Trial rowerowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zawody trialu rowerowego
Zawodnik trialu rowerowego
Zawodnik podczas przejazdu
Ten artykuł dotyczy konkurencji sportowej. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Trial rowerowy - konkurencja sportowa, uchodząca za najbardziej widowiskową ze wszystkich konkurencji kolarskich, w której najważniejsza jest pełna kontrola nad rowerem oraz równowaga.

Zawody trialu rowerowego polegają na pokonaniu trasy na której ustawione są "odcinki". Odcinki są torami przeszkód o długości około 60 metrów i szerokości minimum metra. Zawodnicy mają za zadanie przejechać dany "odcinek" nie przekraczając zadanego czasu. Podczas przejazdu kontakt z podłożem i przeszkodami, w zależności od federacji która organizuje zawody, mogą mieć jedynie opony, korba, pedały i osłona łańcucha. W przypadku podparcia się nogą lub inną częścią roweru naliczane są punkty karne. Zawody wygrywa zawodnik który po pokonaniu całej trasy będzie miał na swoim koncie najmniejszą liczbę punktów karnych. Zawody rozgrywa się na dwóch typach rowerów. Główną różnicą jest wielkość kół, 20 cali dla kategorii mod oraz 26 cali dla kategorii stock. Zawody w trialu rowerowym organizowane są przez dwie federacje, UCI oraz BIU.

Do trialu rowerowego zalicza się następujące dyscypliny sportowe:

  • Trial miejski - czyli jazdę po torze, na którym występują "naturalne" miejskie przeszkody w postaci schodów, wysokich krawężników, koszy na śmieci, ławek itp.
  • Trial górski - czyli jazdę po torze, na którym występują "naturalne" górskie przeszkody w postaci dużych kamieni, progów skalnych, korzeni drzew itp.
  • Trial enduro - czyli jazdę po torze, na którym występują całkowicie sztuczne przeszkody w postaci ramp, beczek, skrzyń itp.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]