Trolejbusy we Wrocławiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trolejbusy we Wrocławiu
trolejbus
Ilustracja
Dawna zajezdnia trolejbusowa
Państwo  Polska
Województwo  dolnośląskie
Lokalizacja Wrocław
Operator Gleislose Bahn Brockau GmbH
Liczba linii 1
Lata funkcjonowania 1912-1913/1914
Infrastruktura
Długość sieci 4,4 km
Portal Portal Transport

Trolejbusy we Wrocławiu – we Wrocławiu linia trolejbusowa istniała jedynie rok.

16 lub 20 marca 1912 firma Gleislose Bahn Brockau GmbH (Kolej Bezszynowa Brochów Spółka z o.o.) uruchomiła linię z Wilczego Kąta (od zajezdni tramwajowej przy ul. Krakowskiej) do Brochowa. Linia liczyła 4,4 km. Z powodu trudności technicznych już w 1913 r. (wedle innych źródeł dopiero w 1914) linię zlikwidowano.

Linię trolejbusową zbudowało przedsiębiorstwo Gleislose Lloydbahnen Köhlers Bahnpatente GmbH z Bremy, które stosowało rzadko spotykaną sieć trakcyjną własnego systemu (System Lloyd-Köhler). Dwa przewody trakcyjne znajdowały się jeden nad drugim, nie zaś obok siebie jak w znakomitej większości trolejbusowych systemów trakcyjnych (z tych najpopularniejszy to system Schiemanna). Łącznie z podwrocławską linią zbudowano tylko pięć linii lub sieci tego typu, pozostałe cztery w Arsten, Bremie, Ludwigsburgu oraz w Stockporcie.

W czasie II wojny światowej powrócono do koncepcji uruchomienia we Wrocławiu trolejbusów, które miały połączyć obecny Plac Kromera z Psim Polem. Planów tych jednak nie zrealizowano.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]