Tribologia (czasopismo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tribologia
Częstotliwość kwartalnik
Państwo  Polska
Adres Warszawa[1]
Wydawca SIMP
Tematyka technika
Pierwszy numer 1969
Redaktor naczelny Marian Szczerek (od 1990[1])
ISSN 0208-7774
OCLC 68752843

Tribologiakwartalnik naukowo-techniczny o zasięgu krajowym i zagranicznym wydawany przez SIMP, adresowany do inżynierów-konstruktorów i technologów oraz producentów maszyn, urządzeń i narzędzi oraz słuchaczy wyższych szkół technicznych.

Czasopismo wydawane przy współpracy z Polskim Towarzystwem Tribologicznym i Instytutem Technologii Eksploatacji w Radomiu, ukazuje się od 1969 roku.

Czasopismo porusza zagadnienia o najwyższym znaczeniu gospodarczym, dlatego tematy podejmowane przez TRIBOLOGIĘ mają istotne znaczenie dla praktyki inżynierskiej. Odpowiada to europejskim tendencjom integracyjnym różnych dziedzin nauki dla uzyskania efektu synergii w rozwiązywaniu problemów technicznych.

TRIBOLOGIA publikuje wyniki badań prowadzonych w ramach prac kwalifikacyjnych (doktorskich i habilitacyjnych). Osiągnięcia prezentowane w czasopiśmie są również istotne w procedurach uzyskiwania tytułu naukowego profesora. Publikacje w TRIBOLOGII zawierają również wyniki projektów badawczych finansowanych z budżetu państwa, funduszy unijnych oraz przemysłu. Poziom merytoryczny czasopisma TRIBOLOGIA jest przez wielu ekspertów oceniany bardzo pozytywnie w porównaniu z innymi czasopismami o zasięgu międzynarodowym. Radę Naukową czasopisma tworzą najwybitniejsi polscy trybolodzy oraz wybitni przedstawiciele nauki w dziedzinie trybologii z najsilniejszych zespołów badawczych z 12 krajów świata.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]