcze – „zajezdnia nocna”) zlikwidowana w latach 90.
 • Osiedle Lecha – rozebrana po wybudowaniu trasy tramwajowej w tunelu na Franowo w 2012 roku
 • Sczanieckiej/Bogusławskiego na Łazarzu – zachowany trójkąt do zawracania, odcięty od reszty sieci tramwajowej w roku 1973
 • Os. Warszawskie – zlikwidowana w 1974 r. po przedłużeniu trasy do Miłostowa
 • Plac Spiski – zlikwidowana po przedłużeniu trasy do ul. Wołyńskiej w 1924 r.
 • Małopolska/Wołyńska – zlikwidowana po przedłużeniu trasy do Bonina, zachowana poczekalnia tramwajowa
 • Winiary (przy kościele św. Stanisława Kostki) – zlikwidowana po przedłużeniu trasy do ul. Obornickiej (dzisiejszej Piątkowskiej)
 • Golęcin (przy CSWLąd) – zlikwidowana w 1974 roku, z nieznanych powodów[37]
 • Madalińskiego / Pamiątkowa

Torowiska nieużywane/używane okazjonalnie[edytuj | edytuj kod]

Tory przy ulicy Towarowej (październik 2010)
 • łuk z Górnej Wildy w zachodnią część Królowej Jadwigi,
 • łuk z Wierzbięcic we wschodnią część Królowej Jadwigi,
 • łuk z Kraszewskiego we wschodnią część Dąbrowskiego,
 • łuk z Dąbrowskiego w północną część Roosevelta,
 • łuk z Przybyszewskiego we wschodnią część Dąbrowskiego,
 • łuki na Rondzie Nowaka-Jeziorańskiego z Przybyszewskiego na zachód w Grunwaldzką i z Reymonta w Grunwaldzką na wschód,
 • łuki z zachodniej części Hetmańskiej na północ i południe w Głogowską oraz ze wschodniej części Hetmańskiej w południową część Głogowskiej,
 • wszystkie trzy istniejące łuki na skrzyżowaniu 28 czerwca 1956 r. z Hetmańską
 • tory ze Zwierzynieckiej do zajezdni przy Gajowej,
 • łącznik z Gwarnej w Mielżyńskiego,
 • ślepy tor na pętli na Miłostowie,
 • łączniki na trasie PST,
 • południowa pętla trasy PST przy Dworcu Zachodnim (wyłączona czasowo)
 • pętla Starołęka Mała (do 31 sierpnia 2020 r. Stomil)[35]

Odcięte od sieci, bez sieci trakcyjnej[edytuj | edytuj kod]

Torowisko przy ulicy Sczanieckiej (wrzesień 2011)

W nawiasach podano daty likwidacji torowisk.

 • ul. św. Marcin – zachowany odcinek od ul. Ratajczaka do al. Marcinkowskiego; ruch odbywa się torem północnym, którym pierwotnie tramwaje jeździły w drugą stronę,
 • ul. Dziekańska (katedra),
 • ul. Sczanieckiej i Bogusławskiego (zlikwidowane w 1935[38], ponownie włączone w 1965[39], zlikwidowane 1973[40]),
 • ul. Dworcowa, pod asfaltem (1970[38]),
 • ul. Zielona (fragment),
 • torowisko na terenie byłej zajezdni Gajowa,
 • tory odstawcze przy pętli Budziszyńska,
 • mijanka końcowa przy ulicy Krzywoustego przy Rondzie Rataje (zachowana pod ziemią, ostatecznie zlikwidowana w październiku 2020 roku podczas przebudowy Ronda Rataje),

Torowiska zlikwidowane[edytuj | edytuj kod]

W nawiasach podano daty likwidacji torowisk.

