Tramwaje w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tramwaje w Poznaniu
Tramwaje w Poznaniu
Solaris Tramino S105p na ulicy Święty Marcin w centrum miasta
Lokalizacja  Polska, Poznań
Rodzaj transportu tramwaj
Data uruchomienia 30 lipca 1880
Właściciel Miasto Poznań
Operator MPK Poznań
Całkowita długość linii >200 km (2017)
Liczba linii dzienne: 20
nocne: 1
turystyczne: 1
razem: 22
Infrastruktura
Długość torowisk
• odcinki podziemne
82 km[1][2]
1067,2 m
Rozstaw szyn 1435 mm
Napięcie zasilania +660 V
Tabor
Liczba pociągów
• całkowita
• niskopodłogowych

220
113
Liczba wagonów 325
Strona internetowa
Portal Portal Transport szynowy

Tramwaje w Poznaniu (z gwary poznańskiej bimby, lp. – bimba) – system komunikacji tramwajowej działający w Poznaniu i należący do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego działającego na zlecenie Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Obecnie system składa się z 20 linii dziennych i jednej nocnej oraz jednej linii turystycznej obsługiwanej przez historyczny tabor kursujący w weekendy od maja do października. Tramwaje poruszają się po torach o rozstawie 1435 mm i łącznej długości torowiska 157,695 km (tor pojedynczy z torami zajezdniowymi i na pętlach)[3].

Historia[edytuj]

Pomysł budowy sieci tramwajowej w Poznaniu zrealizowało dwóch berlińskich przedsiębiorców: Otto Reymer i Otto Masch, którzy po otrzymaniu koncesji od miasta zainaugurowali 30 lipca 1880 przejazdy tramwaju konnego. Pierwsza regularna linia ruszyła 31 lipca 1880, przewożąc pasażerów spod Dworca Głównego, Świętym Marcinem, Rycerską (dziś Ratajczaka), Pl. Wilhelmowskim (dziś pl. Wolności) na Stary Rynek. W dość krótkim czasie trasę tę wydłużono prowadząc tory przez Butelską (dziś Woźną), Garbarami przez Chwaliszewo na Ostrów Tumski. Powstała też odnoga biegnąca przez ul. Wiktorii (dziś Gwarna i Mielżyńskiego), pl. Królewski (dziś pl. Cyryla Ratajskiego), Fryderykowską (dziś 23 Lutego), Al. Wilhelmowskimi (dziś Al. Marcinkowskiego), Seekta (dziś ul. Solna) następnie Wolnicą, Małymi Garbarami, Szewską, Szeroką (dziś Wielka) do Wielkich Garbar (dziś Garbar), gdzie łączyła się z linią główną.

Trasa tramwajowa wzdłuż ulicy Winiarskiej w kierunku pętli Piątkowska na Boninie w 1991 roku
Stary bilet komunikacji miejskiej, ok. 1986
Tatra RT6N1 na estakadzie ponad Bogdanką, linia PST, (2005)
Wjazd do tunelu os. Lecha – Franowo od strony osiedla Lecha, (2012)
Schemat przebiegu linii tramwajowych (2012)

     Poznański Szybki Tramwaj (PST)

     Przedłużenie trasy PST

     Pozostałe trasy tramwajowe

Pomimo, że w mieście było zapotrzebowanie na tego typu usługi berlińczycy po kilku tygodniach znaleźli się na skraju bankructwa. Miało to związek z niefortunnym przebiegiem odnogi, a także brakiem napisów w języku polskim, co wywołało bojkot wśród Polaków. Zniechęceni przedsiębiorcy odsprzedali linię Poznańskiemu Towarzystwu Kolei Konnej (niem. Posener Pferde-Eisenbahn-Gesellschaft), które uzyskało monopol na rozbudowę i eksploatację miejskiej sieci tramwajowej. Wówczas tabor liczył 20 wagonów. We wrześniu 1880 Towarzystwo wykupiło cześć terenów po starym dworcu kolejowym na Jeżycach, gdzie powstała zajezdnia, która działała do 28 grudnia 2010. W 1896 powstały kolejne dwie trasy: pierwsza biegnąca od Starego Rynku przez ul. Wrocławską, pl. Piotra (dziś pl. Wiosny Ludów), Półwiejską do nieistniejącej dzisiaj Bramy Wildeckiej oraz druga od zajezdni przez Zwierzyniecką, Jadwigi (dziś Kraszewskiego) do rynku Jeżyckiego, po roku przedłużona przez ul. Wielką Berlińską (dziś Dąbrowskiego) do fabryk chemicznych przy ul. Polnej. Obie trasy budowano już z cięższych szyn, planując ruch tramwajów elektrycznych.

6 marca 1898 tramwaj konny zastąpiony został tramwajem elektrycznym. Kursowały wówczas trzy linie:

 • oznaczona kolorem białym – po trasie starego tramwaju konnego od Dworca Głównego przez Stary Rynek na Ostrów Tumski,
 • oznaczona kolorem czerwonym – z Rynku Jeżyckiego, ul. Jadwigi (dziś. ul. Kraszewskiego), Zwierzyniecką, św. Marcinem i starą trasą tramwaju konnego, a od Starego Rynku do Bramy Wildeckiej,
 • oznaczona kolorem żółtym – z Dworca Głównego, trasą identyczną jak „biała”, ale tylko do skrzyżowania ul. Wielkiej i Wielkich Garbar.

W ciągu następnego miesiąca uruchomiono czwartą linię:

 • oznaczoną kolorem zielonym – ze Starego Rynku, św. Marcinem i nową trasą do wsi Górczyn (dzisiejsze skrzyżowanie ul. Głogowskiej i Kosynierskiej).

