Trujący Bluszcz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trujący Bluszcz
Pamela Lilian Isley
Ilustracja
Cosplayerka wcielająca się w Trujący Bluszcz
Pierwsze wystąpienie Batman #181 (czerwiec 1966)
Twórca Robert Kanigher, Sheldon Moldoff
Dane biograficzne
Przynależność Injustice Gang, Gotham City Sirens

Trujący Bluszcz (ang. Poison Ivy, właśc. Pamela Lilian Isley) – fikcyjna postać z franczyzy o Batmanie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pamela opuściła rodzinę, poszła do college’u, gdzie zdobyła stopień naukowy w botanice. Wspólnie z nią studiował Alec Holland (który później został ludzkim składnikiem Swamp Thinga), jego żona Linda i Philip Sylvian (który stworzy Black Orchid – roślinną superbohaterkę). Profesorem Pameli był Jason Woodrue, człowiek, który pewnego dnia dzięki eksperymentom miał się zmienić w Floronic Mana. Woodrue użył Pameli jako królika doświadczalnego, łącząc materiał genetyczny roślin z jej ciałem, tworząc tym samym hybrydę o nadludzkich mocach.

Pamela zobaczyła w wiadomościach informacje o nowym, tajemniczym Batmanie z Gotham City. Oczarowana przyjechała do miasta z nadzieją, że wreszcie spotka mężczyznę, który będzie jej równy. Jako Trujący Bluszcz popełniała przestępstwa, używając nabytych mocy. Batman spotkał ją i odtrącił jej uczucia. Rozwścieczona poprzysięgła mu zemstę.

Trujący Bluszcz nadal była antagonistką Mrocznego Rycerza, dopóki nie zaoferowano jej (w zamian za ułaskawienie) współpracy ze Suicide Squad Amandy Waller. Pomagała trochę od czasu do czasu, ale jej pierwotna natura znów się odezwała i wróciła na drogę przestępstwa. Od tego momentu zaczęła się zmieniać. Jej pełne pokus ciało zaczynało coraz bardziej i bardziej przekształcać się w roślinę, przez co zaczęła się jeszcze bardziej troszczyć o florę i środowisko. Stała się ekoterrorystką, atakującą wszystkie firmy, które w jej mniemaniu zagrażały środowisku.

W trakcie No Man’s Land zyskała również jedyną ludzką przyjaciółkę, Harley Quinn, która omal nie została zabita przez swego pracodawcę, Jokera. Bluszcz odnalazła ją i uratowała. Harley podziękowała Pameli i opuściła Robinson Park, jednak po jakimś czasie wróciła. Po No Man’s Land „ojcowie” Gotham postanowili pozbyć się Bluszcz z Robinson Park. Zagrozili, że w razie konieczności użyją środków roślinobójczych, które zabiłyby ją, jej dzieci i rośliny. Słysząc to, oddała się w ręce policji.

Postanowiła powrócić do parku Robinsona, gdy usłyszała o coraz częstszych aktach samobójczych na tym terenie. Z czasem Pamela odkryła, że jej moce zabiły dzieci, którymi się opiekowała. Dzięki Batmanowi (i jego alter ego) ponownie stała się człowiekiem. Wkrótce Hush przekonał ją, by zażyła kolejne serum, by przywrócić jej moce i najwidoczniej zabić. Batman starał się przeszkodzić Elliotowi, ale Pamela już wypiła serum, przez co zmarła. Jednak potem na jej grobie wyrosły winorośl i bluszcz, które miały oznajmić, że jej śmierć będzie krótkotrwała.

Obecnie jest bardziej rośliną niż człowiekiem. Jej krew i wszystkie płyny fizjologiczne są mieszaniną toksyn, które mogą się zmieniać. Jej pocałunek może zabić, uleczyć lub za jego pomocą może sprawować kontrolę nad innymi. Pamela ma również pewny wpływ na życie roślin – pozwala im rosnąć i się rozwijać, a także w pewnym stopniu ją chronić.