Skrzyżowania z torami kolejowymi[edytuj | edytuj kod]

Odcięty tor kolejowy dawnej Średzkiej Kolei Powiatowej, który przecinając ulicę Starołęcką prowadził do zakładów Stomil-Poznań i Polleny-Lechii (2014)
Miejsce Stan Położenie geograficzne
Trasa Kórnicka[c] Zlikwidowane w pierwszej połowie lat 90. XX wieku 52°23′33″N 16°58′14″E/52,392500 16,970556
ul. Warszawska[d] Zlikwidowane 52°24′32″N 16°57′47″E/52,408889 16,963056
ul. Starołęcka Zlikwidowane 52°22′25″N 16°56′14″E/52,373611 16,937222
ul. Głogowska Zlikwidowane 28 lipca 2012, w trakcie budowy przedłużenia trasy PST 52°24′03″N 16°54′26″E/52,400833 16,907222
Zajezdnia przy ul. Fortecznej[e] Istnieje, obecnie nie jest użytkowane 52°22′02″N 16°56′01″E/52,367222 16,933611

Planowana rozbudowa[edytuj | edytuj kod]

W Poznaniu planuje się znaczną rozbudowę sieci torowisk, choć część propozycji nie wyszła jeszcze z fazy koncepcji[43]:

 • przedłużenie trasy tramwajowej z pętli „Ogrody” przy ul. Dąbrowskiego do ul. Polskiej i budowa nowego dworca autobusowo-tramwajowego „Aleja Polska” (ulicą Nowina)[44],
 • przedłużenie trasy tramwajowej z pętli „Zawady” przez ul. Zawady i Główną do stacji kolejowej Poznań Wschód[45],
 • przedłużenie trasy tramwajowej z pętli „Dębiec” przez ul. 28 Czerwca 1956 r. do projektowanego zintegrowanego węzła przesiadkowego „Klin Dębiecki”[46][47].
 • przedłużenie trasy tramwajowej z pętli „Górczyn” przez ul. Głogowską na Fabianowo,
 • budowa trasy przez ul. Ratajczaka, pl. Wolności i ul. 3 maja do Pl. Cyryla Ratajskiego,
 • budowa trasy do os. Kopernika w ciągu ulic Arciszewskiego i Pogodnej[48] oraz trasy w ciągu Szpitalnej i Grochowskiej,
 • budowa trasy tramwajowej wzdłuż ul. Garbary, Szelągowskiej i Naramowickiej na Naramowice (w dalszej perspektywie Morasko[49]) z połączeniem z istniejącą już trasą przy ul. Wilczak (trwa realizacja I etapu Wilczak-Błażeja(Naramowice) - otwarcie maj 2022[50], następnie etap II Estkowskiego/Małe Garbary-Wilczak, miasto wystąpiło już o pieniądze na projekt etapu III Błażeja-Umultowo[51]),
 • przedłużenie trasy z pętli „Junikowo” do Plewisk do okolic ul. Kolejowej, z uwzględnieniem węzła przesiadkowego w rejonie stacji Poznań Junikowo[52].
 • budowa trasy odchodzącej od ul. Grochowskiej ul. Marcelińską do osiedla mieszkaniowego na rogu ul. Wałbrzyskiej lub – w drugim wariancie – przez kompleks biurowców Business Garden do okolicy centrum handlowego King Cross Marcelin[53].


Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Zmiana od 1 sierpnia 2019 wraz z wprowadzeniem strefy taryfowej D
 2. Wybrane kursy przez Muzeum Komunikacji Miejskiej przy zajezdni przy ul. Głogowskiej
 3. Skrzyżowanie z normalnotorową bocznicą ŚKP.
 4. Na skrzyżowaniu z ul. św. Michała.
 5. Połączenie z bocznicą kolejową przy stacji Poznań Starołęka.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. I love MPK. MPK Poznań, 2015-02-14. [dostęp 2017-03-17].
 2. Skład Towarzystwa Naukowego Warszawskiego: Wspomnienia pośmiertne: Zygmunt Rybicki (1902-1989). Rocznik Towarzystwa Naukowego Warszawskiego 52/1989, s. 116-117
 3. Historia poznańskiej komunikacji (pol.). kmpk.cba.pl. [dostęp 2019-05-25].
 4. Linia tramwajowa nr 201 (pol.). Poznańska Wiki. [dostęp 2019-05-25].
 5. Piotr Dutkiewicz: Tramwaje w Poznaniu. Poznań: 2005, s. 214–219. ISBN 83-920784-1-1.
 6. KaT: MPK: 105N do lamusa, Helmuty zostają (pol.). epoznan.pl, 2011-06-29. [dostęp 2011-07-05].
 7. Startuje tramwaj na Naramowice. Umowa podpisana, inforail.pl [dostęp 2018-11-22] (pol.).
 8. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu: Umowa na budowę trasy tramwajowej na ul. Unii Lubelskiej podpisana (pol.). 2019-07-11. [dostęp 2019-11-10].
 9. Zarząd Transportu Miejskiego: Nowa taryfa na liniach Zarządu Transportu Miejskiego od 1 lipca 2020 (środa) - informator biletowy (pol.). ztm.poznan.pl, 2020-06-17. [dostęp 2020-06-22].
 10. Tramwaje liniowe, mpk.poznan.pl [dostęp 2020-02-09] (pol.).
 11. Administrator, W niedzielę pożegnaliśmy „Helmuty”, mpk.poznan.pl [dostęp 2019-12-02] (pol.).
 12. Tramwaj konny Herbrand. MPK Poznań. [dostęp 2017-03-18].
 13. Modertrans prezentuje odbudowany wagon Carl Weyer z 1905 r.. rynek-kolejowy.pl. [dostęp 2015-05-17].
 14. a b c d e f g h i j k Klub Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu – Tabor. KMPS. [dostęp 2017-03-18].
 15. a b Poznań: odbudowują pierwszy tramwaj elektryczny!. epoznan.pl, 2015-07-16. [dostęp 2017-03-18].
 16. Wagon S2D – Klub Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu. [dostęp 2017-03-18].
 17. Wagon KSW – Klub Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu. [dostęp 2017-03-18].
 18. a b Typ N. MPK Poznań. [dostęp 2017-03-18].
 19. 102N „Kanciak”. MPK Poznań. [dostęp 2017-03-18].
 20. GT6. MPK Poznań. [dostęp 2017-03-18].
 21. 3G „holender”. MPK Poznań. [dostęp 2017-03-18].
 22. MPK żegna się z „Helmutami”. epoznan.pl. [dostęp 2019-11-10].
 23. Administrator, W niedzielę pożegnaliśmy „Helmuty”, mpk.poznan.pl [dostęp 2019-12-02] (pol.).
 24. 105N/2. MPK Poznań. [dostęp 2017-03-18].
 25. 118N (Puma). MPK Poznań. [dostęp 2017-03-18].
 26. Düwag GT8S, Düwag/MPK (warsztaty własne) GT8C. [dostęp 2017-03-18].
 27. Jan Wojcieszak: 120 lat komunikacji miejskiej w Poznaniu. Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2000, s. 86. ISBN 83-87847-27-5.
 28. Komunikacja miejska: poznańska komunikacja (pol.).
 29. Sprawozdania. „Kronika Miasta Poznania”. 2/1987, s. 130. Wydawnictwo Miejskie (pol.). 
 30. http://www.mpk.poznan.pl/aktualnosci/2151-ostatecznie-opuscilismy-budziszyska MPK Poznań: Ostatecznie opuściliśmy Budziszyńską.