Ceny za pierwsze przejazdy wynosiły 10 bądź 20 fenigów, a po godzinie 23:00 należało uiścić podwójną opłatę.

W 1899 położono drugi tor na Starym Rynku i Wielkiej Berlińskiej (obecnie ul. Dąbrowskiego).

Przed I wojną światową rozbudowano sieć linii, która teraz docierała także na Garbary (do Rzeźni Miejskiej), na pl. Sapieżyński (dziś pl. Wielkopolski) do Bramy Dębińskiej (obecnie skrzyżowanie ul. Strzeleckiej i Krakowskiej), Śródkę, Sołacz i Dębiec (do dzisiejszej fabryki Cegielskiego), ulicą Grunwaldzką do ulicy Ułańskiej. Zwiększyła się również liczba torów w śródmieściu. Powstały nowe trasy przez wiadukty nad torami kolejowymi: Most Teatralny i Most Dworcowy. W dwudziestoleciu międzywojennym tramwaj zaczął docierać na Golęcin, Dębiec (przedłużenie trasy), Dębinę (do kąpieliska warciańskiego), Ogrody, Grunwald i Winiary, jednocześnie zlikwidowano część linii na wąskich uliczkach Starego Miasta. Nie udało się wybudować linii do Głównej, gdzie wprowadzono w 1930 r. komunikację trolejbusową.

Podczas walk o Poznań większość taboru i część infrastruktury została zniszczona. W związku z tym dopiero w 1947 r. wznowiono większość przedwojennych połączeń tramwajowych, poza tymi na prawym brzegu Warty i uliczkach Starego Miasta na wschód od Rynku. Wówczas powstała nowa trasa do Garbar omijająca Stary Rynek od południa, przez pl. Bernardyński. Na prawy brzeg Warty tramwaje powróciły w 1952 r., po oddaniu do użytku nowego mostu Juliana Marchlewskiego (dziś Królowej Jadwigi).

W kolejnych latach wybudowano nowe trasy pozwalające na szybkie przemieszczanie się pomiędzy dzielnicami z pominięciem centrum:

oraz linie peryferyjne:

Rewolucją w transporcie miejskim było oddanie do użytku w 1997 liczącego 6,1 km odcinka Poznańskiego Szybkiego Tramwaju nazwanego przez poznaniaków „Pestką”. Obecnie trwa wiele inwestycji związanych z modernizacją i rozbudową sieci, gdyż według planu zagospodarowania przestrzennego z 1994 tramwaj ma stanowić podstawę komunikacji w mieście.

14 sierpnia 2007 otwarto drugi odcinek (jeśli przyjąć, że pierwszym jest odcinek od ul. Jana Pawła II do pętli na os. Lecha) trasy na Franowo łączący plac Wiosny Ludów przez ul. Podgórną, Dowbora Muśnickiego, Mostową, Most św. Rocha i Kórnicką z ul. Jana Pawła II.

W 2011 roku MPK podjęło decyzję o sprzedaży 40 tramwajów 105N (zmodernizowanych do standardu Konstal 105Na)[4] z powodu braku miejsc w zajezdniach na ten typ tramwajów. Ponadto zostało zakupionych 45 Solarisów Tramino i 7 Moderusów Beta[5].

11 sierpnia 2012 otwarto ostatni odcinek trasy na Franowo, łączący rejon dawnej pętli na os. Lecha z nową pętlą na Franowie. Część trasy na Franowo biegnie w tunelu.

1 września 2013 otwarto odcinek przedłużający trasę PST przez Dworzec Zachodni do ul. Głogowskiej. Oddano do użytku także pętlę przy dawnym peronie 7 Dworca Zachodniego.

Bilety[edytuj]

Bilety są organizowane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Ceny biletów normalnych:

 • do 10 minut – 3,00 zł,
 • do 40 minut – 4,60 zł,
 • 24-godzinny – 13,60 zł,
 • 48-godzinny – 21,00 zł,
 • 72-godzinny – 27,00 zł,
 • 7-dniowy – 47,00 zł.

Cena biletu ulgowego stanowi 50% ceny biletu normalnego.

Tabor[edytuj]

Obsługujący regularne linie[edytuj]

Zdjęcie Nazwa Początek eksploatacji Opis Niska podłoga przewóz osób na wózkach  System chłodzenia przestrzeni pasażerskiej Liczba składów
32 tram line, Poznan Sobieskiego (cmentarna).JPG Düwag GT8 1997 Produkowany w latach 1957–1976 przez niemiecką firmę Düsseldorfer Waggonfabrik (obecnie Duewag), eksploatowane wcześniej W Dusseldorfie i Frankfurcie nad Menem zakupione przez MPK Poznań w latach 1998–2003 oraz 2010–2011.

W wagonach przeznaczonych do obsługi nocnej linii 201 zamontowano plastikowe siedzenia pochodzące z kasowanych tramwajów 3G. Ze względu na kraj pochodzenia nazywane potocznie helmutami. Dnia 10 lutego 2017 roku o godzinie 4:55 został zezłomowany ostatni przedstawiciel partii z Frankfurtu nad Menem.

N N 33
Vienna type tram stop in Poznan (Gwarna).JPG Konstal 105Na

+

Konstal 105NaD

1979 Produkowany w latach 1979–1992.

Obecnie poznańskie MPK eksploatuje 108 wagonów tego typu czyli 54 składy 105Na + 105NaD.

Jest to więc najczęściej spotykany tramwaj w mieście.

Z powodu swojego wyglądu nazywane czasami potocznie akwarium.

