Transgenderyzm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie mylić z: transseksualizm.

Transgenderyzm – z łac. trans (poza, poprzez, po drugiej stronie) oraz ang. gender (płeć), terminy bliskoznaczne: transpłciowość, międzypłciowość – tożsamość płciowa odbiegająca od stereotypowych wyobrażeń na temat ról płciowych, ról społecznych, zachowań, ubioru itp., przynależnych kobietom lub mężczyznom. Transpłciowość jest formą tożsamości płciowej (samoidentyfikacja jako mężczyzna, kobieta), która nie zgadza się z „rodzajem przypisanym” (identyfikacja w oczach innych jako kobieta bądź mężczyzna na podstawie płci fizycznej/genetycznej). Transgender nie pociąga za sobą ustalonej orientacji seksualnej. Jest ogólnym terminem, odnoszącym się do całej różnorodności jednostek, zachowań i grup.[potrzebny przypis].

Transgenderysta może reprezentować cechy, które są zwykle powiązane z określonym rodzajem, określać się jako usytuowany gdzieś indziej w tradycyjnym kontinuum rodzajowym albo egzystować poza kontinuum jako „other”, „agender”, „intergender” lub „trzeciego rodzaju”. Transgenderyści mogą również określać się jako osoby rodzaju zarazem męskiego, jak i żeńskiego, albo usytuowane w kilku miejscach w przebiegu któregokolwiek z tradycyjnych kontinuów trans-rodzajowych lub też szerzej ogarniających kontinuów, które zostały opracowane w odpowiedzi na znacznie bardziej szczegółowe badania przeprowadzone w ostatnich latach[1].

Inne definicje[edytuj | edytuj kod]

Dokładna definicja terminu „transgender” wciąż ulega zmianom. Poniżej kilka przykładów.

„Określenie osoby, której tożsamość nie pokrywa się z konwencjonalnymi poglądami na temat rodzaju męskiego i żeńskiego, ale łączy oba rodzaje lub przemieszcza się pomiędzy nimi”[2].
„Ludzie, którzy zostali przypisani do określonego rodzaju, zazwyczaj po urodzeniu i w oparciu o ich organa rozrodcze, którzy jednak czują, że to jest błędny albo niekompletny opis ich samych”[3].
„Nieidentyfikacja lub niereprezentacja rodzaju przypisanego przy urodzeniu”[4].
„Określenie osoby, która pragnie być postrzegana jako osoba odmiennej płci, do której należy. Taka osoba poddaje się farmakoterapii hormonalnej, lecz jest w stanie zaakceptować swoje narządy płciowe, nie poddając się ingerencji chirurgicznej”.[potrzebny przypis]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Layton, Lynne. In Defense of Gender Ambiguity: Jessica Benjamin. Gender & Psychoanalysis. I, 1996. Pp. 27-43.
  2. „...Transgender, adj. Of, relating to, or designating a person whose identity does not conform unambiguously to conventional notions of male or female gender, but combines or moves between these...” Definition of transgender from the Oxford English Dictionary, draft version March 2004.
  3. Transgender Campaign (ang.). www.usilgbt.org. [dostęp 7 grudnia 2010].
  4. Informed Consent 'Encyclopervia'

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]