Trucizna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Standardowe oznaczenie substancji toksycznej na obszarze Unii Europejskiej, wprowadzone przez Dyrektywę 67/548/EWG

Trucizna – każda substancja, która wprowadzona do organizmu w dowolnej ilości, wskutek swych właściwości fizycznych i chemicznych może wywołać zmiany struktury lub zaburzenia czynności organizmu, których wynikiem jest choroba lub śmierć. Badaniem wpływu trucizn na organizmy zajmuje się nauka zwana toksykologią[1]. Trucizną jest niemal każda substancja, ponieważ niemal każdy związek chemiczny w pewnych okolicznościach i w odpowiednio dużej dawce może wywołać zatrucie[1].

Ilość substancji, która powoduje śmierć organizmu określa dawka śmiertelna[2].

Działanie substancji trującej polega na reakcji związków chemicznych w niej zawartych, lub ich metabolitów z enzymami katalizującymi niezbędne dla życia organizmu procesy lub na blokowaniu działania receptorów, prowadzących do zaburzeń pracy różnych układów uniemożliwiających prawidłowe funkcjonowanie organizmu, np. upośledzenie czynności układu nerwowego lub mięśniowego prowadzącego do niewydolności oddechowej i śmierci.

W przemyśle stosuje się często określenie „trucizny katalizatora” – związku chemicznego oddziałującego chemicznie lub fizycznie na katalizator w sposób powodujący zablokowanie jego działania lub nieodwracalne zniszczenie.

Do częściej spotykanych trucizn należą:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Podstawowe pojęcia z zakresu toksykologii, www.forumzdrowia.pl [dostęp 2023-06-27].
  2. Dawka śmiertelna, leksykon.pzh.gov.pl [dostęp 2023-06-27].