Większość składów posiada klimatyzację kabiny motorniczego.

Na wagon historyczny został przeznaczony 105Na #278.

N N 54
Moderus Alfa 168+167.jpg Moderus Alfa

HF 04 AC

HF 07 AC

2008 Tramwaje powstałe w wyniku modernizacji wagonów Konstal 105Na przez firmę Modertrans Poznań.

Wagony HF 04 AC (#150,#151,#152 i #153) są sterowane jojstickiem a wagony HF 07 AC są sterowane podobnie jak wagony typu 105Na.

N N 2+18
Moderus Beta MF 02 AC - 01.jpg Moderus Beta MF 02 AC 2011 Są to tramwaje trójczłonowe, których środkowy człon jest niskopodłogowy.

Pierwszy z dwudziestu czterech zamówionych egzemplarzy wyjechał na trasę 17 maja 2011 z nr 415.

T (25%) wentylacja (szynowa) 24
Moderus Beta MF 20 AC 2016 Bety MF 20 AC są konstrukcyjnie zbliżone do tramwajów MF 02 AC lecz posiadają klimatyzację, inne drzwi, bardziej rozbudowany system informacji pasażerskiej a także ładowarki USB. Pierwszy z dwudziestu zamówionych egzemplarzy wyjechał na trasę w sierpniu 2016 roku. T (25%) klimatyzacja (szynowa) 10
Moderus Beta MF 22 AC BD 2017 Są to tramwaje dwukierunkowe, z obniżonym środkowym członem, podobne do typu MF 20 AC.

Rzędy siedzeń zamontowane są w przeciwnych kierunkach. Pierwszy tramwaj z dziesięciu zamówionych wyjechał na trasę w styczniu 2017 roku.

T (25%) klimatyzacja (szynowa) 5
Modertrans Tatra RT6 MF06 AC.jpg Tatra RT6 MF 06 AC 1997

Modernizacja

2012-2016

Tramwaje Tatra RT6N1 zakupione wraz z otwarciem PST, zmodernizowane pod względem elektroniki i wyglądu cechują się zdecydowanie mniejszą awaryjnością. T (63%) klimatyzacja 14
Siemens Combino PST RB1.JPG Siemens Combino 2003 Tramwaje wyprodukowane przez niemiecki koncern Siemens.

Są to wagony pięcioczłonowe, w całości niskopodłogowe.

Tramwaje są wierną kopią takich samych pojazdów kursujących po Amsterdamie.

T (100%) wentylacja

(szynowa

+

konwektorowa)

14
Solaris Tramino, Poznań 2010 (22).jpg Solaris Tramino S100 2011 Pierwszy wyprodukowany tramwaj przez koncern Solaris Bus & Coach.

Zasilił poznański tabor 23 kwietnia 2011 roku, jako prototypowy wagon i jest on od tamtej pory dzierżawiony od koncernu.

T (100%) klimatyzacja (konwektorowa)

+

wentylacja (konwektorowa)

1
27 Grudnia, Tramino, Poznan.jpg Solaris Tramino S105P 2011 Seryjnie produkowany typ tramwaju przez koncern Solaris Bus & Coach.

Dostawę rozpoczęto 23 kwietnia 2011, a oficjalne zakończono 28 maja 2012 roku.

T (100%) klimatyzacja (szynowa) 45
Liczba składów 220
Udział składów niskowejściowych i niskopodłogowych 113
Udział składów klimatyzowanych i posiadających wentylację 113

Obsługujący linie wahadłowe[edytuj]

Wagony dwukierunkowe stosowane podczas remontów na liniach wahadłowych, a także na liniach zwykłych w okresach, kiedy nie są prowadzone remonty.

Zdjęcie Nazwa Liczba składów Uwagi
105N wahadło.jpg Konstal 105NaDK 2 Dwa dwukierunkowe składy tramwajowe powstałe w 2004 w wyniku modernizacji wagonów Konstal 105Na
ModerusAlfaHF02DK.jpg Moderus Alfa HF 02 DK 1 Dwukierunkowy skład tramwajowy powstały w 2006 w wyniku modernizacji wagonów Konstal 105Na przez Modertrans Poznań, posiada on klimatyzację kabiny motorniczego.
Duwag GT-8ZR RB1.JPG Düwag GT8ZR 6 Wagon typu GT8ZR jest zbliżony konstrukcyjnie do tramwaju jednokierunkowego GT8. Tylko wagon #906 został pomalowany w barwy MPK Poznań.

Zabytkowy i historyczny[edytuj]

Pojazdy historyczne i zabytkowe[6]:

Zdjęcie Nazwa Liczba wagonów Uwagi
Herbrand Głogowska RB1.JPG Herbrand B3/H0 1 Wagon konny z 1880 roku, kilkakrotnie przebudowywany.
Konstal N ND RB5.JPG Konstal N i pochodne 7 Wagony N #602 i ND #456 zostały podczas eksploatacji przebudowane (dodano im hamulec elektromagnetyczny, uchylne okna, dwuskrzydłowe drzwi oraz przebudowano je na jednokierunkowe).

Wagon typu ND o numerze taborowym #436 wyprodukowano w Sanockiej fabryce wagonów, został on wpisany do Ewidencji zabytków ruchomych.

Cztery wagony oczekują remontu w zajezdni Madalińskiego - Dwa silnikowe i dwa doczepne (#517 i #476)

Wagon konstal n ssz.png Stocznia gdańska

N

1 Numer boczny #2024, wyprodukowany w stoczni Gdańskiej, użytkowany wcześniej jako gospodarczy, stacjonuje na zajezdni madalińskiego, jest podczas renowacji.
102N Poznań RB8.JPG Konstal 102N 1 Odrestaurowany tramwaj od 2005 r. kursuje na linii turystycznej.

