Trolejbusy w Gorzowie Wielkopolskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trolejbusy w Gorzowie Wielkopolskim
Dane ogólne
Lokalizacja Gorzów Wielkopolski
Rodzaj transportu trolejbus
Data uruchomienia 23 czerwca 1943
Data likwidacji 30 stycznia 1945
Ten artykuł jest częścią cyklu artykułów o Gorzowie Wielkopolskim
POL Gorzów Wielkopolski COA 1.svg

Trolejbusy w Gorzowie Wielkopolskim – system transportu miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim funkcjonujący w latach 1943-1945.

W lutym 1941 roku władze Gorzowa Wielkopolskiego zatwierdziły projekt likwidacji istniejącej sieci tramwajowej i zastąpienia jej komunikacją trolejbusową. Planowano prace zakończyć w ciągu 1941 roku, jednak kłopoty materiałowe stanęły temu na przeszkodzie – np. ze względu na deficyt miedzi trzeba było stosować stalowo-aluminiowe przewody zasilające o zwiększonej średnicy. Prace budowlane przebiegały bardzo powoli, roboty zakończono dopiero w 1943 roku.

23 czerwca 1943 roku nastąpiło uruchomienie trakcji trolejbusowej. Sieć łączyła ze sobą wszystkie ważniejsze części miasta – tworzyła układ w kształcie krzyża: z Rynku rozbiegały się promieniście trasy na północ do obecnej pętli przy ulicy Kazimierza Wielkiego, na wschód i północny wschód do zakładów IG Farben (ob. Stilon) i dalej do starostwa powiatowego oraz na południe do Zamościa i na zachód do Frydrychowa.

Do obsługi tych linii zostały zakupione 4 nowe trolejbusy MAN-SSW typu MPE4500 wraz z przyczepami. Posiadany tabor wystarczał jedynie do obsługi linii Frydrychowo – Rynek – Zakłady IG Farben, na pozostałych trasach kursowały tramwaje. Dopiero dostawa siedmiu trolejbusów Fiat 6567/511 z Włoch (jeden z nich przeznaczony był na części) w 1944 roku umożliwiła otwarcie linii Dworzec – Plac Kazimierza Wielkiego oraz do dzielnicy Zamoście. Ze względu na niedostateczną liczbę wozów linia trolejbusowa do Zamościa była wspomagana poprzez wahadłowo kursujące tramwaje.

Ciekawostką gorzowskiej sieci była uruchomiona w 1943 roku trolejbusowa linia towarowa prowadząca z portu do elektrowni i obsługująca także gazownie oraz szpital psychiatryczny. Do jej obsługi przebudowano spalinowy ciągnik Faun. Silnik spalinowy zastąpiono elektrycznym, a z tyłu w miejscu platformy zainstalowano aparaturę elektryczną.

Gorzowskie trolejbusy przetrwały do 30 stycznia 1945 roku. Tego dnia rozpoczęły się walki o miasto. Ze względu na duży stopień zniszczenia infrastruktury, komunikacja trolejbusowa nie została uruchomiona po wojnie. Ocalałe trolejbusy przekazano do Poznania.

Sieć trolejbusowa w Gorzowie Wielkopolskim
Słupy trakcji przy ul. Krótkiej na Zawarciu (do 1945 r. Kurzer Weg)
Detal słupa

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]