Trasa Kaszubska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Proj. długość

40,2 km

Zbudowano

0 km

powiaty

miasto Gdynia,
powiat kartuski,
powiat wejherowski,
powiat lęborski

Strona internetowa drogi

Trasa Kaszubska (potocznie zwana również Trasą Lęborską) – budowany odcinek drogi ekspresowej S6 o długości 42 km od Leśnic (powiat lęborski) k. Lęborka do węzła Wielki Kack na Obwodnicy Trójmiasta.

Spodziewane koszty budowy tej trasy w 2015 roku szacowano na ok. 3 mld zł[1]. Pierwotnym terminem oddania Trasy do ruchu (według harmonogramu zaktualizowanego na dzień 23 maja 2017) był lipiec 2021 (termin podpisania umowy z wykonawcą robót – grudzień 2017, termin rozpoczęcia robót – marzec 2019)[2], jednak ze względu na większą od założonej liczbę prac archeologicznych, pandemię Covid-19 i niesprzyjające warunki pogodowe został on przesunięty na rok 2022[3].

Najtańszą ofertę złożyła firma PolAqua (817 mln 11 tys. zł)[4], która 19 stycznia 2018 została wybrana jako wykonawca inwestycji. Firma Pol-Aqua zobowiązała się zaprojektować i wykonać trasę w terminie 34 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca) i udzieliła 10-letnią gwarancję na jakość wykonania[5].

Na trasie zaplanowano 37 obiektów inżynierskich (mostów, estakad i kładek dla pieszych)[6].

Zadania drogi[edytuj | edytuj kod]

Trasa Kaszubska znajduje się w korytarzu trasy Via Hanseatica. Ma poprawić dostępność transportową środkowego Pomorza. Jej wybudowanie pozwoli na ominięcie Gdyni oraz tzw. Małego Trójmiasta Kaszubskiego (Reda, Rumia, Wejherowo) dla poruszających się po trasie TrójmiastoSzczecin.

Kontynuacją trasy ma być Obwodnica Metropolitalna Trójmiasta (OMT), także mająca stanowić część drogi ekspresowej S6.

Planowany przebieg[edytuj | edytuj kod]

Trasa Lęborska będzie przebiegać przez północną część Pojezierza Kaszubskiego. Przecina następujące jednostki administracyjne:

  1. powiat lęborski
  2. powiat wejherowski
  3. powiat kartuski
  4. Gdynia

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]