Trehaloza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trehaloza
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C12H22O11
Masa molowa 342,30 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 99-20-7
PubChem 7427[1]

Trehalozadisacharyd złożony z dwóch cząsteczek glukozy połączonych wiązaniem O-glikozydowym (α,D-glukopiranozylo-(1→1)-α,D-glukopiranozyd). Jest głównym cukrem hemolimfy owadów, znajduje się także w grzybach i drożdżach.

W organizmie ludzkim trawiona jest w jelicie cienkim przez enzym trehalazę, w wyniku czego powstają dwie cząsteczki α,D-glukozy.

Możliwa jest produkcja trehalozy ze skrobi na skalę przemysłową[3].

Zastosowania[edytuj]

Używana jest w cukiernictwie, kosmetyce, jaka substancja zapobiegająca utracie wody, do produkcji sztucznych łez oraz jako utrwalacz zapachu, zaś w medycynie jako składnik płynu do przechowywania narządów przeznaczonych do przeszczepu. Z badań na gryzoniach wynika, że dożylne podanie pobudza działanie makrofagów, co spowalnia powstawanie blaszki miażdżycowej w aorcie o około 30%[3].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Trehaloza (CID: 7427) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
  2. Trehaloza (nr 90210) w katalogu produktów Sigma-Aldrich (Merck KGaA). [dostęp 2011-02-18].
  3. a b Ten rodzaj cukru zwalcza miażdżycę - na razie u gryzoni - Badania i rozwój, www.rynekzdrowia.pl, 8 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-09] (pol.).