Transmeta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Transmeta Corporation – byłe amerykańskie przedsiębiorstwo funkcjonujące w latach w 1995–2009 i produkujące mikroprocesory. Siedziba przedsiębiorstwa znajdowała się w Krzemowej Dolinie w Santa Clara, Kalifornia.

Spółka publiczna notowana od 2000 roku na amerykańskiej giełdzie z symbolem TMTA. Od momentu debiutu jej akcje straciły większą część swojej wartości.

Głównym przedsięwzięciem Transmeta było stworzenie procesora o małym poborze mocy z rodziny x86 o nazwie Crusoe. Jednym z głównych zastosowań miały być notebooki i przenośne urządzenia internetowe zwane web padami oraz PDA. Inny typ procesora opracowany przez Transmeta Corp. to Efficeon.

Od początku polityka marketingowa przedsiębiorstwa polegała na prawie całkowitej tajemnicy. Do wiadomości publicznej były przekazywane tylko szczątkowe i zawoalowane informacje. To samo podejście zastosowano do strony internetowej Transmety. Nie było tam nic poza logo i stwierdzeniem, że firma nie ma na razie nic do powiedzenia.

Nazwiska ludzi, którzy byli wymieniani jako pracownicy lub założyciele były bardzo znaczące, co zwiększało szanse powodzenia i zarazem rozbudzało wyobraźnię. Finansowanie utworzonej spółki zapewniali: George Soros – amerykański multimilioner węgierskiego pochodzenia i Paul Allen – współzałożyciel i współtwórca Microsoftu. Zatrudnieni byli też: David Ditzel, wcześniejszy pracownik Sun Microsystems, gdzie był głównym inżynierem w laboratoriach SPARC, Dave Taylor, znany m.in. jako twórca gier z id Software, twórca jądra systemu operacyjnego LinuxLinus Torvalds.

Zarząd i Rada Nadzorcza Transmeta Corporation:

 • David R. Ditzel, Chief Executive Officer
 • Mark K. Allen, President and Chief Operating Officer
 • James N. Chapman, Vice President of Sales and Marketing
 • Douglas A. Laird, Vice President of Product Development
 • Dan E. Steimle, Chief Financial Officer

Rada Nadzorcza:

 • Murray Goldman, Chairman of the Board of
 • David R. Ditzel, Chief Executive Officer
 • Mark K. Allen, President and Chief Operating Officer
 • Hugh Barnes, Director
 • Paul McNulty, Director
 • William P. Tai, Director
 • T. Peter Thomas, Director

Transmeta zajmowała się nie tylko hardwarem, w zasadzie to firma opracowująca rozwiązania, natomiast produkcja jest zlecana innym podwykonawcom. W tym wypadku podwykonawcą był koncern IBM. Oprócz tego najistotniejszą cechą nowego typu procesorów był software Code Morphing oraz Mobile Linux. Mobile Linux to specjalnie przystosowany system operacyjny Linux, który mieści się w pamięci Flash i ma obsługiwać palmtopy i webpady, wyposażone w procesory TM3120. Mobile Linux będzie wydany w oparciu o "open source", ale nie będzie jeszcze jedną dystrybucją Linuksa, jest to po prostu natywny system operacyjny dostarczany firmom wykorzystującym procesor TM3120.

W sierpniu 2003 roku firma Transmeta wprowadziła na rynek komputerowy swój procesor drugiej generacji – Efficeon.

Linus Torvalds opuścił firmę Transmeta i zajął się dalszymi pracami nad jądrem Linux pod szyldem OSDL.

W styczniu 2005 roku firma ogłosiła plany restrukturyzacji z producenta procesorów w firmę opracowującą rozwiązania techniczne i sprzedającą je innym producentom.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]