Troy Leon Gregg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Troy Leon Gregg (ur. 1953, zm. 29 lipca 1980) był amerykańskim przestępcą, który do historii przeszedł przez wzgląd na wniesioną przez siebie i swoich prawników sprawę Gregg v. Georgia przed Sąd Najwyższy. Gregg został skazany na śmierć w stanie Georgia za popełnione dn. 21 listopada 1973 roku morderstwo na osobach Freda Edwarda Simmonsa oraz Boba Durwooda Moore'a.

W roku 1967 faktycznie zaprzestano wykonywania wyroków śmierci w USA, zaś w 1972 Sąd Najwyższy w sprawie Furman v. Georgia uznał wszystkie stanowe prawa dotyczące KŚ za niezgodne z konstytucją, co równało się faktycznej abolicji i zmianie wyroków wszystkich ówcześnie skazanych.

Jednakże już w roku 1973 niektóre stany, m.in. właśnie Georgia, formalnie przywróciły KŚ, choć wyroki nie były wykonywane przez wzgląd na stanowisko Sądu Najwyższego i traktowane, jako martwe prawo. W związku z tym skazany na śmierć Gregg wniósł apelacją do Sądu Najwyższego, w sprawie otrzymanego wyroku śmierci. Tym razem jednak Sąd zajął inne stanowisko niż w poprzedniej sprawie i, podtrzymując wyrok, uznał, iż stracenie Gregga nie będzie naruszeniem konstytucji. Otworzyło to drogę do wykonywania zawieszonych dotąd wyroków. Pierwszą osobą, straconą w nowej sytuacji prawnej (sprawę rozstrzygnięto oficjalnie 2 lipca 1976), był Gary Gilmore 17 stycznia 1977 w Utah.

Jednakże Gregg nigdy nie poszedł na krzesło elektryczne, albowiem dnia 28 lipca 1980 roku uciekł z więzienia i następnej nocy zginął w czasie walki w barze w Karolinie Północnej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

W sieci[edytuj | edytuj kod]