Triumf śmierci (obraz Pietera Bruegla starszego)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Triumf śmierci
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Triumf śmierci
Autor Pieter Bruegel
Rok wykonania 1562
Technika wykonania olej na desce
Rozmiar 117 cm × 162 cm
Muzeum Prado

Triumf śmierci – obraz olejny namalowany w 1562 roku, przez niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla na siedem lat przed jego śmiercią. Obecnie obraz znajduje się w hiszpańskim muzeum Prado w Madrycie.

Tło tematyczne[edytuj | edytuj kod]

Tematykę obrazu prawdopodobnie wybrano w oparciu o trudną sytuację polityczną Niderlandów, jaka poprzedzała wojnę osiemdziesięcioletnią w latach 1568-1648. Przypuszczalnie obraz miał być odwzorowaniem nieuniknionego konfliktu zbrojnego, z którego autor obrazu zdawał sobie sprawę, a który wkrótce mógł objąć całe Niderlandy[potrzebny przypis].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia bardzo ponurą scenerię, która budzi skojarzenia z trwającą bitwą. Jednak owa bitwa nie rozgrywa się między samymi ludźmi a między armią umarłych, która nieuchronnie odbiera życie wszystkim ludziom. Malarz położył duży nacisk na ukazanie bezsilności wobec śmierci, na płótnie zaprezentował ludzi z różnych środowisk społecznych – od chłopów i żołnierzy do szlachty, a nawet króla i kardynała – karanych przez śmierć bez wyjątku, którzy w obliczu śmierci stają na równi z innymi.

Nawiązania w kulturze[edytuj | edytuj kod]

Dzieło wykorzystane zostało w 1999 r. na okładce reedycji debiutanckiego albumu Hammer of Gods amerykańskiej grupy muzycznej Angelcorpse wykonującej death metal[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]