Trigoniaceae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trigoniaceae
Ilustracja
Trigonia nivea
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd malpigiowce
Nazwa systematyczna
Trigoniaceae A. Juss.
V.V.D. d’Orbigny, Dict. Univ. Hist. Nat. 12: 670. 7 Jul 1849[2]
Typ nomenklatoryczny
Trigonia Aubl. (1775)[2]

Trigoniaceaerodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje 4 rodzaje liczące ok. 30 gatunków. Najbardziej zróżnicowany rodzaj Trigonia (27 gatunków) występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Kolejne rodzaje są monotypowe i spotykane są kolejno: Trigoniodendrum w południowo-zachodniej Brazylii, Humbertiodendrum na Madagaskarze, Trigoniastrum w południowo-wschodniej Azji[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Drzewa i liany. Liście są opatrzone przylistkami i wyrastają zwykle naprzeciwlegle, rzadko (Trigoniodendrum) skrętolegle. Blaszka jest niepodzielona, od spodu pokryta jest gęsto białawymi włoskami. Kwiaty są grzbieciste, przypominają kwiaty motylkowate, obupłciowe, zebrane w grona lub wiechy. działek kielich i płatków korony jest po 5. Pręciki występują w liczbie od 5 do 7 (rzadko do 12). Górna zalążnia powstaje z 3 owocolistków. Owocem jest zwykle podzielona na komory torebka lub skrzydlak[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Należąca tu grupa roślin ma niejasne powiązania filogenetyczne. Arthur Cronquist sytuował te rośliny w obrębie rzędu krzyżownicowców (Polygalales), późnej w rzędzie Vochysiales. Badania molekularne i cechy anatomiczne wskazują na bliskie (siostrzane) pokrewieństwo z Dichapetalaceae w obrębie rzędu malpigiowców (Malpighiales)[3]. Taką też pozycję rodzina ta zajmuje w systemie APG III z 2009 i według APweb[1].

Podział[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2011-05-12].
  2. a b James Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium (ang.). [dostęp 2011-06-06].
  3. a b c Heywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 323. ISBN 1-55407-206-9.
  4. Genera of Trigoniaceae (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2011-06-06].