Trump World Tower

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trump World Tower
Trump World Tower
Państwo  Stany Zjednoczone
Miejscowość Nowy Jork
Adres 845 United Nations Plaza
Architekt Costas Kondylis & Partners LLP Architects
Wysokość całkowita (861 ft) 262,4 m
Wysokość do dachu (861 ft) 262,4 m
Kondygnacje 73
Rozpoczęcie budowy 1999
Ukończenie budowy 2001
Położenie na mapie Manhattanu
Mapa lokalizacyjna Manhattanu
Trump World Tower
Trump World Tower
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa lokalizacyjna Nowego Jorku
Trump World Tower
Trump World Tower
Położenie na mapie Nowego Jorku
Mapa lokalizacyjna Nowego Jorku
Trump World Tower
Trump World Tower
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Trump World Tower
Trump World Tower
Ziemia 40°45′08,21″N 73°58′03,59″W/40,752281 -73,967664
Strona internetowa

Trump World Tower – 262-metrowy wieżowiec na Manhattanie w Nowym Jorku w USA. Ma 72 piętra które zajmują 83 403 m². Cały budynek jest przeznaczony na cele mieszkaniowe. Znajduje się tutaj prawie 400 apartamentów. Został zaprojektowany przez Costas Kondylis & Partners LLP Architects, a jego głównymi materiałami budulcowymi były: beton, stal i szkło. Wcześniej w tym miejscu stał 23-piętrowy gmach, jednak został wyburzony. Natomiast prace nad tym budynkiem rozpoczęły się w 1999 roku, a zakończyły się w 2001.

Trump Tower to luksusowy apartamentowiec przy 845 United Nations Plaza (pierwsza aleja pomiędzy 47. i 48. ulicą) na Manhattanie. Zaprojektowany został przez polską architektkę Martę Rudzką. Jest to 262-metrowa wieża, z 72 piętrami i oszkloną fasadą w kolorze brązowym. Gładka czarna bryła budynku była zaprojektowana początkowo jako złotawa. Był to pierwszy budynek, który złamał dżentelmeńską umowę o budynkach nie wyższych od siedziby ONZ w jej najbliższym sąsiedztwie. Był najwyższym budynkiem mieszkalnym od 2000 do 2003 roku. Zajmuje powierzchnię prostokątna o bokach 44,2 m × 23,8 m. Jego prosta prostokątna bryła ostro kontrastuje z pobliskim 100 United Nations Plaza Tower, udekorowanym balkonami. Budynek ten ma małe, ale eleganckie lobby.

Trump Tower był najwyższym budynkiem na półkuli zachodniej wybudowanym w ciągu ostatnich 15 lat (od czasu gdy został ukończony Bank of America Plaza w 1992 roku), został jednak przewyższony przez Comcast Center w Filadelfii, którego budowa zakończyła się 8 czerwca 2008 roku. Był to przez krótki czas najwyższy całkowicie mieszkalny budynek świata. Przewyższył go jednak 21st Century Tower w Dubaju (2003) i Tower Palace Three w Seulu (2004).

Wcześniej w tym miejscu stał 23-piętrowy United Engineering Center. Przed budową wielu sąsiadów, włączając Waltera Cronkite'a, była przeciwna budynkowi ze względu na jego wysokość oraz na wyróżniający się wygląd. Pośród wielu obaw jedną była ta, że nowy gmach mógłby sprawić, że znajdująca się po drugiej stronie ulicy siedziba ONZ, skarleje przy takim budynku.

Budynek został wzniesiony z betonu, aby polepszyć wytrzymałość na silne wiatry, a szklana ściana pozwala na oglądanie widoków na East River i część Manhattanu. W kwietniu 2006 roku, na parterze budynku otworzyła swe podwoje elegancka restauracja Megu, serwująca dania kuchni azjatyckiej. Na parterze mieści się również The World Bar.

Budowa tego budynku pochłonęła około 300 milionów dolarów amerykańskich. Ceny wahały się od 585 tys. dolarów (cena za studio) do 13,5 miliona dolarów. Mega-penthouse (wielki apartament) znajdujący się na trzech ostatnich piętrach miał 1815 m² i był wyceniony na 58 milionów dolarów. Jednak, gdy nie mógł znaleźć nabywcy, został podzielony na trzy oddzielne apartamenty (wszystkie szybko sprzedano).

Budynek i niektóre spośród jego luksusowych apartamentów, zostały pokazane w programie stacji NBC, The Apprentice, oraz w telewizyjnym show "Extra", również NBC. W 2003 roku budynek był miejscem premierowego pokazu samochodu Mercedes-Benz SLR McLaren, w trakcie którego piosenkarka Beyonce Knowles promowała to auto przed amerykańskimi mediami. Ceny apartamentów, dogodne położenie i wyrafinowane udogodnienia, jak na przykład kominki w niektórych apartamentach, sprawiają, że budynek ten jest bardzo popularny wśród najbogatszych ludzi. Niektóre apartamenty są własnością takich osób jak Bill Gates czy Derek Jeter.

Zobacz też[edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj kod]