Trogloraptor marchingtoni

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trogloraptor marchingtoni
Griswold, Audisio i Ledford, 2012
Holotypowy samiec
Holotypowy samiec
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Rząd pająki
Infrarząd Araneomorphae
(bez rangi) Haplogynae
Nadrodzina Dysderoidea
Rodzina Trogloraptoridae
Griswold, Audisio i Ledford, 2012
Rodzaj Trogloraptor
Griswold, Audisio i Ledford, 2012
Gatunek T. marchingtoni

Trogloraptor marchingtonigatunek jaskiniowego pająka z grupy Haplogynae. Występuje jedynie na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Jest jedynym opisanym przedstawicielem rodzaju Trogloraptor i rodziny Trogloraptoridae.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Samica

Trogloraptor marchingtoni osiąga średnie rozmiary. Długość (bez odnóży) dwóch opisanych samców wynosiła 6,9 mm i 9,7 mm, natomiast trzech opisanych samic – 8,27 mm, 9,4 mm i 9,6 mm. Obie płcie mają podobne ubarwienie: głowotułów, odnóża i nogogłaszczki są jednolicie żółtobrązowe, z wyjątkiem ciemniejszego v-kształtnego znaku na głowowej części głowotułowia. Tarcza głowowa i szczękoczułki ubarwione pomarańczowo, zaś odwłok purpurowobrązowo, z jaśniejszymi pasami w kształcie litery V w jego tylnej części. Cechą charakterystyczną są stopy zakończone dużymi pazurami[1].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

T. marchingtoni należy do kladu Haplogynae, czego dowodzą gruszkokształtne bulbusy na nogogłaszczkach samców oraz zrośnięte tegulum i subtegulum, będące synapomorfiami tego kladu. Samice T. marchingtoni mają typowy dla Haplogynae pojedynczy otwór płciowy, służący do zapłodnienia i składania jaj. Wiele cech T. marchingtoni wydaje się pierwotnych dla Haplogynae i odróżnia go od wszystkich opisanych rodzin tych pająków. Specyficzna budowa kądziołków przędnych świadczy prawdopodobnie o jego najbliższym pokrewieństwie z rodzinami z grupy Dysderoidea: komórczakowatymi (Dysderidae), Oonopidae, Orsolobidae i Segestriidae. Trogloraptor nie ma jednak synapomorfii łączących te rodziny, co sugeruje, że jest taksonem siostrzanym dla kladu łączącego te cztery grupy. Trogloraptor marchingtoni jest znany jedynie z jaskiń w południowym Oregonie. Jeśli Trogloraptor to faktycznie bazalny przedstawiciel Dysderoidea, oznaczałoby to, że jest kolejnym reliktem występującym na terenie łańcucha Klamath-Siskiyou, po m.in. sekwoi wieczniezielonej, sewelu i Ascaphus truei[1].

Trogloraptor marchingtoni jest jedynym opisanym przedstawicielem rodziny Trogloraptoridae; Griswold i in. nie wykluczają jednak, że młodociany pająk zebrany w podszycie starego lasu w Klamath-Siskiyou na terenie północnej Kalifornii należy do drugiego gatunku[1].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Okazy Trogloraptor marchingtoni zebrano z ciemnej strefy jaskini, gdy wisiały na niciach przyczepionych do dachu jaskini. Nie zaobserwowano polowania ani zachowań godowych. Osobniki schwytane i hodowane w niewoli także konstruowały luźne sieci, jednak nie pobierały pokarmu, co może sugerować, że gatunek ten jest bardzo wyspecjalizowany pokarmowo[1].

Historia odkryć[edytuj | edytuj kod]

Holotypowy samiec został zebrany 29 lipca 2010 roku przez R.S. Davisa i D.S. Snydera w jaskini M2 w Oregonie, natomiast paratypowa samica – 16 września 2010 roku przez Neila Marchingtona w Jaskini No Name. Okazy przekazano Kalifornijskiej Akademii Nauk, gdzie zostały opisane przez Charlesa Griswolda, Tracy Audisio i Joela Ledforda. Oficjalny opis ukazał się w sierpniu 2012 roku na łamach „ZooKeys”. Nazwa rodzajowa Trogloraptor odnosi się do jaskiniowego trybu życia pająka i jego charakterystycznych (raptorial) pazurów na stopach. Epitet gatunkowy marchingtoni honoruje Neila Marchingtona[1].

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Charles E. Griswold, Tracy Audisio, Joel M. Ledford. An extraordinary new family of spiders from caves in the Pacific Northwest (Araneae, Trogloraptoridae, new family). „ZooKeys”. 215, s. 77–102, 2012. DOI: 10.3897/zookeys.215.3547 (ang.).