Triklopyr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Triklopyr
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C7H4Cl3NO3
Masa molowa 256,47 g/mol
Wygląd kłaczkowate ciało stałe
Identyfikacja
Numer CAS 55335-06-3
PubChem 41428[1]
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)

Triklopyr - dolistny herbicyd, pochodna pirydyny, używany do ograniczania wzrostu chwastów dwuliściennych, bez działania szkodliwego na trawy i drzewa iglaste.

Triklopyr jest efektywny w zwalczaniu zachwaszczenia na obszarach częściowo zalesionych. Nazwy handlowe preparatów do tego celu to Garlon oraz Release.

Triclopyr to jeden z głównych składników Confrontu – preparatu wycofywanego z większości zastosowań po stwierdzeniu występowania, w następstwie jego stosowania, zanieczyszczeń kompostu kwasem 3,6-dichloro-2-pirydynokarboksylowym (numer CAS 1702-17-6).

Użyteczny w zwalczaniu chwastów dwuliściennych, w szczególności Bluszczyka kurdybanka (Glechoma hederacea), przeciwko któremu jest niezwykle skuteczny. Sprzedawany pod nazwą Turflon.

Triklopyr jest zaliczany zarówno do estrów jak i do soli aminowych. Typowe ustalenia dotyczące skuteczności, wpływ na środowisko oraz toksyczność względem człowieka pasują do obu klasyfikacji związku.

Wpływ stosowania na środowisko[edytuj | edytuj kod]

Okres półtrwania triklopyru w glebie wynosi od 30 do 90 dni. Jednym z produktów ubocznych rozkładu, trichloropyridinol (3,5,6-trichloro-2-pirydynol), może przetrwać w glebie ponad rok. Triklopyr ulega szybkiej degradacji w wodzie. Pozostaje aktywny w rozkładających się szczątkach roślinnych przez około trzy miesiące.

Substancja jest nieznacznie szkodliwa dla kaczek (LD50 = 1698 ppm) i przepiórek (LD50 = 3000 ppm)[2]. Nie zanotowano przypadków zatrucia pszczół, szkodliwość dla ryb niewielka, (Pstrąg Tęczowy LC50 (96 godz.) = 117 ppm)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Triklopyr (CID: 41428) (ang.) w bazie PubChem, United States National Library of Medicine.
  2. EXTOXNET (Extension Toxicology Network), Oregon State University
  3. ENVIRONMENTAL FATE OF TRICLOPYR, Carissa Ganapathy, Environmental Monitoring & Pest Management Branch Department of Pesticide Regulation Sacramento, CA

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]