Trumna chłopska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trumna chłopska
W sekcji Linki zewnętrzne znajduje się link do audiodeskrypcji obrazu przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie
Autor Aleksander Gierymski
Rok wykonania 1894-1895
Technika wykonania olej na płótnie
Rozmiar 141 × 195 cm
Muzeum Muzeum Narodowe w Warszawie

Trumna chłopskaobraz olejny polskiego malarza Aleksandra Gierymskiego.

Podczas pobytu w Krakowie w latach 1893-1894 artysta odwiedzał Włodzimierza Tetmajera, mieszkającego w Bronowicach Małych. Wtedy zrodził się pomysł i powstały pierwsze szkice do obrazu Trumna chłopska. Była to jedna z ostatnich kompozycji figuralnych malarza, który malował później tylko pejzaże i architekturę.

Opis obrazu[edytuj]

Obraz ma prostą kompozycję i utrzymany jest w ciepłych barwach. Przedstawia chłopską parę siedzącą na ławce przed domem. Mężczyzna ubrany jest w jasną koszulę, wypuszczoną na spodnie, pali fajkę i plecami opiera się o drewnianą ścianę. Pochylona do przodu kobieta jest w długiej sukni, ma głowę i ramiona przykryte kraciastą chustą. Obydwoje są bosi, robią wrażenie ludzi starych i zmęczonych życiem, ich zamarły wzrok skierowany jest gdzieś przed siebie. Na pierwszym planie, u stóp gospodarzy leży pies, symbol wierności. Tło sceny stanowi bielona ściana zrębowej chałupy, a kamieniste podwórze pokryte jest brunatnym pyłem.

Jedynym barwnym elementem przykuwającym wzrok widza jest niebieskie wieko od trumny z wielkim białym krzyżem. Jego rozmiary świadczą o tym, że zmarło dziecko. Obecność tego przedmiotu sprawia, że prosta scena staje się zapisem rodzinnej tragedii i refleksją nad dolą XIX-wiecznego chłopa, wyniszczonego ciężką pracą i żyjącego w nędzy. Andrzej Wajda napisał Nie znam w polskim malarstwie obrazu, gdzie obecność tragizmu byłaby równie silna. Właśnie tragizmu, nie dramatyzmu. Jest w tym obrazie duch antycznej tragedii, która rozstrzyga się zawsze w pełnym świetle dnia, na oczach sąsiadów, przed domem...[1].

Przypisy

  1. Wajda.pl (pol.). [dostęp 06.05.2009].

Bibliografia[edytuj]

  • Ewa Micke-Broniarek: Aleksander Gierymski. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2004. ISBN 9788373841451.
  • Halina Cekalska-Zborowska: Wieś w malarstwie i rysunku naszych artystów. Wrocław: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1974.

Linki zewnętrzne[edytuj]