Transgraniczny Park Narodowy Kgalagadi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Transgraniczny Park Kgalagadi

Transgraniczny Park Narodowy Kgalagadi (ang. Kgalagadi Transfrontier National Park) – park narodowy w Republice Południowej Afryki i Botswanie o powierzchni 37 150 km2, powstały w 1999 roku przez połączenie utworzonego w 1931 roku Parku Narodowego Kalahari Gemsbok (Kalahari Gemsbok National Park) w RPA o powierzni 9 591 km2 i utworzonego w 1971 roku Parku Narodowego Gemsbok (Gemsbok National Park) w Botswanie o powierzchni 27 665 km2.

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Park Kgalagadi leży w centralne części pustyni Kalahari na obszarze pagórkowatej równiny poprzecinanej dolinami rzek okresowych (Nossob i Aoub), charakterystycznym elementem krajobrazu są równoległe ułożone pasma piaszczystych wydm o czerwonym zabarwieniu. Roczne opady nie przekraczają 200 mm, temperatura dochodzi w lecie do 45 °C.

Flora Parku Kgalagadi[edytuj | edytuj kod]

Najczęstszą formacją roślinną jest trawiasta sawanna, skupiska roślinności pustynnej oraz busz akacjowy, a w dolinach rzek suche lasy podzwrotnikowe.

Antylopa oryks w Parku Kgalagadi

Fauna Parku Kgalagadi[edytuj | edytuj kod]

Na terenie parku żyje kilka gatunków antylop, są to oryks południowy, springbok, kudu, gnu i eland, oraz min. słoń afrykański, bawół afrykański, nosorożce i guziec. Z dużych drapieżników na terenie parku występuje lew, gepard, lampart oraz hieny. Żyje tam także 215 gatunków ptaków, m.in. ptaki drapieżne (orzeł sawannowy, myszołów przylądkowy i sokolik czerwonooki) oraz struś afrykański. Atrakcją w parku są wielkie gniazda wikłaczy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]