Trasa im. Eugeniusza Kwiatkowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Długość 5,4 km
Dzielnice Gdyni Obłuże,
Śródmieście,
Leszczynki,
Pustki Cisowskie-Demptowo
Zdjęcie
Początek estakady na Obłużu
Początek estakady na Obłużu
III etap budowy - odcinek leśny, 2007

Trasa im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – trasa szybkiego ruchu w Gdyni, nosząca imię Eugeniusza Kwiatkowskiego, jest trasą łączącą Port Promowy i Kontenerowy, stocznię oraz bazę Marynarki Wojennej z obwodnicą Trójmiasta i za jej pośrednictwem z autostradą A1. Potrzeba budowy trasy wyniknęła z braku sprawnego i bezpośredniego połączenia obsługującego ruch ciężkich pojazdów pomiędzy rozwijającym się wciąż portem a drogami dla kołowego transportu ładunków. Budowana była z przerwami od 30 sierpnia 1974 do 12 czerwca 2008. Często nazywana jest Estakadą Kwiatkowskiego. Ponieważ przez wiele lat istniała tylko formie niedokończonej estakady. Po zakończeniu budowy, estakada nadal stanowi najdłuższy i dobrze dostrzegalny odcinek z wielu miejsc.

Etapy budowy[edytuj]

I etap budowy[edytuj]

Budowę trasy rozpoczęto 30 sierpnia 1974. Według planów miała połączyć ul. Piotra Ściegiennego na Leszczynkach z ul. Czerwonych Kosynierów (obecnie ul. Morska), ul. Marchlewskiego (obecnie ul. Janka Wiśniewskiego), ul. Wincentego Gruny (obecnie ul. Adm. Unruga) na Obłużu oraz ul. płk. Dąbka. W późniejszych latach do planów dodano połączenie trasy z wybudowaną w międzyczasie obwodnicą Trójmiasta.

W pierwszej kolejności oddano do użytku dwie estakady nad torem kolejowym i ul. Opata Hackiego oraz dwie nad kompleksem torów Gdynia Port. W połowie lat osiemdziesiątych XX w. prace przerwano. Przez kilka lat istniały niezależne dwa fragmenty trasy. Wiosną 1992 podjęto decyzję o odstąpieniu od budowy Trasy Kwiatkowskiego.

II etap budowy[edytuj]

W 1995 rozpoczęto kontynuację budowy trasy oraz modernizację jej istniejącej części. 13 listopada 1998, po 22 latach budowy, oddano do użytku trasę Kwiatkowskiego łączącą ul. Morską z ul. płk. Dąbka, liczącą 2,316 km.

III etap budowy[edytuj]

W 2005 Komisja Europejska wydała decyzję potwierdzającą współfinansowanie budowy kolejnej części trasy, a konkretnie połączenia istniejącej trasy z obwodnicą Trójmiasta. W tym samym roku zaczęły się też pierwsze prace związane z wycinką drzew ze względu na przebieg trasy w większości po obszarze leśnym. Kolejnym etapem było wyłonienie wykonawcy na drodze przetargu, który zakończył się w marcu 2006 roku. Ostatecznym wykonawcą została firma Warbud

Oficjalnie budowa III etapu trasy Kwiatkowskiego została zainaugurowana 21 sierpnia 2006 roku. Budowa zakończyła się w marcu 2008 roku. Długość tego odcinka wynosi 2,736 km[1].

Otwarcie trasy[edytuj]

Ostateczne zakończenie budowy i otwarcie trasy na całej długości nastąpiło 12 czerwca 2008, po niemal dokładnie 34 latach budowy.

Widoki Trasy im. Eugeniusza Kwiatkowskiego[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]