Trojanowice (województwo małopolskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy wsi w województwie małopolskim. Zobacz też: inne miejscowości o tej nazwie.
Trojanowice
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat krakowski
Gmina Zielonki
Liczba ludności (31.12.2018) 924[1]
Strefa numeracyjna (+48) 12
Tablice rejestracyjne KRA
SIMC 0344337
Położenie na mapie gminy Zielonki
Mapa lokalizacyjna gminy Zielonki
Trojanowice
Trojanowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Trojanowice
Trojanowice
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Trojanowice
Trojanowice
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu krakowskiego
Trojanowice
Trojanowice
Ziemia50°08′28″N 19°54′34″E/50,141111 19,909444

Trojanowicewieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Zielonki[2].

W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie krakowskim.

Trojanowice to wieś położona w południowej części Jury Krakowsko-Częstochowskiej, częściowo w otulinie Ojcowskiego Parku Narodowego. Leży przy drodze do Skały (droga nr 794). W Trojanowicach działa Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej.

Toponimia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miejscowości należy do licznej w Małopolsce grupy nazw dzierżawczych, utworzonych od imienia posiadacza lub założyciela osady lub patronimicznych, oznaczających mieszkańców wsi, stanowiących potomstwo lub poddanych założyciela (Trojana). Według badaczy miejscowości o tego typu nazwach, były zakładane od połowy XIII wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W okresie rozbiorów Trojanowice należały do zaboru austriackiego. Wielu mieszkańców wsi służyło w CK armii. W czasie I wojny światowej walczyli po przeciwnej stronie, niż ich krewni z pobliskich wsi należących do zaboru rosyjskiego.

W 1926 roku wielu mieszkańców wsi podpisało się pod Polską Deklaracją o Podziwie i Przyjaźni dla USA. W okresie II wojny światowej wielu mieszkańców wsi służyło w szeregach Armii Krajowej.

Tradycje[edytuj | edytuj kod]

W Trojanowicach nadal żywa tradycja to Pucheroki. Nazwa Pucheroki pochodzi od łacińskiego słowa puer (chłopiec). Żacy pobierający nauki na Akademii Krakowskiej często żyli w surowych warunkach. Problemem były nieogrzewane bursy, surowi nauczyciele oraz wysokie koszty nauki. Ubodzy studenci ledwo wiązali koniec z końcem. Część żaków zmuszona była żebrać. Zakaz żebrania nie dotyczył studentów. W 1780 r. zakazano oficjalnie chodzenia na puchery. Zwyczaj ten przeniósł się do podkrakowskich wsi: Zielonki, Bibice, Bodzów, Pychowice, Kostrze, Modlnica, Trojanowice. W XIX wieku w związku osłabioną działalnością Akademii Krakowskiej oraz prowadzonymi wojnami brakło chodzących po wsiach studentów. Zastąpili ich miejscowi chłopcy. Wykształcił się też wtedy strój Pucheroka: wysoka słomiana czapka, barani kożuszek, pasek ze słomianych warkoczy, koszyk na datki i laska, a wszystko to ozdobione bibułkami.

Oświata[edytuj | edytuj kod]

  • Filia Przedszkola Samorządowego w Węgrzcach.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez Trojanowice przebiega Szlak Rowerowy Wokół Zielonek o długości 34,6 km. Trasa tego szlaku rozpoczyna się w Zielonki (Urząd Gminy) i biegnie przez Witkowice, Bibice, Wolę Zachariaszowską, Owczary, Grębynice, Korzkiew i Trojanowice, i wraca do miejsca startu w Zielonkach.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Do Trojanowic można dojechać liniami obsługiwanymi przez MPK Kraków: 207, 237, 267.

Osoby związane z Trojanowicami[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]