Tristium liber

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tristium liber I. Variarum elegiarum liber I. Epigrammatum liber I
Ilustracja
Wyd. z 1542
Autor

Klemens Janicki

Typ utworu

zbiór poezji

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Kraków

Język

łaciński

Data wydania

1542

Tristium liber I. Variarum elegiarum liber I. Epigrammatum liber I (Księga żalów. Księga różnych elegii. Księga epigramatów) – zbiór poezji Klemensa Janickiego w języku łacińskim, wydany w Krakowie w 1542.

Janicki wzorował się na zbiorze wierszy pt. Tristia autorstwa Owidiusza, w których autor pisał o rozpaczy i poczuciu krzywdy na wygnaniu. Utwory w zbiorze Janickiego mają różny charakter. Obok dzieł prezentujących przekonania artystyczne poety znajdują się utwory okolicznościowe, poświęcone mecenasom autora, jak Piotr Kmita. Tom Janickiego był jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach wczesnej poezji humanistycznej w Polsce.

Czołowym utworem w zbiorze jest autobiograficzna Elegia VIIDe se ipso ad posteritatem (O sobie samym do potomności), pisana w poczuciu albo przededniu śmierci. Opisuje dolegliwości autora (puchlina wodna), przebieg choroby, starania lekarzy, przeszłość i przyszłość ojczyzny, wspomina przyjaciół i opiekunów.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Ziomek: Renesans. Wyd. XI - 5 dodruk. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012, s. 88-90, 513, seria: Wielka Historia Literatury Polskiej. ISBN 978-83-01-13843-1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]