Troja (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Troja
Ilustracja
Troja – Naturalny bieg rzeki
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Lokalizacja

woj. opolskie, woj. śląskie

Rzeka
Długość 36,26 km
Źródło
Miejsce okolice Pietrowic Głubczyckich i Dobieszowa
Współrzędne

50°09′51″N 17°43′10″E/50,164167 17,719444

Ujście
Recypient

Psina

Miejsce na północ od Samborowic
Wysokość

200 m n.p.m.[1]

Współrzędne

50°03′54″N 18°07′18″E/50,065000 18,121667

Szlak
RiverIcon-Spring.svg okolice Pietrowic Głubczyckich
RiverIcon-City.svg 25 Kietrz
RiverIcon-estuary.svg 0 Psina
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”

Trojarzeka, prawy dopływ Psiny[2] o długości 36,26 km[3].

Rzeka płynie w województwie opolskim i województwie śląskim. Przepływa przez miejscowości Lewice, Zubrzyce, Włodzienin, Nowa Cerekwia, Kozłówki, Kietrz, Gródczanki, Pietrowice Wielkie, Samborowice, Zopowy i Wojnowice. Źródło rzeki mieści się w powiecie głubczyckim w Obszarze Chronionego Krajobrazu Rejon Mokre – Lewice. Uchodzi do Psiny w województwie śląskim. Jej dopływami są Glinik, Kałuża (też Dopływ z Posucic, niem. Kaluscha[potrzebny przypis]), Morawka, Pština, Trzebonka i Wierzbiec.

Rozwidlona Troja w okolicach Pietrowic Wielkich (z lewej wpadająca do niej Pština)

Jest rzeką, zasilaną w ciągu całego roku wodami podziemnymi, a dodatkowo deszczowymi i roztopowymi. Woda w rzece Troi zalicza się na przeważającym jej odcinku do wód III klasy (zadowalającej jakości). W 1997 roku wykonano prace mające na celu poszerzenie i pogłębienie koryta rzeki w Kietrzu. Dzięki uregulowaniu koryta podczas powodzi tysiąclecia w 1997 roku rzeka nie wystąpiła z brzegów, wcześniej jednak kilkukrotnie zalewała część miasta Kietrz (lata 19951996). W roku 2007 oddano do użytku zbiornik retencyjny we Włodzieninie. Jego głównym zadaniem jest ochrona od powodzi terenów położonych w dolinie rzeki Troi poniżej zbiornika.[potrzebny przypis]

Nazwa rzeki pochodzi prawdopodobnie połączenia trzech koryt rzecznych, w okolicach Pietrowic Wielkich, gdzie do Troi (koryto z prawej) wpada rzeka Pština (z lewej) oraz bliżej nieokreślony ciek wodny (środkowe koryto). Widok łączących się ze sobą trzech koryt sugeruje pochodzenie nazwy.[potrzebny przypis]

Zbiornik Włodzienin na Troi[edytuj | edytuj kod]

Zbiornik retencyjny na Troi we Włodzieninie

Zbiornik ma 86 ha powierzchni. W latach poprzednich zabudowania położone blisko koryta rzeki były zalewane. Zgodnie z założeniami po uruchomieniu zbiornika nastąpiła redukcja fali powodziowej o co najmniej 25 procent i przesunięcie fali kulminacyjnej o 16 godzin. Dzięki temu rzeka ma teraz bezpiecznie przejść korytem przez tereny zabudowane gmin Branice i Kietrz.

Parametry zbiornika retencyjnego Włodzienin:

  • powierzchnia zalewu przy NPP = 263,5 m – 86 ha
  • pojemność przy NPP = 263,5 m – 4 mln m³
  • wysokość piętrzenia przy NNP – 17 m
  • pojemność przy max. piętrzeniu w czasie powodzi – 5,56 mln m³
  • długość zapory – 235 m
  • szerokość korony – 8 m

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]