 31. Piotr Dutkiewicz, Tramwaje w Poznaniu, wyd. 1, KOLPRESS, 2005, s. 55, ISBN 83-920784-1-1, Cytat: Tor tramwajowy na poboczu ul. Bema pozostał jednak czynny - stanowił gospodarczy dojazd do bazy Wydziału Torów MPK, mającej siedzibę przy ul. Bielniki.
 32. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – Franowo: nowy dom dla tramwajów oficjalnie otwarty! (pol.). 2014-05-12. [dostęp 2014-06-02].
 33. a b c Zarząd Transportu Miejskiego: Od soboty 20 czerwca znów będzie można zwiedzać miasto na pokładzie zabytkowego tramwaju lub autobusu (pol.). ztm.poznan.pl, 2020-06-18. [dostęp 2020-06-22].
 34. Linia tramwajowa nr 0 (pol.). Poznańska Wiki. [dostęp 2020-06-22].
 35. a b Od 1 września (wtorek) zespół przystankowy Stomil zmieni nazwę na Starołęka Mała (pol.). Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, 2020-08-31. [dostęp 2020-09-02].
 36. Zmiany w transporcie na liniach miejskich ZTM Poznań od 1 września (wtorek). Otwarcie nowej trasy do Unii Lubelskiej (pol.). Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu, 2020-08-25. [dostęp 2020-09-02].
 37. Piotr Dutkiewicz: Tramwaje w Poznaniu. Wyd. 1. Poznań: KOLPRESS, 2005, s. 71. ISBN 839207841-1. Cytat: 9 listopada „dziewiątka” przestała dojeżdżać przez ul. Wojska Polskiego do Golęcina i skierowana została, razem z „jedenastką” na Winiary. Podobno likwidacja ta narzucona została Poznaniowi odgórnie, jednak żadne dokumenty tego nie potwierdzają, podobnie jak nikt nie potrafił i nie potrafi do dziś podać wiarygodnego uzasadnienia tej decyzji.
 38. a b 120 lat komunikacji 2000 ↓, s. 44.
 39. a b 120 lat komunikacji 2000 ↓, s. 71.
 40. a b c d 120 lat komunikacji 2000 ↓, s. 80.
 41. a b 120 lat komunikacji 2000 ↓, s. 86.
 42. 120 lat komunikacji 2000 ↓, s. 62.
 43. http://www.mpu.pl/studium2008/studium/B_TOM2_Kierunki/C_II_Czesc_ogolna/Zalaczniki_graficzne/08_transport/02_tramwaj_zaplecze_dworce_kierunki.pdf Miejska Pracownia Urbanistyczna: Kierunki rozwoju systemu transportowego – sieć tramwajowa, węzły integracji, zaplecze transportu miejskiego.
 44. Poznań. 111 nowych tramwajów do 2021 r. Pięć nowych tras, www.transport-publiczny.pl [dostęp 2020-07-03] (pol.).
 45. ZDM: Trwa budowa wiaduktu nad projektowaną ulicą Nowe Zawady.
 46. Trasa tramwajowa na Klin Dębiecki: Podpisano umowę na wykonanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej (pol.). ztm.poznan.pl. [dostęp 2018-10-13].
 47. Klin Dębiecki – Konsultacje Społeczne (pol.). Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu. [dostęp 2019-06-25].
 48. Copernicus – tramwaj na Kopernika (pol.). [dostęp 2018-11-09].
 49. Tramwaj na Naramowice. poznan.wyborcza.pl. [dostęp 2017-11-27].
 50. Harmonogram prac | Tramwajnaramowice.pl, Tramwaj na Naramowice | Centrum informacyjne [dostęp 2020-03-03] (pol.).
 51. Tramwaj na Naramowice: trasa wydłużona do Umultowa? Miasto chce zdobyć dofinansowanie projektu, epoznan.pl [dostęp 2020-03-03] (pol.).
 52. Tramwajem aż do Plewisk? Jest taka propozycja. epoznan.pl. [dostęp 2017-11-27].
 53. Miasto chce budować kolejną nową trasę tramwajową: na Marcelin, epoznan.pl [dostęp 2019-06-17] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]