Przejdź do zawartości

Trollz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Trollz
Gatunek

serial animowany

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Liczba odcinków

27

Liczba serii

1

Lista odcinków
Produkcja
Czas trwania odcinka

22 minuty

Pierwsza emisja
Data premiery

3 października 2005

Stacja telewizyjna

CBS

Lata emisji

2005-2006

Chronologia
Kontynuacja

Trolle

Strona internetowa

Trollzserial animowany opowiadający historię pięciu przyjaciółek, trollic. Dziewczyny co dzień muszą zmagać się z magią i swoimi problemami życiowymi. Akcja serialu ma miejsce w Trollzopolis, miasteczku trolli.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej: na zlecenie ZigZap – Studio Sonica
Reżyseria: Jerzy Dominik
Dialogi polskie:

Dźwięk i montaż: Zdzisław Zieliński
Organizacja produkcji: Katarzyna Grochowska
Wystąpili:

Teksty piosenek i kierownictwo muzyczne: Marek Krejzler
Śpiewali: Magdalena Krylik, Katarzyna Łaska i Adam Krylik

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Dziewczyny

 • Rubina Trollman – uparta, czasami wredna, często najpierw mówi, potem myśli. Ma czerwone włosy ułożone w kształt gwiazdy, której końce są bardzo spiczaste, co podkreśla zadziorny charakter dziewczyny. Kocha modne, ale wygodne ciuchy. Uwielbia chwalić się swoją magią i rzucać nią to tu, to tam. Jest zakochana w Skale. Jej starożytną jest Obsydiana. Ma czerwony klejnot w kształcie gwiazdy. Jej ulubiony kolor to czerwony.
 • Ametysta van der Troll – miła, koleżeńska, szczera i mądra przyjaciółka. Ma różowe, bardzo wysoko postawione włosy. Mieszka z rodzicami, psem i babcią, która jest jej starożytną. Tak jak reszta grupy, uwielbia modę. Ametysta to całkowite przeciwieństwo Rubiny. Jest opanowana, myśli, nim coś powie i ostrożnie posługuje się magią. Kocha się w Karbonie. Ma różowy klejnot w kształcie serca. Jej ulubiony kolor to różowy.
 • Topaza Trollhopper – to ta zabawna w grupie. Jest głupkowata, mówi, co myśli, ale zazwyczaj bardziej tym rozśmiesza niż obraża. Ma żółte włosy, wyglądające jakby były poszarpane. Najbardziej modna z grupy, jest potomkinią Cyrkonii. Jej największą wadą jest to, że brzydzi się nieładnie wyglądających trolli. Uważa się za odlotową. Kocha się z wzajemnością w Jasperze. Ma żółty klejnot w kształcie diamentu. Jej ulubiony kolor to żółty.
 • Szafira Trollzawa – jej włosy i kryształ są koloru niebieskiego. Nosi okulary, a jej twarz zdobią piegi. Jest straszną kujonką, co ma związek z panem Trollheimerem, nauczycielem, który jest jej starożytnym. Kocha się w Alabasterze. Często jest poniżana, zaczepiana i wyśmiewana, ponieważ cheerleaderki oraz koledzy uchodzący za odlotowi nie lubią tych najmądrzejszych. Jej ulubiony kolor to niebieski.
 • Onyksa von Trollenberg – najtwardsza ze wszystkich trollic. Ubiera się na czarno, a jej włosy są koloru fioletowego, wiąże je w dwa kucyki.. Ma charakterystyczny pieprzyk na twarzy. Jej kryształem jest fioletowy półksiężyc. Interesuje się wyścigami, jest zakochana, a raczej tylko zauroczona, w Krzemieniu. Jej ulubionym kolorem jest fioletowy. Spinell to jej starożytny.

