Trois Frères

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trois Frères
Ilustracja
Wizerunek „czarownika” z jaskini Trois Frères
Państwo

 Francja

Położenie

gmina Montesquieu-Avantès, departament Ariège

Data odkrycia

1914

Odkrywca

bracia Bégouën

Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, na dole znajduje się punkt z opisem „Trois Frères”
Ziemia43°01′56″N 1°12′42″E/43,032222 1,211667

Trois Frèresjaskinia krasowa znajdująca się we francuskim departamencie Ariège, zawierająca paleolityczne rysunki i ryty naskalne.

Jaskinia jest częścią większego kompleksu powstałego poprzez wypłukanie skał przez wody rzeki Volp, połączona jest bezpośrednio z jaskiniami Tuc d’Audoubert i Enlène. Odkryta została w 1914 roku przez trzech synów hrabiego Henriego Bégouën, od których otrzymała swoją nazwę (we fr. dosł. „jaskinia trzech braci”)[1].

W jaskini znajduje się olbrzymia liczba rytów i malowideł naskalnych z okresu kultury magdaleńskiej, zaliczanych do stylu II, III i IV[2]. Większość z nich datowana jest na około 14 tysięcy lat temu[3]. Dominuje przedstawienie triady zwierzęcej żubr-koń-renifer, choć przedstawiano także tury, jelenie, mamuty, koziorożce, niedźwiedzie, lwy i ptaki. W niektórych salach znajdują się odciski punktowe i negatywy ludzkich rąk[2]. W najgłębszej części jaskini, tzw. sanktuarium, znajduje się słynny wizerunek „czarownika”, człowieka odzianego w skórę jelenia. Postać tę interpretuje się jako świadectwo wyobrażeń religijnych łowców paleolitycznych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Andrew J. Lawson: Painted Caves. Palaeolithic Rock Art in Western Europe. Oxford: Oxford University Press, 2012, s. 79.
  2. a b Encyklopedia Historyczna Świata. T. 1. Prehistoria. Kraków: Agencja Publicystyczno-Wydawnicza Opres, 1999, s. 511.
  3. a b Trois Frères. Encyclopaedia Britannica. [dostęp 2014-03-21].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Wielka Historia Świata. T. 1. Świat przed „rewolucją” neolityczną. Kraków: Wydawnictwo Fogra, 2004.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]