Triple A

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Alianza Anticomunista Argentina (AAA) (pol. Antykomunistyczny Sojusz Argentyński), znany powszechnie jako Triple A (pol. Potrójne A) - ultraprawicowa grupą paramilitarna i terrorystyczna powstała w celu uciszenia opozycji w Argentynie. W wyniku jej działań doszło do licznych zabójstw partyzantów (guerrilleros) i polityków lewicowych oraz centrowych w latach 70. XX wieku. Chociaż wówczas nie wiedziano kto dowodzi terrorystami, dziś wiadomo, że Triple A było kierowane przez José Lópeza Regę, osobistego sekretarza i ministra Juana Peróna.

López Rega i ówczesny komisarz generalny Federalnej Policji Argentyńskiej Alberto Villar utworzyli Triple A podczas rządów Raula Lastiriego w 1973 roku. López Rega przewodził Ministerstwu Dobrobytu Społecznego, którego fundusze przeznaczał na finansowanie organizacji terrorystycznej i zbrojenie grup paramilitarnych; Rega pozostawał na tym stanowisku za rządów Perona, a także po jego śmierci, za rządów jego żony Isabelity[1][2], na którą wywierał niezwykle silny wpływ bazując na dzielonej pobożności.

Pierwszy znany zamach Triple A miał miejsce 21 listopada 1973, kiedy organizacja, jako odwet za morderstwo konserwatywnego przedstawiciela związków zawodowych José Ignacia Rucciego miesiąc wcześniej umieściła bombę w samochodzie senatora Radykalnej Unii Obywatelskiej Hipólita Solari Yrigoyena. Ładunek eksplodował i zranił senatora, ale go nie zabił, dwa lata później powtórzono zamach, również nie osiągnięto celu. Triple A po zamachu na konserwatywnego lidera związków zawodowych zyskała sobie przychylność samego Peróna który opowiedział się za represjami wobec lewicy pomimo tego że sprawców zamachu nigdy nie udało się ustalić[3][4]. Represje ze strony prawicowych peronistów i rządu tylko zmobilizowały siły lewicowe które przystąpiły do ofensywy. Rewolucyjna Armia Ludu rozpoczęła regularną kampanię antyrządową - 19 stycznia dokonała ataku na koszary w Azul w prowincji Buenos Aires oraz wywołała zbrojne powstanie w wiejskim regionie Tucuman[5][6].

Podczas dwóch następnych lat Triple A zorganizowała mnóstwo zamachów, nawet przeciw niektórym urzędnikom rządowym, sądowniczym i policyjnym, uważanym za sprzyjających lub działających w organizacjach zbrojnych; lista ofiar zawiera Silvio Frondiziego, brata byłego prezydenta Arturo Frondiziego, byłego podszefa policji Julio Troxlera, obrońcę więźniów politycznych Alfredo Curutcheta, byłego wicegubernatora Córdoby Atilio Lópeza i księdza Carlosa Mugikę. CONADEP (Państwowa Komisja Do Spraw Zniknięć Osób) ustaliła udział Triple A w 19 zabójstwach w 1973, 50 w 1974 i 359 w 1975; poza tym podejrzewa się jej uczestnictwo w setkach innych morderstw. Groźby śmierci ze strony Triple A zmusiły wielu innych do udania się na wygnanie, włączając w to naukowców jak Manuel Sadosky, artystów jak Héctor Alterio i polityków jak José Ber Gelbard. Zgodnie z badaniami tylko w miesiącach lipcu, sierpniu i wrześniu 1974 Triple A przeprowadziła 220 zamachów, w których zginęło 60 osób, a 44 zostały ciężko ranne, porwano też 20 osób. Według ogólnych szacunków dopuszczono się 1 500 zbrodni, z których wiele uważa się za zbrodnie przeciwko ludzkości.

López Rega był członkiem loży masońskiej Propaganda Due, kierowanej przez Licio Gelliego, dla którego pracował w Operacji Gladio. Sposób działania w masakrze w Ezeiza był podobny do wydarzeń z Montejurra lub masakry z placu Taksim w Stambule.

Przypisy

  1. Lewis, Paul (2002). Guerrillas and Generals. Greenwood Publishing.
  2. Rock, David (1987). Argentina, 1516–1982. University of California Press.
  3. Analizan una indemnización que ya cobró la familia Rucci
  4. Lewis, Paul (2002). Guerrillas and Generals. Greenwood Publishing.
  5. Lewis, Paul (2002). Guerrillas and Generals. Greenwood Publishing.
  6. Jarosław Tomasiewicz, Terroryzm na tle przemocy politycznej (Zarys encyklopedyczny), Katowice 2000, s. 211.