Transpiracja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykład rośliny regulującej transpiracje - ten kserofit ogranicza transpirację w czasie suszy (ilustracja po lewej - w czasie suszy, po prawej - warunki są lepsze).

Transpiracja – czynne parowanie wody z nadziemnych części roślin. Rośliny transpirują przez aparaty szparkowe (transpiracja szparkowa), przez skórkę (transpiracja kutykularna) i przez przetchlinki (transpiracja przetchlinkowa).

Transpiracja szparkowa stanowi około 75-90%[1] transpiracji ogólnej, natomiast kutykularna nie przekracza kilku procent, przy czym u drzew i roślin cieniolubnych udział transpiracji kutykularnej jest większy niż u roślin światłolubnych.

Czynnikami wpływającymi na szybkość transpiracji są:

  • wilgotność powietrza (odwrotnie proporcjonalna)
  • ciśnienie powietrza (odwrotnie proporcjonalna)
  • temperatura (wprost proporcjonalna)
  • wielkość powierzchni parującej[1]
  • światło

Transpiracja ma podstawowe znaczenie w przewodzeniu wody przez tkanki roślinne, obniża też temperaturę rośliny chroniąc ją przed przegrzaniem. Potrzeby wodne rośliny charakteryzuje współczynnik transpiracji.

Transpiracja jest procesem fizjologicznym. Ubytek wody z powierzchni roślin jest uzupełniany przez nią za pomocą systemu korzeniowego, kontaktującego się z wodą zawartą w glebie.

Rośliny występujące w klimacie pustynnym wykształciły skuteczny system ochrony przed utratą wody. Przeprowadzają fotosyntezę CAM.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. a b Stanisław Lewak: Fizjologia roślin : wprowadzenie. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 45. ISBN 978-83-01-15969-6.