Transport kolejowy na Cyprze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Parowóz należący niegdyś do Cyprus Government Railway ustawiony w Famaguście
Mapa przebiegu linii Cyprus Government Railway

Transport kolejowy na Cyprze − na Cyprze istniały 3 kolejowe systemy transportowe. Pierwszym z nich był Cyprus Government Railway - system transportu publicznego istniejący w latach 1905-1951. Dwa kolejne systemy były systemami kolei kopalnianej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Cyprus Government Railway[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Cyprus Government Railway.

Pierwszy fragment państwowej linii kolejowej na Cyprze otwarto w 1905. Linia o długości 57,9 km i szerokości toru 760 mm połączyła port w Famaguście z Nikozją. W 1907 linię wydłużono z Nikozji o 37,8 km do Morfu. W 1915 linię ponownie wydłużono o 24,9 km z Morfu do Ewrichu. Linię rozpoczęto likwidować w 1932. W 1951 zlikwidowano ostatni odcinek linii.

Cyprus Mines Corporation (CMC)[edytuj | edytuj kod]

Powołana w 1916 spółka CMC w następnych latach otworzyła kopalnię w okolicy Skuriotisa. Początkowo kopalnię obsługiwały koleje państwowe, lecz później również CMC wybudowało swoją kolej. Szerokość toru wynosiła 760 mm. Kopalnia i kolej zostały zlikwidowane w 1974 po wkroczeniu wojsk tureckich.

Do dzisiaj zachowało się kilka lokomotyw, z czego większość jest w złym stanie.

Plany na przyszłość[edytuj | edytuj kod]

W 2011 minister komunikacji ogłosił, że są prowadzone prace projektowe nad budową linii dużych prędkości oraz budowy tramwajów w Nikozji.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]