Tresckow (ród)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Tresckow (Ród))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb rodu von Treskow z herbarza Johanna Siebmachera z 1605 r.

Ród von Tresckow, pruski ród szlachecki, który do końca XIX wieku posiadał liczne dobra rycerskie w Brandenburgii (szczególnie w Nowej Marchii).

Treskow czy Tresckow?[edytuj | edytuj kod]

Istnieją dwie linie rodziny, które z prawnego punktu widzenia są odrębne. Wynika to z nobilitacji Zygmunta Ottona Treskow w 1797 r., będącego nieślubnym synem Alberta Zygmunta Fryderyka von Treskow. W 1879 roku urząd heraldyczny uznał, że obie rodziny pomimo pokrewieństwa nie są jedną rodziną. Starsza linia, dla odróżnienia od „młodszej” linii, dodała do swego nazwiska „c”.

Historia rodu[edytuj | edytuj kod]

Nazwisko pojawia się po raz pierwszy w dokumencie z 1336 roku, w którym mowa o Hinricusie von Treskowe. Otrzymał on od margrabiego Ludwika posiadłości wokół miasta Rathenow. Męscy członkowie rodziny bardzo często obierali karierę wojskową, służąc w kawalerii pruskiej. Byli odznaczani Orderem Czarnego Orła oraz żelaznym krzyżem i piastowali wysokie stanowiska urzędnicze. W XIX wieku rodzina osiągnęła na tyle stabilny status finansowy, że nabyła liczne majątki na terenach powiatu Soldin (niem. Kreis Soldin). Do rodziny von Treskow należały m.in. miejscowości:

Największym majątkiem był Dolsk, który w latach 1845–1897 należał do Tassilo von Treskowa, królewskiego szambelana i kapitana dragonów pruskich.

Znanym przedstawicielem rodziny jest generał-major Henning von Tresckow, jeden z przywódców zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Ernst Heinrich Kneschke: Neues allgemeines deutsches Adels-Lexicon. T. 9. Leipzig: Friedrich Voigt's Buchhandlung, 1870, s. 267-269.
  2. Leopold von Zedlitz-Neukirch: Digitalisat Neues preussisches Adelslexicon. T. 4. Leipzig: Gebrüder Reichenbach, 1837, s. 273-274.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Von Treskow

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]