Trondheimsfjorden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trondheimsfjorden
Trondheimsfjord
Ilustracja
Mapa Trondheimsfjordu oraz półwyspu Fosen
Państwo

 Norwegia

Lokalizacja

Morze Norweskie

Głębokość
• maksymalna


617 m

Miejscowości nadbrzeżne

m.in.: Trondheim, Mosvik, Leksvik

Wyspy

m.in.: Tautra, Ytterøy

Położenie na mapie Norwegii
Mapa konturowa Norwegii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Trondheimsfjorden”
Ziemia63°30′N 10°28′E/63,500000 10,466667
Åsenfjorden – jedna z odnóg Trondheimsfjordu w pobliżu Stjørdalu
Statek norweskiego operatora Wilson ASA na wodach Trondheimsfjordu w pobliżu Skarnsundu

Trondheimsfjorden – zatoka Morza Norweskiego, trzeci pod względem długości fiord w Norwegii (130 km). Rozciąga się od Ørlandu na zachodzie do Steinkjeru na północnym wschodzie. Na jego brzegu leży m.in. Trondheim, dawna stolica państwa wikingów. Maksymalna głębokość fiordu wynosi 617 m (w pobliżu Agdenes). Największymi wyspami na fiordzie są Ytterøy i Tautra. Większa część fiordu (z wyjątkiem położonej najdalej na północny wschód odnogi) wraz z portem w Trondheim jest wolna od lodu przez cały rok.

Najwęższym miejscem fiordu jest cieśnina Skarnsund, oddzielająca zewnętrzną (wchodzącą do morza) jego cześć od wewnętrznej, zwanej Beitstadfjorden. Ma ona około 500 m szerokości i znajduje się na obszarze gminy Inderøy. Od 1991 roku przecina ją most Skarnsund.

Poza Trondheim nad Trondheimsfjorden leżą m.in. Stjørdal, Levanger, Steinkjer i Verdal.

Fiord posiada bogatą faunę, zarówno typową dla wód północnych, jak i południowych. Zaobserwowano w jego wodach co najmniej 90 gatunków ryb. W ostatnich latach odkryto również głębokowodne korale (Lophelia pertusa). Rzeki uchodzące do fiordu – Gaula (w Melhus), Orkla (w Orkdal), Stjørdalselva (w Stjørdal) i Verdalselva (w Verdal) – są jednymi z najbogatszych w łososia w Norwegii.

W 1888 roku podwodna lawina błotna w wodach fiordu spowodowała tsunami, które zabiło jedną osobę w Trondheim oraz uszkodziło trzy linie kolejowe[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. L’Heureux, J.-S.; Glimsdal, S.; Longva, O.; Hansen, L.; Harbitz, C. B.: The 1888 shoreline landslide and tsunami in Trondheimsfjorden, central Norway.