Transport na Malcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Geographylogo.svg
Położenie międzynarodowych portów morskich i lotniczych[1] na Malcie

System transportu na Malcie opiera się na transporcie morskim, lotniczym i drogowym. Publiczny transport zbiorowy wewnątrz Malty obsługiwany jest za pomocą autobusów. Dawniej na Malcie działała linia kolejowa i tramwajowa.

Transport morski[edytuj | edytuj kod]

Statki wycieczkowe w Wielkim Porcie

Malta ma dwa większe porty morskie: Grand Harbour oraz Malta Freeport, które przeładowały w 2010 roku 6 milionów ton towarów[2]. Znajduje się także kilka mniejszych portów lokalnych – głównie rybackich i jachtowych, np. port Marsamxett. W ostatnich latach porty na Malcie obsługują około pół miliona pasażerów, w 2009 roku – 439.630, w 2010 roku – 491.201, natomiast w 2011 roku – 556.564 pasażerów[3]. W 2014 roku obsłużono również około 0,5 miliona pasażerów, 38 tys. w I kwartale[4], 123 tys. w II kwartale[5], 157 tys. w III kwartale[6] i 153 tys. w IV kwartale[7].

Wielki Port[edytuj | edytuj kod]

Wielki Port (Grand Harbour) jest głównym portem pasażerskim Malty i drugim pod względem wielkości maltańskim portem handlowym. Jest także portem naturalnym i wcinającym się na około 3,6 km w głąb lądu[8]. Częścią portu jest forteca Fort Saint Angelo oraz stocznia wykorzystywana przede wszystkim do naprawy statków cywilnych[9].

Malta Freeport

Malta Freeport[edytuj | edytuj kod]

Malta Freeport jest dziewiątym największym portem morskim w Europie oraz trzecim nad Morzem Śródziemnym pod względem przeładunku kontenerów[10]. W 2015 roku przeładowano w nim 3,06 miliona kontenerów typu TEU oraz obsłużono 2189 statków[11]. Jest to także największy port rybacki na Malcie i jest bazą dla 70% maltańskiej floty rybackiej[12].

Promy[edytuj | edytuj kod]

Prom Jean de la Valette, jeden z promów przewoźnika Virtu Ferries

Pomiędzy Maltą a oddaloną o 80-90 km włoską Sycylią istnieje przeprawa promowa. Jest ona też najlepszą metodą dostania się na Maltę samochodem. Głównym przewoźnikiem promowym jest Virtu Ferries, który oferuje kursy na trasie Wielki Port ↔ Pozzallo (czas podróży 1 godzina 45 minut) oraz Wielki Port ↔ Katania (czas podróży 4 godziny 15 minut), przy czym prom płynie tylko do portu w Pozzallo, a na trasie Pozzallo ↔ Katania jest podstawiany autobus (w cenie biletu promowego). Koszt biletu dla jednej osoby bez samochodu u przewoźnika do/z Pozzallo wynosi około 70 euro, natomiast do/z Katanii wynosi około 90 euro, koszty biletów u pośredników np. directferries czy aferry są wyższe[13][14][15].

Taksówki wodne[edytuj | edytuj kod]

Na Malcie działają taksówki wodne (ang. water taxi) zwane Dgħajsa[16]. Do transportu wykorzystywane są tradycyjne łodzie maltańskie – luzzu. Zasadą działania przypominają gondole w Wenecji – jest to podłużna łódź wiosłowa kierowana przez jednego człowieka do przewozu pasażerów i towarów. Niektóre mają zamontowane silniki[17].

Transport lotniczy[edytuj | edytuj kod]

Jeden z budynków portu lotniczego

Malta jest obsługiwana przez międzynarodowy port lotniczy Malta (ang. Malta International Airport, kod IATA: MLA), który w 2015 roku obsłużył ponad 4,6 mln pasażerów[18]. Maltański port lotniczy ma bezpośrednie połączenia z kilkoma portami lotniczymi w Polsce: lotniskiem w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Poznaniu poprzez linie lotnicze Ryanair[19] a także z lotniskiem w Katowicach, Warszawie i Gdańsku poprzez linię lotniczą Wizz Air[20]. Ponadto znajduje się tutaj międzynarodowy heliportHeliport Xewkija oraz bardzo mały, nieklasyfikowany Heliport Comino.

Transport drogowy[edytuj | edytuj kod]

Główne drogi na Malcie

Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny. Maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, a poza nim – 80 km/h. Malta ma 3096 km dróg, z czego 2704 km to drogi o twardej nawierzchni[21].

Do jazdy samochodem na Malcie wymagane jest ważne prawo jazdy. Posiadacze praw jazdy wydanych w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, mogą prowadzić samochody na Malcie (do jednego roku), bez konieczności uzyskiwania dodatkowych zezwoleń. Osoby te mogą wymienić swoje prawo jazdy na prawo jazdy maltańskie, o ile czas zamieszkania na Malcie wynosi co najmniej 185 dni[22].