Ze względu na swój wygląd zwany potocznie kanciakiem.

Numer boczny #1.

102Na Poznań Głogowska.jpg Konstal 102Na 1 Typ tramwaju produkowany w latach 1970–1973.

Wagon o numerze 71 został gruntownie wyremontowany w 2008 roku.

Od tamtej pory kursował po regularnych liniach, głównie po trasach linii 3 i 4.

Jednakże 10 grudnia 2013 roku (z powodu wieku) wagon został przekwalifikowany na tabor historyczny kończąc tym samym erę liniowego kursowania wozów typu 102Na w Polsce.

Z powodu swojego kształtu nazywany bywa potocznie parówą.

Numer boczny #71.

Konstal 105N Poznań RB4.JPG Konstal 105N 2 Produkowany w latach 1973–1979.

Obecnie po Poznaniu jeździ jeden dwuczłonowy, odrestaurowany skład tego tramwaju.

Z powodu swojego wyglądu nazywane czasami potocznie akwarium.

30 czerwca 2014 roku, skład odbył swój ostatni kurs liniowy (linia nr 8).

Z dniem 1 lipca 2014 został on przekwalifikowany na tabor historyczny (zabytkowy). W 2015r. zmieniono numery #193, #194 na #81, #82.

Düwag GT-6 Poznan.jpg Düwag GT6 1 Wagony tego typu sprowadzono do Poznania w latach 1996–2000 z Düsseldorfu.

Ze względu na kraj pochodzenia nazywane potocznie były helmutami.

Ostatni egzemplarz (nr #615) obsługiwał linię numer 3.

W dniu 24.12.2013 roku został przekwalifikowany na pojazd historyczny. Wagon jest pomalowany w barwy niemieckiego przewoźnika, zostało także odtworzone wnętrze i jego niemieckie wyposażenie.

Carl Weyer 305 Poznań.JPG Carl Weyer typ WD 1 Jest to wagon doczepny.

Numer boczny #305, wyprodukowany w 1905 r.

Odbudowany przez Modertrans w 2015 roku[7].

Beijens 806.jpg Beijnes 3G 1 Numer boczny #610 ex.#805, wyprodukowany w 1961 roku, sprowadzony do Poznania w 2003 roku, wycofany z eksploatacji w czerwcu 2011 roku, m.in. ze względu na wiek, czy bardzo wąskie drzwi utrudniające wymianę pasażerów. W listopadzie 2016r. zaczęto przywracać mu żółto-brązowe malowanie.

Oczekujące renowacji[8]:

Zdjęcie Nazwa Liczba wagonów Uwagi
Wismars2d.png Wismar S2D 1 Wagon o numerze #423 pochodzi z 1930 roku i oczekuje renowacji, aktualnie stacjonuje w firmie Modertrans.
N Głogowska RB1.JPG Fuchs KSW 1 Numer boczny #158, użytkowany wcześniej jako gospodarczy. Stacjonuje na zajezdni madalińskiego.
Bergische Stahlindustrie I typ 1 Jest odbudowywany na bazie zachowanego podwozia[9].

Wycofany z eksploatacji[edytuj]

Zdjęcie Nazwa Uwagi
105N2 Poznań.jpg Konstal/HCP 105N/2 (115N) Prototypowy wagon o numerze #400.

W 2008 r. odstawiony z powodu zbyt częstych awarii.

Skreślony z inwentarza w kwietniu 2010 r.

Zezłomowany w sierpniu 2011 r.

13N Poznań RB2.JPG Konstal 13N Wagon o numerze #115 pozyskany przez Klub Miłośników Pojazdów Szynowych poprzez wymianę z warszawskim Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej za wagon Konstal 102Na nr #42 w 1998 roku z przeznaczeniem na historyczny.

Zachował malowanie warszawskie, używany do roku 2008, kiedy to został odstawiony ze względu na zły stan techniczny.

W 2011 przekazany Szkole Aspirantów PSP, gdzie służy celom treningowym[10].

Tram PUMA.jpg HCP Puma Prototypowy wagon o numerze #450 wydzierżawiony od HCP jeździł po poznańskich torowiskach do 2011 roku.

Wycofany z eksploatacji z powodu awarii.

3048 na 11.jpg Düwag GT8S Wypożyczone w 2011 roku z Krakowa tramwaje o numerach #3059 i #3065, oraz zakupiona przez Kraków, ale sprowadzona do Poznania bezpośrednio z Düsseldorfu partia wagonów o numerach #3045, #3046, #3048, #3052, #3053 i #3055.

Tramwaje wypożyczono z powodu zbyt małej ilości składów dwukierunkowych koniecznych do obsługii linii wahadłowych podczas budowy trasy na Franowo.

Ostatnie wagony zwrócono do Krakowa w sierpniu 2012 roku[11].

Techniczny[edytuj]

Zdjęcie Nazwa Uwagi
Hala zajezdni Gajowa RB1.JPG Düwag GT6 Wagon słóżb torowych i 3 holowniki

nr 2603, 2608, 2616 i 2617.

