Trojmiasto.pl

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trojmiasto.pl
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony

portal internetowy

Komercyjna

tak

Data powstania

1998[1]

Właściciel

Trojmiasto.pl

Rejestracja

opcjonalnie

Strona internetowa

Trojmiasto.pl – regionalny portal internetowy. Lider na rynku lokalnych mediów informacyjnych z siedzibą główną w Gdańsku. Dziennie strona www.trojmiasto.pl notuje 160 tys. odwiedzin na wersji desktopowej (pełnej) oraz 120 tys. odwiedzin dziennie na wersji mobilnej[kiedy?]. Portal prezentuje aktualne wiadomości z Gdańska, Gdyni i Sopotu, wydarzenia kulturalno-rozrywkowe i sportowe, recenzje oraz felietony. Zawiera katalog trójmiejskich firm i instytucji, największy w Trójmieście kalendarz imprez, mapę, przewodnik turystyczny, bazę ogłoszeń i lokalne fora dyskusyjne. Utrzymuje kilkanaście serwisów tematycznych, m.in. Sport, Aktywne Trójmiasto, Biznes, Kultura, Rozrywka, Dom, Dziecko, Kino, Komunikacja, Korki, Moto, Nauka, Praca, Zdrowie i Uroda, De luxe, Weselnik, Galeria. W lutym 2011 roku portal stworzył regionalną telewizję internetową trojmiasto.tv. Na bieżąco rozwija mobilną wersję strony. W 2017 roku portal zatrudniał blisko 90 pracowników. Ma również kilkudziesięciu współpracowników[potrzebny przypis].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Serwis pojawił się w Internecie w sierpniu 1998 roku. Pomysłodawcą i twórcą serwisu jest Michał Kaczorowski, który pełni funkcję Prezesa Zarządu i Redaktora Naczelnego Portalu[1].

  • 1998 – powstanie witryny pod nazwą Trójmiejski Serwis Informacyjny. Pierwsze wyniki oglądalności: ok. 300-500 wyświetleń dziennie. Trójmiejski Serwis Informacyjny udostępniał informacje o lokalnych imprezach, restauracjach i klubach.
  • 1999 – stworzenie katalogu firm z możliwościami reklamowymi. Pojawienie się prezentacji rozkładów jazdy SKM i ZKM oraz serwisu z informacjami o seansach kinowych.
  • 2000 – zmiana nazwy z Trójmiejskiego Serwisu Informacyjnego na Portal Regionalny Trojmiasto.pl. Powstało wtedy istniejące do dziś logo z mewą.
  • 2001 – powstanie serwisu wiadomości z Trójmiasta oraz serwisu sportowego. Wprowadzono możliwość komentowania artykułów.
  • 2003 – powstanie hasła „Moje miasto to Trójmiasto”.
  • 2002–2006 – powstanie nowych serwisów, tj. dom, mapa, moto, nauka, ogłoszenia, rowery, rozrywka, sylwester, weselnik, wybory, zdrowie i uroda
  • 2008 – obchody jubileuszu dziesięciolecia. Pierwsza Gala Nagród Niezależnych „Skrzydła Trójmiasta”. Przekształcenie firmy z działalności gospodarczej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
  • 2011 – uruchomienie trójmiejskiej telewizji internetowej trojmiasto.tv.
  • 2012 – otwarcie oddziału redakcji w Gdyni.

Oglądalność[edytuj | edytuj kod]

Liczba użytkowników oglądających strony trojmiasto.pl sukcesywnie rośnie. Notuje się 160 000 odwiedzin dziennie na wersji desktopowej (pełnej) oraz 120 000 odwiedzin dziennie na wersji mobile. W rankingu Megapanelu PBI/Gemius dotyczącego witryn w Polsce w kategorii Informacja-Publicystyka-Media strona portalu znalazła się na 12-tej pozycji. Według Wirtualne Media portal trojmiasto.pl jest najpopularniejszym serwisem regionalnym.

Skrzydła Trójmiasta[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Skrzydła Trójmiasta przyznawana jest przez czytelników trojmiasto.pl instytucjom, przedsięwzięciom, inicjatywom, które według nich zmieniają oblicze Trójmiasta oraz budują jego pozytywny wizerunek w Polsce[2]. Idea nagrody zakłada promowanie przedsięwzięć, wydarzeń oraz osób, które sprawiają, że w Trójmieście żyje się lepiej, pracuje ciekawiej i wypoczywa pełniej. Laureaci wybierani są w internetowym głosowaniu czytelników. Plebiscyt organizowany jest od 2008 roku co 2 lata. Do tej pory odbyło się 6 edycji. W każdej z nich nagrody przyznawane były w nowych niepowtarzalnych kategoriach. Zwieńczeniem plebiscytu jest uroczysta gala rozdania nagród, która gromadzi przedstawicieli różnych środowisk: włodarzy miast, biznesmenów, przedstawicieli placówek kulturalnych i instytucji miejskich, przedsiębiorców[2] oraz czytelników portalu.

Nagrodą, którą przyznają mieszkańcy Gdańska, Gdyni i Sopotu jest statuetka przedstawiającą „trzyczęściowe skrzydło symbolizujące wolność, nieskrępowaną wyobraźnię i szybowanie ponad przeciętność, ale także podkreślające, że 3 miasta tworzą jeden organizm”[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]