Trening

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Trening — czynność, proces lub metoda uczenia się umiejętności potrzebnych do wykonania określonej pracy lub aktywności, doprowadzania osoby do uzgodnionego standardu biegłości poprzez praktykę (ćwiczenie); przygotowanie mające na celu poprawę sprawności fizycznej lub intelektualnej.[1][2][3].

Pierwotnie słowo to pochodziło od łacińskiego trahere oznaczającego "ciągnąć, holować", które zostało przyjęte przez francuskie słowo trainiren a następnie przez trafiło do języka angielskiego jako "trening"[4][5]. Tutaj "trening" był rozumiany tylko w sportach jeździeckich jako trening i trening koni, zwłaszcza do wyścigów konnych.  Współcześnie termin ten jest zwykle kojarzony z treningiem sportowym w życiu codziennym, ale obejmuje również inne dyscypliny niż nauka o treningu, w których "trening" stopniowo rozwinął się w podstawowe pojęcie[5][6].

 Osobny artykuł: trening sportowy.

Dale S. Beach definiuje jako "zorganizowaną procedurę, dzięki której ludzie zdobywają wiedzę i/lub umiejętności w określonym celu". Trening odnosi się do działań związanych z nauczaniem i uczeniem się prowadzonych w celu pomocy zdobywaniu i stosowaniu wiedzy, umiejętności, zdolności i postaw potrzebnych w określonej pracy czy aktywności[7].

 Zobacz też: Szkolenie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Training - Oxford Dictionaries
  2. Training — Cambridge Dictionary
  3. Definition of TRAINING [online], www.merriam-webster.com, 14 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-26] (ang.).
  4. training - WordReference.com Dictionary of English [online], www.wordreference.com [dostęp 2024-01-26] (ang.).
  5. a b Heinrich August Pierer, Pierer's Universal-Lexikon der Vergangenheit und Gegenwart oder Neuestes encyclopädisches Wörterbuch der Wissenschaften, Künste und Gewerbe: Stückgießerei - Türkische Regenkugel, Pierer, 1863, s. 749 [dostęp 2024-01-26] (niem.).
  6. trening - definicja, synonimy, przykłady użycia [online], sjp.pwn.pl [dostęp 2024-01-26] (pol.).
  7. Studypool Homework Help - 1484811625 d532ijstm [online], www.studypool.com [dostęp 2024-01-26].