Konstal 4N1 Wagon silnikowy gospodarczy nr 2020.
Konstal 4N Wagony silnikowe gospodarcze nr 2022 i 2025.
Konstal N Wagon silnikowy gospodarczy nr 2031.
4N techniczny Poznań RB1.JPG Konstal N Wagon silnikowy manewrowy dwustronny nr 2050 (w barwach Modertrans).
4N1 szczotka Poznań RB1.JPG Konstal 4N1 Pług wirnikowy nr 2034.
4N1 Głogowska RB2.JPG Konstal N Skasowany w 2016 roku.
Remont 2016 Piatkowska Poznan (2).JPG
Konstal 4N1 Wagony silnikowe wieżowe nr 2041 i 2042.
Wozy techniczne MPK Poznań RB2.JPG CSW-44 Wagon silnikowy do robót torowych nr 2038.
WMS-01L Wagon spalinowy, wieżowy nr 2043.
PWMS-01L Wagon spalinowy z podnośnikiem koszowym nr 2094.
GD Doczepna szlifierka do szyn nr 2070.
PCSW-40 Doczepna platforma do robót torowych nr 2071.
FD59/2WS Wagon doczepny do przewozu tłucznia nr 2072 (ex PKP).
warsztat własny Wagon akumulatorowy manewrowy na wózku Konstal 102N (bez numeru).
Koltech WM-02 Wagon akumulatorowy manewrowy (bez numeru).
Konstal ND Wagony doczepne z agregatem prądotwórczym o nr 2067 i 2093.
Konstal ND Doczepna kryta skrzynia na piasek o nr 2052.
Konstal ND Wagony doczepne, skrzyniowe o nr 2066 i 2073.
Konstal ND Wagony doczepne towarowe odkryte o nr 2064 i 2075.
ModerusAlfaHF03L.jpg Moderus Alfa HF 03 L Skład do nauki jazdy nr 340+341.
Star MPK Poznań 2220 RB1.JPG Star 200 Samochody ciężarowe, dźwigi wieżowe nr 2220 i 2210.
MAN TGM 18.240 Samochód ciężarowy z koszem typu Montraks 6PS – nr 2200.
MAN Głogowska RB1.JPG MAN LE 18.220 Żuraw samochodowy typu TRAM 123 nr 2199.
Star Głogowska RB1.JPG Unistar-K Samochód ciężarowy ratunkowy drogowo - torowy nr 2150.
Iveco EuroCargo Tector Samochód ciężarowy drogowo - torowy, czyszczarka do torowisk nr 2267.
Peugeot Boxer Pogotowie zwrotnic nr 2053.
Unimog techniczny MPK w Poznaniu, zajezdnia Franowo (2).JPG Unimog Samochód ciężarowy drogowo-szynowy, holownik.

Zajezdnie tramwajowe[edytuj]

Zabytkowa hala główna nieczynnej zajezdni przy ul. Gajowej (kwiecień 2006)
Wnętrze hali zajezdni przy ul. Głogowskiej (luty 2007)

Zlikwidowane[edytuj]

Eksploatowane[edytuj]

Tabor stacjonujący na zajezdni: Konstal 105N, 105NaD i pochodne (Moderus Alfa), Siemens Combino.
Linie obsługiwane przez zajezdnię (stan na 1 października 2015 r.): 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17, 19, 20.
Zajezdnia przy ulicy Głogowskiej jest drugą (po zajezdni Franowo) największą zajezdnią w Poznaniu. Wybudowana w roku 1907 przeszła modernizację w latach 1998–2000 w celu dostosowania jej do obsługi tramwajów niskopodłogowych.

Tabor stacjonujący na zajezdni: Beijnes 3G, Düwag GT6, Duwag GT8, Konstal 105N, Konstal 105Na, Konstal 102N, Konstal 102Na, Konstal N, ND , Stocznia Gdańska N, Konstal 4N, 4ND, Sanocka F.W. ND, KSW, Herbrand B3/H0, Carl Weyer typ WD. (Pozostałe Historyczne wagony stacjonują w firmie Modertrans Poznań.
Wybudowana w latach 1947–1955. Jest zajezdnią historyczną w której stacjonują tylko zabytkowe tramwaje, powstanie w niej muzeum komunikacji miejskiej w Poznaniu.

Tabor stacjonujący na zajezdni: Konstal 105Na, 105NaD i pochodne (Moderus Alfa), Tatra RT6 MF06 AC, Moderus Beta MF 02 AC, Moderus MF 22 AC
Linie obsługiwane przez zajezdnię (stan na 1 października 2015 r.): 1, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 18, .
Zajezdnię oddano do użytku w roku 1980.

Linie tramwajowe[edytuj]

Wykaz linii[edytuj]

Numer linii Schemat Pętla początkowa Pętla końcowa Długość linii Średni czas przejazdu Liczba przystanków Tramwaje kursujące Rodzaj linii Uwagi
0 Linia 0 Poznań.png Plac Wielkopolski Plac Wielkopolski b.d. b.d. 17 Konstal N+ND

Sanok ND

Konstal 102N

Konstal 102Na

Konstal 105N

Duewag GT6

Carl Weyer

Linia turystyczna Linia kursuje od początku maja do końca października tylko w weekendy.
1 Linia 1 Poznań.png Junikowo Franowo 14,76 km 44 min 29/30 Konstal 105Na,
Moderus Alfa, Tatra RT6N1,
Linia zwykła  
2 Linia2TZ.png Ogrody Dębiec 17,45 km 34/33 min 20 Konstal 105Na,
Moderus Alfa,
Düwag GT8,
Siemens Combino
Linia zwykła  
3 Linia3.png Wilczak Górczyn b.d. 25 min 15 Duewag GT8,

