Trnavské automobilové závody

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trnavské automobilové závody
TAZ
Ilustracja
Państwo  Słowacja
Adres ul. Coburgova 84
917 48 Trnawa
Data założenia 1967
Data likwidacji 1999
Forma prawna Przedsiębiorstwo państwowe
Spółka akcyjna
Branża motoryzacja
Produkty samochody ciężarowe i dostawcze
brak współrzędnych

Trnavské automobilové závody (TAZ) – dawny czechosłowacki, a następnie słowacki producent samochodów dostawczych, który miał swoją siedzibę w mieście Trnawa na Słowacji.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 1973–1999 fabryka produkowała samochód ciężarowy Tatra Agro. W 1973 roku część, a w roku 1981 całość produkcji Škody 1203 przeniesiono z czeskiej fabryki Škody w Vrchlabí do słowackiej fabryki TAZ. Po przeniesieniu produkcji pojazd nosił nazwę Škoda TAZ 1203, a od roku 1993 TAZ 1500. Auto otrzymało niewielki face lifting (między innymi zamieniono prostokątne światła na okrągłe). Samochód ze względu na przestarzałą konstrukcje wycofano z produkcji w roku 1999. Kilka miesięcy po zakończeniu produkcji urządzenia do produkcji samochodu kupiła czeska firma Ocelot Auto Vladimira Matejki, która w mieście Žacléř rozpoczęła na indywidualne zamówienia produkcję samochodu pod nazwą Ocelot 1500[1][2].

Poprzednikiem zakładu była walcownia i stalownia zbudowana przez spółkę akcyjną „Coburgova účastinná spoločnosť”, która powstała tuż przed pierwszą wojną światową.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]