Transport w Słupsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stacja kolejowa Słupsk

Układ uliczno-drogowy[edytuj | edytuj kod]

Układ ulic i dróg w Słupsku, wg stanu na dzień 31 grudnia 2018 r., tworzyło 345 ulic o łącznej długości 154,556 km, w tym[1]:

Przez teren miasta przebiegają dwie drogi o charakterze ponadregionalnym (S6 i droga krajowa nr 21 Miastko – Słupsk – Ustka), dwie drogi o charakterze regionalnym (drogi wojewódzkie nr 210 Unichowo – Słupsk i 213 Słupsk – Celbowo) oraz drogi o charakterze ponadlokalnym i lokalnym[1].

Podstawowy układ uliczny miasta tworzą ulice: Gdańska, Szczecińska, Portowa, Bohaterów Westerplatte, Poznańska, al. 3 Maja i Kaszubska[1].

Transport kolejowy[edytuj | edytuj kod]

Słupsk stanowi ważny węzeł kolejowy – zarówno dla przewozów pasażerskich, jak i towarowych[1].

Według stanu na dzień 31 stycznia 2018 r., słupski węzeł kolejowy tworzyły[1]:

Dworzec kolejowy Słupsk położony jest przy ul. Kołłątaja 32, w bliskim sąsiedztwie centrum miasta. W okolicach dworca kolejowego znajduje się dworzec autobusowy PKS w Słupsku oraz przystanki komunikacji miejskiej, z których korzysta większość linii organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku[1].

Publiczny transport zbiorowy[edytuj | edytuj kod]

Miasto Słupsk podpisało porozumienia w sprawie organizacji publicznego transportu zbiorowego w formie komunikacji miejskiej z dwoma gminami: Kobylnica i Słupsk, należącymi do powiatu słupskiego[1].

Przewozy na obszarze Słupska oraz na terenie okolicznych gmin, z którymi miasto Słupsk podpisało porozumienia, organizuje Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku, a realizuje Miejski Zakład Komunikacji Spółka z o.o. z siedzibą w Słupsku[1].

Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku jest jednostką budżetową gminy Miasto Słupsk – pełniącą funkcję organizatora publicznego transportu zbiorowego na obszarze gminy Miasto Słupsk i gmin, które podpisały z nią porozumienia międzygminne w sprawie wspólnej realizacji zadań w tym zakresie[1].

Według stanu na dzień 31 grudnia 2018 r., sieć transportu publicznego organizowanego przez miasto Słupsk tworzyło 19 linii autobusowych, funkcjonujących na obszarze miasta Słupska oraz na obszarze gmin wiejskich: Kobylnica i Słupsk[1].

Według stanu na 31 grudnia 2018 r., długość tras autobusowych słupskiej komunikacji miejskiej wynosiła 95,7 km[1]. Przeciętna prędkość eksploatacyjna w komunikacji autobusowej wynosiła 16 km/h, a przeciętna prędkość komunikacyjna – 24 km/h[1].

Drogowy transport publiczny w Słupsku oparty jest na sieci ulicznej miasta i dróg podmiejskich – z wydzielonymi zatokami przystankowymi na trasach o największych potokach pasażerskich. Na obszarze Słupska są zlokalizowane 203 przystanki autobusowe, spośród których 101 wyposażonych jest w wiaty[1]. 32 przystanki były wyposażone w dynamiczną informację przystankową[1].

Według stanu na dzień 31 stycznia 2018 r., w ramach publicznego transportu zbiorowego organizowanego przez Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku, poza okresem letnich wakacji szkolnych, wykonywano 1019 kursów w dni powszednie, 583 kursy w soboty i 451 kursów w niedziele (w soboty i niedziele wykonywano odpowiednio 57 i 44% liczby kursów oferowanych w dniach powszednich poza wakacjami)[1].

W dniach powszednich na liniach komunikacji miejskiej w Słupsku i w miejscowościach ościennych, realizowano 10 510,8 wozokilometrów. W sobotę realizowano łącznie 6044,6 wozokilometrów. W niedzielę na liniach słupskiej komunikacji miejskiej realizowano 4774,6 wozokilometrów[1].

Cechą charakterystyczną słupskiej komunikacji miejskiej jest wytrasowanie większości linii przez obszar ścisłego Śródmieścia oraz w rejonie dworców kolejowego i autobusowego. Jedynie marginalna linia 10 omija tę część miasta, ma ona jednak charakter linii szkolnej – utworzonej dla potrzeb gminy Kobylnica[1].

Najczęściej wykorzystywaną parą przystanków w Śródmieściu jest „Sienkiewicza”, z której korzysta 16 linii. Z przystanków „Dworzec Kolejowy i Autobusowy” korzysta natomiast 14 linii[1].

W 2018 r. roczny przychód ze sprzedaży biletów wyniósł 10 118 tys. zł, z czego 43,7% stanowiły przychody ze sprzedaży biletów jednorazowych ulgowych, 21,5% stanowiły przychody ze sprzedaży biletów okresowych normalnych, 18,6% stanowiły przychody ze sprzedaży biletów okresowych ulgowych oraz 16,2% stanowiły przychody ze sprzedaży biletów jednorazowych normalnych[1].

Udział procentowy liczby sprzedanych biletów ulgowych w całkowitej liczbie sprzedanych biletów w 2018 r. wyniósł 83,5%. Bilety normalne stanowiły 16,5% całkowitej liczby biletów sprzedanych w 2018 r.[1]

Transport rowerowy[edytuj | edytuj kod]

W Słupsku rozbudowywany jest układ dróg rowerowych i podsystemu rowerowego, z niezbędnymi urządzeniami towarzyszącymi. Długość ścieżek rowerowych w Słupsku, wg danych GUS na dzień 31 grudnia 2017 r., wynosiła ok. 42 km[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]