Siemens Combino,

Linia zwykła Kursuje tylko w dni robocze od 1 września do 30 czerwca.
4 Linia4.png Połabska Starołęka b.d. 40 min 28 Konstal 105Na,
Moderus Alfa,
Düwag GT8,
Moderus Beta
Linia zwykła
5 Górczyn Stomil 26,6 km 42 min 27 Konstal 105Na,
Moderus Alfa,
Solaris Tramino
Linia zwykła  
6 Linia 6 Poznań.png Junikowo/Budziszyńska Miłostowo b.d. 46/47 min 31/33 Konstal 105Na,
Moderus Alfa,
Solaris Tramino
Linia zwykła W soboty, niedziele i święta – do pętli Junikowo
7 Linia 7 Poznań.png Ogrody Zawady 23,4 km 36/37 min 21/22 Düwag GT8,
Moderus Beta
Linia zwykła
8 Linia 8 Poznań.png Górczyn Miłostowo b.d. 32 min 23 Konstal 105Na,
Moderus Alfa,
Siemens Combino
Linia zwykła
9 Linia 9 Poznań.png Piątkowska Dębiec 21,8 km 39 min 27 Düwag GT8,
Siemens Combino
Linia zwykła
10 Linia 10 Poznań.png Połabska Dębiec b.d. 29 min 19 Konstal 105Na,
Moderus Alfa,
Düwag GT8,
Solaris Tramino
Linia zwykła
11 Piątkowska Starołęka b.d. 38 min 26 Düwag GT8, Moderus Beta,

Tatra RT6N1

Linia zwykła  
12 Osiedle Jana III Sobieskiego Starołęka b.d. 37/38 min 23/24 Konstal 105Na,
Moderus Alfa,
Solaris Tramino
Linia zwykła
13 Linia 13 Poznań.png Junikowo Starołęka b.d. 43/46 min 29/30 Konstal 105Na,
Tatra RT6N1
Linia zwykła
14 Osiedle Jana III Sobieskiego Górczyn b.d. 25 min 14 Konstal 105Na,
Moderus Alfa,
Siemens Combino,
Solaris Tramino
Linia zwykła
15 Osiedle Jana III Sobieskiego Budziszyńska/Junikowo b.d. 38 min 23/25 Konstal 105Na,
Moderus Alfa,
Moderus Beta,
Solaris Tramino
Linia zwykła
16 Linia 16 Poznań.png Osiedle Jana III Sobieskiego Franowo 27,6 km 34 min 22 Konstal 105Na,
Moderus Alfa,
Solaris Tramino
Linia zwykła
17 Linia 17 Poznań.png Ogrody Starołęka 21 km 44/46 min 27/28 Konstal 105Na,
Moderus Alfa,
Moderus Beta
Linia zwykła Trakt Królewsko-Cesarski
18 Franowo Ogrody 19,8 km 36 min 23/24 Konstal 105Na,
Moderus Alfa,
Siemens Combino
Linia zwykła
19 Linia 19 Poznań.png Osiedle Jana III Sobieskiego Dworzec Zachodni 8,1 km 13 min 8 Konstal 105Na Linia zwykła (szczytowa)
20 Linia 20 Poznań.png Osiedle Jana III Sobieskiego Rondo Rataje[14] b.d. 47 min 20 Konstal 105Na Linia zwykła (szczytowa)
201 Osiedle Jana III Sobieskiego Osiedle Jana III Sobieskiego b.d. 27/34 min 17/26 Düwag GT8, Solaris Tramino Linia nocna Nie kursuje w nocy z poniedziałku na wtorek.

Remonty i zamknięcia[edytuj]

Podczas remontów i zamknięć występuje konieczność reorganizacji siatki połączeń.

W Poznaniu stosowane są następujące praktyki:

 1. Czasowa zmiana trasy sygnalizowana poprzez tablice elektroniczne – nazwa końcówki naprzemiennie z napisem „Trasa zmieniona”;
 2. Zawieszenie linii;
 3. Uruchomienie linii wahadłowych 2X (gdzie X oznacza liczbę, np. 21) obsługiwanych taborem dwukierunkowym (Düwag GT8ZR lub Konstal 105NaDK);
 4. Linie autobusowe „za tramwaj” TX (gdzie X oznacza liczbę, np. T1). Kursują one od miejsca zamknięcia do najbliższego węzła przesiadkowego.

Spis pętli tramwajowych[edytuj]

Pętla Połabska

Używane liniowo[edytuj]

Nazwa pętli/miejsce Numery linii Położenie geograficzne Uwagi
Budziszyńska 6, 15 52°23′17,88″N 16°50′51,35″E/52,388300 16,847597
Dębiec 2, 9, 10 52°22′21,91″N 16°54′12,39″E/52,372753 16,903442
Górczyn 3, 5, 8, 14 52°22′52,22″N 16°52′49,69″E/52,381172 16,880469
Junikowo 1, (6), 13, (15) 52°23′00,21″N 16°50′02,13″E/52,383392 16,833925 linia 6 tylko w dni wolne, linia 15 tylko w godzinach szczytu
Miłostowo 6, 8 52°24′35,85″N 17°00′10,31″E/52,409958 17,002864
Piątkowska 9, 11 52°26′30,08″N 16°54′40,92″E/52,441689 16,911367
Ogrody 2, 7, 17, 18 52°25′00,40″N 16°52′59,73″E/52,416778 16,883258
Połabska 4, 10 52°26′05,73″N 16°55′54,06″E/52,434925 16,931683 Poprzednie nazwy: Serbska
Os. Jana III Sobieskiego 12, 14, 15, 16, 19, 20, 201 52°27′51,00″N 16°55′01,84″E/52,464167 16,917178 Północna pętla PST
Starołęka 4, 11, 12, 13, 17 52°22′05,84″N 16°55′55,16″E/52,368289 16,931989 Poprzednie nazwy: Starołęka Dworzec
Stomil 5 52°22′34,94″N 16°56′25,67″E/52,376372 16,940464 Nieużywana w latach 1978-1992
Wilczak 3 52°25′38,48″N 16°56′46,36″E/52,427356 16,946211 Nieużywana w weekendy, święta oraz w lipcu i sierpniu
Zawady 7 52°24′48,24″N 16°57′28,55″E/52,413400 16,957931
Franowo 1, 16, 18 52°22′54″N 17°00′03″E/52,381667 17,000833
Dworzec Zachodni 19 52°23′58,19″N 16°54′31,72″E/52,399497 16,908811 Południowa pętla PST