Chłopcy

 • Karbon Trollwell
 • Skała Trollhammer
 • Jasper Trollhound
 • Krzemień Trollentino
 • Alabaster Trollington III

Starożytni

 • Spinell – to starożytny Onyksy. Spędził ponad tysiąc lat w lesie, gdzie przebywał pod władzą Szymona. Szymon zaklął go bowiem w zielonego smoka. Zmuszony był atakować swym ogniem szkołę, miasto itd. Ma charakter zupełnie jak Onyksa. Jest też mężem Cyrkonii, z czego wychodzi, że Onyksa i Topaza muszą być bardzo daleko, ale i tak, spokrewnione ze sobą.
 • Cyrkonia – to starożytna Topazy, choć żółtowłosa, nie chciała się do tego na początku przyznać. Ponieważ Cyrkonia spędziła tysiąc lat pod postacią drzewa, po odczarowaniu była dość brzydka i odrażająca. Okazało się jednak, że uwielbia modę i zakupy, i jest niezwykle dowcipna. Poślubiła Spinella. Wraz z nim zamieszkała nad morzem, blisko plaży.
 • Pan Trollheimer – większość postaci serialu nie wierzy, że jest on starożytnym. Główne bohaterki uważają, że jest wnukiem starożytnego lub kimś w tym rodzaju, bo, jak powiadają, jest „młody”, „przystojny” i „milutki”. Jego mądrość to znak, iż jest starożytnym Szafiry. Pochodzi jeszcze z czasów, w których mężczyźni również mogli posługiwać się magią, jak Spinell.
 • Obsydiana – najmądrzejsza ze starożytnych i, jak się mogło wydawać trollom, najpotężniejsza. Sama jednak wyjaśniła, że nikt ze starożytnych nie potrafił przewyższyć Cyrkonii. Jest właścicielką sklepu z magicznymi koralikami. To starożytny Rubiny. Obsydiana, z natury opanowana i spokojna, wyprowadzona z równowagi, potrafi się wściec.
 • Babcia Ametysty – to jedyna starożytna, która była z trollicami od samego początku. Mieszka bowiem ze swoją wnuczką. Ubiera się bardzo modnie, albowiem ze wszystkich starożytnych tylko ona ma codzienną styczność z teraźniejszymi zwyczajami. Często pomaga swojej wnuczce, zazwyczaj siedzi w domu. Jako starożytna jest przodkiem Ametysty.

Wrogowie

 • Szymon – niewielki gremlin, niegodziwiec, główny wróg trollek. Ma dużo pomysłów na to, jak zawładnąć światem.
 • Snarf – sługa złego Szymona. Snarf jest małym, czerwonym pół-psem, pół-ogrem, a kształtem przypomina królika.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Polski tytuł Angielski tytuł
SERIA PIERWSZA
01 Przyjaciółki na całe życie Best Friends For Life
02 Magia pięciu i ambaras Five Spells Trouble
03 Pierwszy dzień szkoły First Day of School
04 Klejnot Onyksy Onyx's Gem
05 Topaz szaleje Topaz Possessed
06 Klasówka The Big Test
07 Trolle szybkie i wściekłe Troll Fast, Troll Furious
08 Wyścig The Great Race
09 Same w lesie Into the Woodz
10 Zaloty The Dating Game
11 Lustereczko, lustereczko Mirror Mirror
12 Impreza z zasadami Ruby’s Rules of Partying
13 Pradawny Klejnot Forever Amber
14 Stare nie tak dobre czasy Not-So-Good Old Days
15 Po prostu Szymon Simply Simon
16 Drzewo i smok The Tree and the Dragon
17 Zjazd absolwentów Homecoming
18 Dziwny smok A Dragon’s Tale
19 Szkolna wycieczka School Trip
20 Dzień, w którym magia przestała działać The Day the Magic Died
21 Przywracanie magii Bringing Back the Magic
22 Nowa koleżanka New Girl in Town
23 Złe dziewczynki When Good Girlz Go Bad
24 Prawdziwa przyjaźń Boyz and Girlz Together
25 Gdzie są trolle? Where the Trollz Are
26 Potwór z morza i tajemnica Szafiry Surf Monster a Go Go
27 Krakatrolla, co miewa humory Krakatrolla Needs Some Java

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]