Trawers (wspinaczka)
Trawers
- Fragment drogi wspinaczkowej, która nie pnie się do góry, lecz prowadzi mniej więcej w poziomie, w poprzek zbocza, ściany czy płyty. Istnieją też drogi wspinaczkowe, które są w całości trawersami, np. trawers Zamarłej Turni.
Trawersami nazywa się też w miarę łatwe odbicia od drogi wspinaczkowej, które umożliwiają szybką ewakuację ze ściany w sytuacji np. załamania się pogody. Tego rodzaju trawersy, zwane wytrawersowaniem, są zwykle umieszczone w opisach dróg w przewodnikach, a ich znajomość jest bardzo przydatna.
Trawers stanowiący część drogi może być jednym z jej trudniejszych i bardziej niebezpiecznych fragmentów. Ze względu na to, że w trakcie pokonywania trawersu lina asekuracyjna przechodzi przez punkty asekuracyjne poziomo, w razie odpadnięcia od ściany można wykonać wahadło (a nie lot pionowy) – wówczas lina w mniejszym stopniu amortyzuje energię upadku, zaś szybki ruch poziomy w sąsiedztwie skały zwiększa ryzyko urazu.
W odróżnieniu od pionowych fragmentów drogi wspinaczkowej, trawers może być niebezpieczny nie tylko dla wspinacza prowadzącego, ale też dla drugiego – likwidując kolejne punkty asekuracyjne jest on również narażony na wahadło w razie odpadnięcia. Prowadzący trawers musi zatem pamiętać, że osadzane przeloty służą również zabezpieczeniu drugiego – w szczególności, pierwszy powinien osadzać przeloty nie tylko przed trudniejszymi miejscami trawersu, ale również bezpośrednio za nimi.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Craig Luebben: Wspinaczka w skale. tłumaczenie: Tomasz Kliś. Łódź: "Galaktyka", 2006. ISBN 83-89896-51-6.
- Allen Fyffe, Iain Peter: Podręcznik wspinaczki. Łódź: "Galaktyka", 2003. ISBN 83-87914-09-6.