Trasa rowerowa Oborniki – Stobnica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trasa rowerowa Oborniki – Stobnica
Ilustracja
Dane szlaku
Państwo

Polska

Województwo

województwo wielkopolskie

Początek

Oborniki

Przez

Słonawy, Bąblin, Bąblinek, Kiszewo

Koniec

Stobnica

Długość

11,8 + 2 km

Typ

szlak rowerowy

Nowoczesne zasilanie infrastruktury (Bąblin)
Koniec trasy przed mostem w Stobnicy

Trasa rowerowa Oborniki – Stobnica – trasa rowerowa łącząca Oborniki ze Stobnicą w województwie wielkopolskim.

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Trasa o szerokości 2,5 m[1], w całości wykonana z masy asfaltowej[2], została otwarta 18 października 2018 i jest przedłużeniem trasy rowerowej w ulicy Juliana Kubiaka, na terenie miasta Oborniki (2 km). Trasę wyposażono w częściowe oświetlenie (51 lamp w tym 42 ledowe i 9 hybrydowych[3]) umożliwiające jazdę po zmroku (lampy zasilane są m.in. przez baterie słoneczne i wiatraki). Ścieżka ma infrastrukturę rowerową: stojaki rowerowe, zadaszone wiaty z miejscami na odpoczynek (ławy i stoły) i tablice informacji turystycznej[4]. Jest przystosowana nie tylko do potrzeb rowerzystów, ale też wrotkarzy[5], a jej bokiem prowadzi na części trasy ścieżka dla biegaczy i osób uprawiających nordic walking o szerokości jednego metra[1]. Parkingi Bike&Ride, ułatwiające przesiadkę na rower z innych środków lokomocji, położone są przy ścieżce w Bąblini, około 250 m od obecnego przystanku autobusowego i w Stobnicy, około 180 m w linii prostej od przystanku autobusowego[3]. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 8 mln zł, z czego 85% kwoty dofinansowała Unia Europejska[2].

1
Ulica Juliana Kubiaka w Obornikach
2
Odcinek ze ścieżką do nordic walking w Słonawach
3
Polny odcinek Kiszewo - Stobnica
4
Odcinek leśny koło Bąblina ze ścieżką do nordic walking
Przebieg trasy i zróżnicowanie odcinków

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Trasa prowadzi północną stroną doliny Warty, po południowym skraju rozległych terenów Puszczy Noteckiej. Ma zarówno odcinki przebiegające przez lasy, jak i wśród pól. Drogę wybudowano w śladzie dawnej linii kolejowej nr 381, łączącej dawniej Oborniki Wielkopolskie z Wronkami przez Obrzycko[6]. W ciągu trasy znajduje się nieczynny wiadukt kolejowy o konstrukcji żelbetowo-stalowej, który został wyremontowany[1]. Droga rowerowa kończy się w Stobnicy, przed wschodnim przyczółkiem mostu kolejowego na Warcie o długości 244,8 metra i siedmiu przęsłach systemu Gerbera. Obiekt był dwukrotnie niszczony podczas II wojny światowej i dwukrotnie został odbudowany[6]. Obecnie jest nieprzejezdny.

Pamiątki kolejowe[edytuj | edytuj kod]

Linię z Obornik do Wronek otwarto dwoma etapami w 1910 (luty i lipiec). Ruch pasażerski odbywał się na niej (z przerwami wojennymi) do 1991. Ruch towarowy ze Słonaw do Obrzycka wstrzymano w 1994, a w 2000 (w dwóch etapach) zamknięto pozostałe odcinki. Już w 2001 pojawiły się pierwsze ubytki w torowiskach. W 2005 odcinek skreślono z wykazu linii kolejowych. W 2008 została rozebrana na odcinku, na którym przebiega obecna ścieżka rowerowa, to jest na terenie gminy Oborniki (po drugiej stronie Warty torowiska nadal leżą)[6].

Na przebiegu trasy rowerowej zachowały się wszystkie dworce kolejowe dawnej linii, tj.: Słonawy, Bąblin, Kiszewo i Stobnica.

Zachowane stacje kolejowe dawnej linii Oborniki - Wronki

Przypisy[edytuj | edytuj kod]