Transformers

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy rasy inteligentnych robotów. Zobacz też: inne znaczenia terminu „Transformers” i „Transformery”.

Transformery (oryg. ang. Transformers) – popularna w fantastyce rasa inteligentnych, żyjących i do tego niezwykle zaawansowanych technicznie robotów, zamieszkująca planetę Cybertron. Posiadają one zdolność „transformacji”, czyli przekształcania swoich ciał w inne formy np. pojazdy, zwierzęta czy przedmioty. Oprócz tego wiele Transformerów potrafi zmieniać swoją masę i rozmiary (co pozwala dużym osobnikom na zmianę w przedmioty mniejsze nawet od ludzi).

Transformery wywodzą się z serii zabawek tworzonych przez Hasbro i Takarę. Zazwyczaj są podzieleni na dwie frakcje: Autoboty dowodzone przez Optimusa Prime’a i Decepticony rządzone przez Megatrona. Przez ponad 20 lat powstało wiele serii zabawek, których pojawieniu się często towarzyszyły nowe seriale animowane oraz komiksy. Transformerzy którzy pokazują się najczęściej to Megatron/Galvatron, Optimus Prime i Starscream. Najsłynniejszą podgrupą Decepticonów są seekerzy, do których należą: Starscream, Thundercracker, Skywarp, Ramjet, Thurst, Dirge.

Świat Transformerów dzieli się na kilka mniejszych jednostek zwanych z angielskiego uniwersami (światami). Największym z nich jest Transformers G1, na którą składa się serial animowany i komiksy Marvela (wydawane w USA i Wielkiej Brytanii). Serial G1 doczekał się też alternatywnego dla USA rozwinięcia w Japonii (cykl seriali G1 Headmasters-Masterforce-Victory-Zone, które kontynuowały historię z sezonu trzeciego, dlatego, że w Japonii nigdy nie ukazał się sezon 4, jak również 30-minutowy odcinek Scramble City zastępujący pełnometrażówkę), która w Japonii ukazała się dopiero po emisji sezonu 3. Kolejnymi seriami toczącymi się w świecie G1 są komiksowa Transformers G2 oraz seriale Kosmiczne wojny i jego kontynuacja Beast Machines. W Japonii pojawiły się również serie Beast Wars II oraz Beast Wars Neo, czyli kontynuacja poprzedniej. Generacja 1 w nowej wersji pojawiła się w komiksach tworzonych przez wydawnictwo Dreamwave oraz tworzonych obecnie przez wydawnictwo IDW. Pozostałe uniwersa to Robots in Disguise (2001), oraz powiązane ze sobą Armada, Energon oraz Cybertron, noszące nazwę „Trylogia Unicrona”. W Japonii Cybertron dzieje się w osobnym uniwersum i nosi nazwę Galaxy Force. Latem 2007 roku w kinach pojawił się film z udziałem Transformerów. Od stycznia 2008 roku w USA i Kanadzie jest emitowany serial Transformers Animated. Niedawno w Japonii pojawił się serial Transformers Animated. W 2009 roku pojawiła się kontynuacja filmu z 2007 roku pt. Transformers: Zemsta upadłych. Istnieje też seria seriali Aligned którą tworzą Transformers: Prime z 2010 roku i najnowszy Transformers: Robots in Disguise z 2015 roku. 1 lipca 2011 premierę miała trzecia część filmu pt. Transformers: Dark of the Moon. W 2012 roku odbyła się premiera serialu Transformers: Rescue Bots. 25 czerwca 2014 premierę miała czwarta część filmu pt. Transformers: Wiek zagłady.

Serie[edytuj | edytuj kod]

Serie japońskie[edytuj | edytuj kod]

Pozostałe seriale[edytuj | edytuj kod]

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Odmiana nazwy w języku polskim[edytuj | edytuj kod]

W Polsce odmiana nazwy Transformers i jej wariantów to dość często spotykany problem, na który składa się brak konsekwencji i jednolitości w procesie odmiany. W wyniku braku odgórnych ustaleń gramatycznych wobec tej nazwy, powszechne są sytuacje gdy w mediach, łącznie z oficjalnymi materiałami promocyjnymi, można usłyszeć i przeczytać słów Transformersy. Wśród polskich fanów marki Transformers termin ten jest uznawany za niepoprawny i przyjmuje się zasady podobne do spolszczania nazw takich jak Flintstonowie czy Jetsonowie. W rezultacie nazwa Transformers jest używana tylko w odniesieniu do nazw całych seriali, komiksów, filmów i zabawek.

Ponieważ Transformersy najczęściej są używane w odniesieniu do poszczególnych postaci lub całych grup i ras robotów, polscy fani używają bardziej spolszczonego systemu odmiany tej nazwy przez przypadki. Jednostką podstawową tej odmiany jest Transformer (liczba pojedyncza) i Transformery (liczba mnoga), która przy wszystkich przypadkach wygląda następująco:

  • 1. (M.) mianownik – Kto? Co? – Transformer, Transformery
  • 2. (D.) dopełniacz – Kogo? Czego? (Czyj?) – Transformera, Transformerów
  • 3. (C.) celownik – Komu? Czemu? – Transformerowi, Transformerom
  • 4. (B.) biernik – Kogo? Co? – Transformera, Transformery
  • 5. (N.) narzędnik – Kim? Czym? – Transformerem, Transformerami
  • 6. (Ms.) miejscownik – O kim? O czym? – Transformerze, Transformerach
  • 7. (W) wołacz – (O!) – Transformerze, Transformery