Tristan Bernard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Tristan Bernard, 1898.
miedzioryt suchą igłą Toulouse-Lautrec.

Tristan Bernard (właściwie Paul Bernard) (ur. 7 września 1866 w Besançon; zm. 7 grudnia 1947 w Paryżu) – francuski prawnik, literat, komediopisarz.

Urodził się w rodzinie architekta pochodzenia żydowskiego. W wieku 14 lat przeniósł się wraz z rodziną do Paryża i uczęszczał do Lycée Condorcet. Po studiach prawniczych i służbie wojskowej rozpoczął pracę w administracji huty aluminium.

Dzięki zawartej w liceum znajomości z braćmi Natanson rozpoczął na początku lat dziewięćdziesiątych współpracę z La Revue blanche. Wtedy przybrał pseudonim „Tristan Bernard”.

Napisał około czterdziestu komedii, niektóre wspólnie z Ludwikiem-Alfredem Natansonem, posługującym się pseudonimem „Alfred Athis”. Współpracował też z wydawanym przez Zo d’Axa czasopismem „L'Endehors“, a w okresie I wojny światowej rozpoczął współpracę z tygodnikiem satyrycznym Le Canard enchaîné.

Podczas II wojny światowej został uwięziony w obozie przejściowym w Drancy, lecz dzięki wstawiennictwu francuskiego aktora Sachy Guitry i aktorki Arletty uniknął wywiezienia do obozu zagłady. Jego wnuk François został zamordowany w KL Mauthausen.

Jego syn Raymond Bernard (1891-1977) został reżyserem filmowym, drugi syn Jean-Jacques Bernard (1888-1972) komediopisarzem, trzeci syn lekarzem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jean-Jacques Bernard, Mon père Tristan Bernard, Paris: Albin Michel, 1955