Trigonopterus allotopus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trigonopterus allotopus
Riedel, 2019
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

krytoryjki

Rodzaj

Trigonopterus

Gatunek

Trigonopterus allotopus

Trigonopterus allotopusgatunek chrząszcza z rodziny ryjkowcowatych i podrodziny krytoryjków.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2019 roku przez Alexandra Riedela na łamach „ZooKeys”. Współautorem publikacji jest Raden Pramesa Narakusumo. Jako miejsce typowe wskazano górę Batu Pasak na wyspie Sumbawa[1].

Chrząszcz o ciele długości 2,4–2,63 mm, ubarwionym czarno z rdzawymi czułkami, a czasem też z ciemnordzawymi odnóżami. Zarys ciała jest jajowaty, z wierzchu wypukły. Ryjek ma punktowany i lekko pomarszczony wierzch oraz szeregi włosowatych łusek w bruzdach grzbietowo-bocznych. Oczy złożone stykają się na przedzie, a od strony grzbietowej obrzeżone są rowkami. Przedplecze ma niemal gładką powierzchnię, punktowanie jego jest drobne i rzadkie, tylko nad biodrami grubsze. Pokrywy mają niewyraźnie rzędy, aczkolwiek na barkach rzędy od siódmego do dziewiątego zaznaczone są grubymi punktami. Powierzchnia pokryw jest niemal gładka. Odnóża mają uda zaopatrzone w wyraźne, niezmodyfikowane listewki przednio-brzuszne. Tylna para ud ma niezmodyfikowaną krawędź grzbietowo-tylną i łatę elementów strydulacyjnych przed wierzchołkiem. Genitalia samca cechują się prąciem o symetrycznym, zaopatrzonym w trójkątne przedłużenie szczytem, 2,8 raza dłuższą od prącia apodemą oraz wyposażonym w niewyraźną nabrzmiałość przewodem wytryskowym[1]. Ryjkowiec ten spotykany był na wysokości 565–1305 m n.p.m[1].

Owad ten jest endemitem Indonezji. Znany jest z wyspy Sumbawa, wchodzącej w skład Małych Wysp Sundajskich, oraz z prowincji Celebes Południowo-Wschodni na Celebesie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Alexander Riedel, Raden Pramesa Narakusumo. One hundred and three new species of Trigonopterus weevils from Sulawesi. „Zookeys”. 828, s. 1–153, 2019. DOI: 10.3897/zookeys.828.32200.