Malta ma najniższą liczbę śmiertelnych wypadków w Unii Europejskiej, zarówno pod względem wypadków w ogóle jak i w przeliczeniu na milion mieszkańców[23][24][25]. W 2014 roku na Malcie było 10 śmiertelnych wypadków drogowych[25].

Komunikacja miejska[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Autobusy na Malcie.

Publiczny transport zbiorowy wewnątrz Malty obsługiwany jest za pomocą autobusów.

Omnibusy na Malcie zaczęły kursować w 1856 roku. Pierwsze autobusy zaczęły funkcjonować w 1905 roku. Początkowo zakupiono z Wielkiej Brytanii sześć autobusów marki Thornycroft, które zaczęły kursować między Vallettą i St Andrews (obecnie pogranicze Swieqi i Pembroke). Później stopniowo zwiększano flotę, w 1930 roku funkcjonowało 385 licencjonowanych autobusów. W 1931 roku została utworzona Izba Kontroli Ruchu[26].

Autobusy na Malcie

W 2009 roku funkcjonowało 508 autobusów, każdy o średniej wieku 35 lat, i były one obsługiwane przez ponad 400 niezależnych licencjobiorców. Restrukturyzacja transportu publicznego rozpoczęła się w latach 2008–2011. 3 lipca 2011 sieć została przejęta przez Arriva. Nowy operator wprowadził nowe taryfy i autobusy niskopodłogowe. 118 autobusów niskopodłogowych, które stanowiły część starego systemu zostały odkupione przez nowego operatora. Zwiększono też liczbę miejsc dostępnych w autobusach z 6600 do 20500. Obecnie system przewozów autobusowych to 265 nowoczesnych autobusów, a liczba przystanków na Malcie wynosi 970, z czego 850 znajduje się na wyspie Malta, natomiast 120 na wyspie Gozo[26]. Istnieje w sumie 80 różnych tras. Jedna lub dwie cyfry w oznaczeniu trasy oznaczają autobus z/do Valletty. Ekspresowe trasy są oznaczone znakiem „X”. Wszystkie autobusy są klimatyzowane, niskopodłogowe, są wyposażone w system głosowy oraz elektroniczne tablice informacyjne wyświetlające kolejne przystanki[27]. Bilety pełne na głównej wyspie dla osoby dorosłej kosztują 1,5 euro (2 euro w sezonie letnim) za bilet dzienny, 21 euro za bilet tygodniowy, 26 euro za bilet miesięczny i 72 euro za bilet kwartalny. Dzieci, osoby starsze i posiadacze Blue Badge płacą około 1/3 ceny pełnego biletu[28]. Maltańskie autobusy obsłużyły w 2015 roku ponad 40 milionów pasażerów[29].

Planowane jest w 2017 roku wdrożenie bezpłatnego dostępu Wi-Fi do internetu w autobusach miejskich[30].

Autobus piętrowy turystyczny

Autobusy turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Na Malcie funkcjonują również autobusy turystyczne (ang. tour bus), które obwożą pasażerów po wszystkich najważniejszych atrakcjach państwa-miasta. Autobusy te są piętrowe, z nie zadaszonym górnym pokładem[31]. Dwaj przewoźnicy turystyczni to: MaltaSightSeeing[32] i CitySightseeing Malta[33]. W autobusach dostępny jest wielojęzyczny system audio przewodnika, w autobusach MaltaSightSeeing dostępny również w języku polskim[32].

Taksówki[edytuj | edytuj kod]

Maltańskie taksówki

Maltańskie taksówki docierają do każdego miejsca na wyspie. Na Malcie działa 250 licencjonowanych taksówek. Samochody mają znak „TAXI” na dachu, napisy na przednich drzwiach i są koloru białego (standardowe) lub czarnego. Taksówki można wzywać zarówno telefonicznie i e-mailowo, jak również poprzez przywoływanie, jeśli istnieje miejsce do bezpiecznego zatrzymania samochodu. W ruchliwych miejscach Malty, w tym na lotnisku są miejsca postojowe taksówek. Wszystkie białe taksówki mają jednakowe ceny: opłata początkowa wynosi 3,5 euro, przez pierwsze 8 km stawka wynosi 1,40 € za kilometr, od 8 km stawka wynosi 1 euro za kilometr[34][35][36].

Wypożyczalnie pojazdów[edytuj | edytuj kod]

Na Malcie funkcjonują wypożyczalnie samochodów jak i skuterów, w tym skuterów elektrycznych Blinkee[37].

