Szlak rowerowy 324S

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Trasa rowerowa 324-s)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Szlak rowerowy 324 s
Ilustracja
Dane szlaku
Państwo

Polska

Województwo

śląskie

Początek

Stadion Aleja w Wodzisławiu Śląskim

Przez

Mszana, Gołkowice

Koniec

Karwina

Numer

324-s

Kolor znakowania

Czarny

Długość

25,5 km

Etapy

1

Typ

szlak Rowerowy

Szlak rowerowy 324 sczarny znakowany szlak turystyczny w województwie śląskim.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Przejazd trasą rowerową nr 324 Wodzisław Śląski - Karwina rozpoczynamy od głównej bramy wjazdowej stadionu MOSiR w Wodzisławiu Śląskim. Wyjeżdżamy w prawo na ulice Bogumińską i po około 100 metrach przecinamy drogą krajową nr 78 i kierujemy się prosto w ulicę Skrzyszowską. Po przejechaniu pół kilometra skręcamy w lewo i dalszą część trasy pokonujemy boczną drogą (ul. Piaskowa). Po pokonaniu wiaduktu nad torami kolejowymi skręcamy w prawo i nieco ponad dwukilometrowym odcinkiem drogi asfaltowej dojeżdżamy do osiedla 1 Maja. Tam opuszczamy teren miasta Wodzisławia Śląskiego i wjeżdżamy do gminy Mszana. Na terenie Gminy Mszana ulicą Akacjową przejeżdżamy około 1 kilometra, po czym przecinamy ulicę 1 Maja i jedziemy dalej prosto ulicą Marii Konopnickiej. Po przebyciu 450 metrów skręcamy najpierw w lewo i zaraz potem w prawo. Po 300 metrach docieramy do kolejnego skrzyżowania i kierujemy się w lewo w ulicę Mickiewicza. Odtąd, jadąc przez półtora kilometra wzdłuż granicy z gminą Godów przekraczamy ją po zatoczeniu niewielkiego łuku, tuż po przejechaniu linii kolejowej.

Podróż po gminie Godów rozpoczynamy odcinkiem utwardzonym łupkiem, który po około pół kilometra przechodzi w ścieżkę o nawierzchni asfaltowej. Ulicą Ks. Wallacha dojeżdżamy do placu przy kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Skrzyszowie - warto wejść do środka i zobaczyć obrazy św. Wawrzyńca oraz drogi krzyżowej z XVIII wieku - z którego kierujemy się na południe (w lewo) w stronę ulicy Sobieskiego. Trzeba pamiętać, aby po dojechaniu do ul. 1 Maja wykonać dość ostry skręt w lewo (nie wjeżdżamy na ul. 1 Maja). Wkrótce wjeżdżamy w las, kończy się nawierzchnia asfaltowa. Tuż niedaleko pomiędzy ul. Sobieskiego i 1 Maja w Skrzyszowie znajduje się kort tenisowy. Po pokonaniu odcinka około jednego kilometra, po przekroczeniu nieczynnej linii kolejowej nasz szlak rowerowy łączy się z szlakiem rowerowym 24 c. Jedziemy dalej ulicą Sobieskiego, aby w pobliżu kapliczki dotrzeć do ulicy Cmentarnej. W pobliżu, na ulicy Sobieskiego znajduje się ferma strusi oraz warsztat samochodowy gdzie można usunąć usterki roweru. Na tym skrzyżowaniu opuszczamy wspomniany szlak 24 c i kierujemy się na południe w stronę zabytkowego kościoła pod wezwaniem św. Anny w Gołkowicach, który warto przy okazji odwiedzić. Przejeżdżamy około 100 m ulicą 1 Maja i zaraz za kościołem skręcamy w prawo w ul. Celną, którą dojeżdżamy prosto do byłego przejścia granicznego Gołkowice - Zawada.

Znajdujemy się na rowerowej Permonikovej Trasie. Po przekroczeniu granicy przejeżdżamy około 1 kilometra i przed przejazdem kolejowo-drogowym skręcamy w lewo. Równolegle do linii kolejowej dojeżdżamy po około 3 kilometrach do ronda, na którym kierujemy się w prawo, przejeżdżamy pod wiaduktem i Permonikovą Trasą jedziemy prosto w stronę Karwiny, którą osiągamy po mniej więcej 7 kilometrach.

Przebieg szlaku[edytuj | edytuj kod]

Odległość Atrakcje Punkt Skrzyżowania szlaków
0,0 km Szlak start.svg Wodzisław Śląski Stadion Aleja
Szlak dalej.svg Legenda kopalnia.svg Wilchwy
Szlak dalej.svg Mszana
Szlak dalej.svg Legenda kosciol.svg Skrzyszów
Szlak dalej.svg Legenda kaplica.svg Legenda cmentarz.svg Godów Szlak start.svg szlak rowerowy czerwony Chałupki - Jasnowice
Szlak dalej.svg Legenda kaplica.svg Gołkowice
Szlak dalej.svg Zawada
Szlak dalej.svg Piotrowice koło Karwiny
25,5 km Szlak start.svg Karwina

Galeria[edytuj | edytuj kod]