Pętle uliczne używane liniowo[edytuj]

Nazwa pętli/miejsce Numery linii Położenie geograficzne Uwagi
Gwarna 52°24′27,89″N 16°55′16,41″E/52,407747 16,921225 dawniej Lampego
Rondo Kaponiera 52°24′30,46″N 16°54′45,33″E/52,408461 16,912592
al. Marcinkowskiego 52°24′26,06″N 16°55′43,85″E/52,407239 16,928847
Rondo Rataje 20 (3, 4, 6, 7, 12, 13, 18)

Pętle używane okazjonalnie[edytuj]

Pętle (końcówki) nieistniejące[edytuj]

 • Bolkowicka – zastąpiona przez pętlę Budziszyńska
 • Droga Dębińska (przystanek Łęgi Dębińskie) – nieistniejąca mijanka końcowa i tory odstawcze w okolicy kąpieliska warciańskiego, w 1959 – likwidacja przewozów pasażerskich, w 1974 – likwidacja torowiska
 • Dworzec Główny PKP
 • Ostrów Tumski (mijanka) – zachowany krótki odcinek torów
 • Garbary/Północna
 • Garbary/Woźna
 • Polna (na Jeżycach)
 • Rondo Rataje (od 1952 r. mijanka końcowa dla pierwszej linii przeprowadzonej na prawy brzeg Warty, na przełomie lat 70. i 80. wykorzystywana jako tory odstawcze – „zajezdnia nocna”) zlikwidowana w latach 90.
 • Sczanieckiej/Bogusławskiego na Łazarzu – zachowany trójkąt do zawracania, odcięty od reszty sieci tramwajowej w roku 1973
 • Os. Warszawskie – zlikwidowana po przedłużeniu trasy do Miłostowa
 • Plac Spiski – zlikwidowana po przedłużeniu trasy do ul. Wołyńskiej w 1924 r.
 • Małopolska/Wołyńska – zlikwidowana po przedłużeniu trasy do Bonina, zachowana poczekalnia tramwajowa
 • Winiary (przy kościele św. Stanisława Kostki) – zlikwidowana po przedłużeniu trasy do ul. Obornickiej (dzisiejszej Piątkowskiej)
 • Golęcin (przy CSWLąd)
 • Madalińskiego / Pamiątkowa

Torowiska nieużywane[edytuj]

 • łuk z Górnej Wildy w zachodnią część Królowej Jadwigi,
 • łuk z Wierzbięcic we wschodnią część Królowej Jadwigi,
 • łuk z Kraszewskiego we wschodnią część Dąbrowskiego,
 • łuk na Rondzie Starołęka ze Starołęckiej w Hetmańską na wschód,
 • łuki na Rondzie Nowaka-Jeziorańskiego z Przybyszewskiego na zachód w Grunwaldzką i z Reymonta w Grunwaldzką na wschód,
 • łuki z zachodniej części Hetmańskiej na północ i południe w Głogowską oraz ze wschodniej części Hetmańskiej w południową część Głogowskiej,
 • łuk z północnej części ul. 28 czerwca 1956 r. we wschodnią część ul. Hetmańskiej oraz z południowej części ul. 28 czerwca 1956 r. w zachodnią część ul. Hetmańskiej,
 • łuk z Kórnickiej w północną część Jana Pawła II,
 • tory ze Zwierzynieckiej do zajezdni przy Gajowej, używane w okresie wakacyjnym jako pętla dla zabytkowej linii tramwajowej „0”
 • łącznik z Gwarnej w Mielżyńskiego,
 • ślepy tor na pętli na Miłostowie,
 • łączniki na trasie PST,
 • tory na całej długości ulicy Towarowej.

Torowiska nieużywane odcięte od sieci, bez trakcji[edytuj]

W nawiasach podano daty likwidacji torowisk.

 • ul. św. Marcin – zachowany odcinek od ul. Ratajczaka do al. Marcinkowskiego; ruch odbywa się torem północnym, którym pierwotnie tramwaje jeździły w drugą stronę,
 • ul. Dziekańska (katedra),
 • ul. Sczanieckiej i Bogusławskiego (zlikwidowane w 1935[15], ponownie włączone w 1965[16], zlikwidowane 1973[17]),
 • ul. Dworcowa, pod asfaltem (1970[15]),
 • ul. Zielona (fragment),
 • torowisko na terenie byłej zajezdni Gajowa,
 • tory odstawcze przy pętli Budziszyńska,
 • mijanka końcowa na ulicy Krzywoustego przy Rondzie Rataje (zachowana pod ziemią),
 • wyjazd z zajezdni Madalińskiego / Pamiątkowa (usunięte zwrotnice na ul. Hetmańskiej).

Torowiska zlikwidowane[edytuj]

W nawiasach podano daty likwidacji torowisk.

