Trejaż

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Prosty trejaż zbudowany z surowych belek połączony z poprzeczną kratą ogrodową.
Raczej nietypowy rodzaj trejażu zbudowany z zestawu metalowych krat ogrodowych.
Najprostsza forma krótkiego trejażu, konstrukcję zakrywają róże

Trejaż, także: treliażbudowla ogrodowa składająca się z szeregu słupków połączonych u góry poziomą belką (konstrukcyjnie można porównać ją do jednostronnego bardzo luźnego płotu z daleko rozstawionymi szczeblami lub pozbawionego szczebli). Na belce osadzone są zwykle symetryczne elementy poprzeczne w postaci krótkich grubych poprzeczek (nie jest to jednak element "obowiązkowy" i niektóre rodzaje trejaży nie zawierają tych elementów). Konstrukcja ta służy do podtrzymywania roślin, najczęściej pnących. Budowla ma zwykle lekką konstrukcję drewnianą. Można spotkać także trejaże wykonane z metalu lub bambusa.

Konstrukcja i rozmiar budowli rożni się w zależności od umiejscowienia i rodzaju roślin, które ma za zadanie podtrzymywać (np. groszek, winorośl, bluszcz).

Chociaż trejaże wykonane z metalu są zwykle bardzo ozdobne to jednak nie zawsze jest to najlepszy wybór np. dla winorośli. Słońce może bardzo mocno nagrzewać metal, co hamuje wzrost wielu winorośli. Dla wrażliwych roślin takich jak słodki pachnący groszek, fasola lub powój lepszym wyborem jest drewno lub elementy wspomagające wykonane ze sznurka.

Trejażem czasem określa się także budowlę (zwykle zbudowaną z drewna i z jednej strony) przylegającą do dachu lub ścian zewnętrznych domu (zobacz: pergola).

Trejaż a pergola[edytuj | edytuj kod]

Trejaż różni się od pergoli tym, że jest to budowla raczej płaska (w formie płotu) i w przeciwieństwie do pergoli nie posiada swojego wnętrza. Dwa trejaże po obu stronach alejki z przerzuconą nad nimi kratą lub gęsto użebrowanymi belkami tworzą (zwykle także od góry obrośnięte roślinami i zacienioną) pergolę.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]