Tablice rejestracyjne[edytuj | edytuj kod]

 Główny artykuł: Tablice rejestracyjne na Malcie.
Przykładowa maltańska tablica rejestracyjna dla samochodów osobowych

Maltańskie tablice rejestracyjne zasadniczo składają się z sześciu znaków – trzech liter i trzech cyfr (ZZZ 999); wyjątkami są tablice przydzielane taksówkom i członkom parlamentu, a także tablice spersonalizowane. Tablice rejestracyjne składają się z czarnego napisu (pisanego alfabetem łacińskim i cyframi arabskimi) na białym tle. Po lewej stronie znajduje się niebieskie pole (tzw. euroband) z flagą Unii Europejskiej, a pod nią wyróżnik kraju – M.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Transport kolejowy[edytuj | edytuj kod]

Pociąg opuszczający podziemną stację w fortyfikacjach Valletty
 Osobny artykuł: Malta Railway.

W latach 1883–1931 roku na Malcie funkcjonowała kolej. Linia została otwarta 28 lutego 1883 na trasie z Valletty do Mdiny. Czas przejazdu: około 25 minut[38]. W 1895 roku zaczęto rozbudowę linii i w 1900 roku otwarto przedłużony odcinek do koszar w Mtarfa. Pełna długość linii wynosiła 11,1 km. Pierwsze dwie stacje, Valletta i Floriana, były pod ziemią.

Rozwój przewozów autobusowych przyczynił się do spadku zainteresowania koleją i tramwajami na Malcie. Linię kolejową zamknięto 31 marca 1931 roku[26][39][40].

Transport tramwajowy[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Tramwaje na Malcie.

Tramwaje na Malcie zostały uruchomione 23 lutego 1905. System składał się z linii rozpoczynających się w Valletcie i prowadzących do Three Cities, Żebbuġ i Birkirkary. W latach 20. ze względu na zwiększającą się liczbę samochodów na wyspie linia zaczęła przynosić straty i podjęto decyzję o jej likwidacji. Linię zamknięto 15 grudnia 1929 roku[26].

Plany[edytuj | edytuj kod]

Metro[edytuj | edytuj kod]

Istnieją plany budowy maltańskiego metra[41][42].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Airports in Malta – mapsofworld.com.
 2. Malta. Port system – Portius, International and EU Port Law Centre.
 3. Cruise passengers: December 2011 – National Statistics Office Malta.
 4. Cruise Passengers: Q1/2014 – National Statistics Office Malta.
 5. Cruise Passengers: Q2/2014 – National Statistics Office Malta.
 6. Cruise Passengers: Q3/2014 – National Statistics Office Malta.
 7. Cruise Passengers: Q4/2014 – National Statistics Office Malta.
 8. Port of Valletta – Transport Malta.
 9. Malta Harbour – battleships-cruisers.co.uk.
 10. APPA: World Port Rankings 2011.
 11. Container Terminals, Traffic – Malta Freeport site.
 12. Port of Marsaxlokk – Transport Malta.
 13. Passenger Fares – virtuferries.com.
 14. Prom z Valletta – directferries.pl.
 15. Promy Virtu Ferries – aferry.pl.
 16. History – maltesewatertaxis.com.
 17. The Dgħajsa – A History of the Maltese Gondola – azure.com.mt.
 18. Annual Statistical Summary 2015 – Malta International Airport.
 19. miejsca docelowe - Oficjalna Strona Ryanair, 2016
 20. Loty na Maltę 2015 – maltaigozo.pl
 21. Malta Transport Stats – Nation Master.
 22. General Info on Driving in Malta – transport.gov.mt.
 23. Road Safety: new statistics call for fresh efforts to save lives on EU roads - European Commission, Press Release Database, 2015
 24. Road Deaths per Million Inhabitants 2014 - European Commission
 25. a b Road safety evolution in EU - European Commission
 26. a b c d Maltese Public Transport since 1856 – Maltese History & Heritage.
 27. Bus Service – transport.gov.mt.
 28. Bus Fares – transport.gov.mt.
 29. Bus passengers increase by 20 per cent since introduction of card system.
 30. Free wi-fi service on the way for Malta’s buses – 89.7 Bay
 31. Tour Buses – visitmalta.com.
 32. a b MaltaSightSeeing.
 33. CitySightseeing Malta.
 34. Other Public Transport – Taxis – transport.gov.mt.
 35. Taxis reform launched – timesofmalta.com.
 36. Malta: Taxis in Malta – tripadvisor.co.uk.
 37. blinkee.city - strona główna
 38. Opening of the Malta Railway – The Malta Standard, 1883.
 39. Malta Railway – History of The Malta Railway, N Azzopardi.
 40. Malta Railway. The Route.
 41. Metro would consist of four lines, one linked to Gozo - www.independent.com.mt
 42. PN unveils metro plan: first train in five years - maltatoday.com.mt