Tropico 3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tropico 3
Ilustracja
Logo gry
Producent Haemimont Games
Wydawca Kalypso Media
Data wydania Microsoft Windows
NA: 20 października 2009
PAL: 13 listopada 2009
Xbox 360
NA: 16 lutego 2010
PAL: 13 listopada 2009
Gatunek RTS
Tryby gry gra jednoosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows
Xbox 360
Wymagania

CPU 2,4 GHz
RAM 1 GB
GPU 256 MB
HDD 5 GB
akcelerator 3D
DirectX 9.0

Kontrolery mysz oraz klawiatura, dżojpad
Poprzednik Tropico 2
Kontynuacja Tropico 4

Tropico 3 – gra komputerowa z gatunku strategii czasu rzeczywistego (RTS), wyprodukowana przez bułgarską firmę Haemimont Games, wydana przez Kalypso Media. Premiera gry na Windows miała miejsce 20 października 2009, a na platformę Xbox 360 13 listopada 2009.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Fabuła nawiązuje do pierwszej części gry, natomiast w tej gracz "podstępnym i podejrzanym sposobem, przejmuje władzę na karaibskiej wysepce Tropico, gdzie obejmuje urząd wszechpotężnego El Presidente". Wyspa ma położenie bardzo strategiczne, dlatego dwa supermocarstwa, USA oraz ZSRR, starają się podporządkować niepodległy kraj dla swoich własnych machinacji.

Podobnie jak pierwsza wersja gry także Tropico 3 posiada ścieżkę dźwiękową w stylu latynoamerykańskim, która nadaje grze odpowiedni charakter[1].

Tryby rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Autorzy dali do użytku kilka różnych typów gry. Pierwszy typ gry to kampania, składająca się z 15 oddzielnych, niepowiązanych (choć w jednej z misji zostaje wspomniana nazwa z innej) zadań. Drugim typem jest zabawa, czyli po prostu wolna gra, w której na początku ustalamy poszczególne jej zasady. Ostatni typ to wyzwania, które tworzone są i rozgrywane w sieci internetowej.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W grze ujęto wiele aspektów, z których każdy jest ważny. Odpowiednie zastosowanie każdego z nich jest niezbędne, aby osiągnąć wyznaczone cele. Niewłaściwe działania lub ich brak przyczyniają się do znacznego utrudnienia gry, dlatego nie należy zaniedbywać jakiegokolwiek z nich.

Awatar[edytuj | edytuj kod]

Po uruchomieniu danej misji, pojawia się okienko wyboru Awatara gracza, czyli postaci, którą w danym zadaniu gracz będzie kierował jako El Presidente. Można utworzyć własną osobę lub wybrać którąś z dostępnych.

Wśród dostępnych postaci znajdują się m.in. Fidel Castro, Che Guevara, Hernandez Martinez, "Papa Doc" Duvalier, Juan Perón, Augusto Pinochet, Antonio Salazar, Anastasio Somoza, Senior, Manuel Noriega, Rafael Trujillo i Eva "Evita" Perón, a także kilka fikcyjnych osób.

Wygląd i cechy Awatara[edytuj | edytuj kod]

Tworząc osobę El Presidnete, można wybrać jego wygląd spośród różnorodnych możliwości. Możliwe jest wybranie płci, koloru skóry, fryzury, kostiumu, nakrycia głowy, akcesoriów, kolczyków (tylko u kobiet) lub wąsów i brody (tylko u mężczyzn).

Prócz wyglądu, liczy się wnętrze. Dlatego autorzy oddali do dyspozycji gracza liczne opcje, które znacząco wpływają na grę. Umożliwiono wybranie tła, drogi do władzy, dwóch zalet i dwóch wad. Niektóre tła, drogi do władzy, zalety i wady mogą się wykluczać wzajemnie, dlatego trzeba z rozwagą dobierać poszczególne elementy.

Technika[edytuj | edytuj kod]

W grze został wykorzystany nowy silnik grafiki 3D, przez co ma ona realistyczny wygląd. Oprócz tego w grze mieszkańcy wyspy mogą prowadzić samochody oraz ciężarówki i limuzyny. Podobnie jak w pierwszej części, także i w Tropico 3 "El Presidente" towarzyszy doradca, który w humorystyczny sposób informuje gracza o wydarzeniach na wyspie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]