Skrzyżowania z torami kolejowymi[edytuj]

Miejsce Stan Położenie geograficzne
Trasa Kórnicka[a] Zlikwidowane w pierwszej połowie lat 90. XX wieku 52°23′33″N 16°58′14″E/52,392500 16,970556
ul. Warszawska[b] Zlikwidowane 52°24′32″N 16°57′47″E/52,408889 16,963056
ul. Starołęcka Zlikwidowane 52°22′25″N 16°56′14″E/52,373611 16,937222
ul. Głogowska Zlikwidowane 28 lipca 2012, w trakcie budowy przedłużenia trasy PST 52°24′03″N 16°54′26″E/52,400833 16,907222
Zajezdnia przy ul. Fortecznej[c] Istnieje, obecnie nie jest użytkowane 52°22′02″N 16°56′01″E/52,367222 16,933611

Planowana rozbudowa[edytuj]

W Poznaniu planuje się znaczną rozbudowę sieci torowisk, choć część propozycji nie wyszła jeszcze z fazy koncepcji[20]:

 • przedłużenie trasy tramwajowej z pętli „Ogrody” na ul. Dąbrowskiego do ul. Polskiej i budowa nowego dworca autobusowo-tramwajowego „Aleja Polska” (ulicą Nowina),
 • przedłużenie trasy tramwajowej z pętli „Zawady” przez ul. Zawady i Główną do stacji kolejowej Poznań Wschód[21]
 • przedłużenie trasy tramwajowej z pętli „Dębiec” przez ul. 28 Czerwca 1956 r. do projektowanej pętli „Os.Dębina”,
 • przedłużenie trasy tramwajowej z pętli „Górczyn” przez ul. Głogowską na Fabianowo,
 • budowa trasy przez ul. Ratajczaka, pl. Cyryla Ratajskiego, ul. Solną i ul. Nowowiejskiego z dworcem autobusowo-tramwajowym „Grudzieniec” przy skrzyżowaniu ul. Pułaskiego z al. Wielkopolską,
 • budowa trasy do os. Kopernika w ciągu ulic Arciszewskiego i Pogodnej oraz trasy w ciągu Szpitalnej i Grochowskiej,
 • budowa trasy od ronda Żegrze do ul. Falistej na Starołęce (w sierpniu 2015 miasto ogłosiło, że linia ma powstać do 2019[22]),
 • budowa trasy tramwajowej wzdłuż ul. Garbary, Szelągowskiej i Naramowickiej na Naramowice (w dalszej perspektywie Morasko[23]) z połączeniem z istniejącą już trasą przy ul. Wilczak,
 • przedłużenie trasy z pętli „Junikowo” do Plewisk do okolic ul. Kolejowej, z uwzględnieniem węzła przesiadkowego w rejonie stacji Poznań Junikowo[24].


Zobacz też[edytuj]

Uwagi

 1. skrzyżowanie z normalnotorową bocznicą ŚKP
 2. na skrzyżowaniu z ul. św. Michała
 3. połączenie z bocznicą kolejową przy stacji Poznań Starołęka

Przypisy

 1. http://tramwajowo.blog.pl/2013/03/09/sieci-tramwajowe-w-polsce-ranking/
 2. http://www.ztm.poznan.pl/komunikacja/inwestycje/przed-u-enie-pst/
 3. MPK Poznań – Raport roczny 2008
 4. Piotr Dutkiewicz: Tramwaje w Poznaniu. Poznań: 2005, s. 214–219. ISBN 83-920784-1-1.
 5. KaT: MPK: 105N do lamusa, Helmuty zostają (pol.). epoznan.pl, 2011-06-29. [dostęp 2011-07-05].
 6. MPK: Tramwaje historyczne
 7. Modertrans prezentuje odbudowany wagon Carl Weyer z 1905 r.. www.rynek-kolejowy.pl. [dostęp 2015-05-17].
 8. Klub Miłośników Pojazdów Szynowych: Tabor historyczny przeznaczony do odbudowy
 9. [1]
 10. http://www.kmps.org.pl/tabor.php
 11. http://www.kmk.krakow.pl/duewag_gt8.html
 12. http://www.mpk.poznan.pl/aktualnosci/2151-ostatecznie-opuscilismy-budziszyska MPK Poznań: Ostatecznie opuściliśmy Budziszyńską
 13. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne – Franowo: nowy dom dla tramwajów oficjalnie otwarty! (pol.). 12.05.2014. [dostęp 2014-06-02].
 14. Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu: Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu – Linia numer 20: wydłużona trasa do ronda Rataje i Piotrowa (od czwartku, 1 października) (pol.). [dostęp 2015-10-01].
 15. a b 120 lat komunikacji 2000 ↓, s. 44.
 16. a b 120 lat komunikacji 2000 ↓, s. 71.
 17. a b c d 120 lat komunikacji 2000 ↓, s. 80.
 18. a b 120 lat komunikacji 2000 ↓, s. 86.
 19. 120 lat komunikacji 2000 ↓, s. 62.
 20. http://www.mpu.pl/studium2008/studium/B_TOM2_Kierunki/C_II_Czesc_ogolna/Zalaczniki_graficzne/08_transport/02_tramwaj_zaplecze_dworce_kierunki.pdf Miejska Pracownia Urbanistyczna: Kierunki rozwoju systemu transportowego – sieć tramwajowa, węzły integracji, zaplecze transportu miejskiego
 21. ZDM: Trwa budowa wiaduktu nad projektowaną ulicą Nowe Zawady
 22. http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36037,18590300,nowa-trasa-tramwajowa-na-falista.html
 23. http://poznan.wyborcza.pl/poznan/1,36037,20123083,tramwaj-na-naramowice-na-poczatek-tylko-do-torow.html
 24. http://epoznan.pl/news-news-67303-Tramwajem_az_do_Plewisk_Jest_taka_propozycja

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]