Truskaw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Truskaw
Środkowa część Truskawia
Środkowa część Truskawia
Państwo  Polska
Województwo mazowieckie
Powiat warszawski zachodni
Gmina Izabelin
Liczba ludności (2000) 1440[1]
Strefa numeracyjna (+48) 22
Kod pocztowy 05-080
SIMC 0008993
Położenie na mapie gminy Izabelin
Mapa lokalizacyjna gminy Izabelin
Truskaw
Truskaw
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Truskaw
Truskaw
Ziemia 52°18′26″N 20°46′03″E/52,307222 20,767500
Truskaw pl.jpg

Truskawwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Izabelin, na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego.

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego.

Nazwa wsi pochodzi od słowa "trusk" oznaczającego owoc runa leśnego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pomnik w Truskawiu

Wieś powstała z nadania króla Władysława Jagiełły w 1419, choć we wsi są ślady archeologiczne z epoki kamienia gładzonego (ok. 5 000 lat p.n.e.). Jest to najstarsza wieś gminy i Puszczy Kampinoskiej. O Truskawiu wzmiankowano już w dokumentach z 1419. W połowie XIX wieku we wsi było 30 domostw oraz folwark.

W trakcie powstania styczniowego 1863 była bazą powstańców, za co wieś spotkały represje ze strony władz carskich. Rozkwit wsi przypada na okres międzywojenny.

W trakcie II wojny światowej, w 1943, hitlerowcy rozstrzelali 10 mieszkańców wsi. W nocy z 2 na 3 września 1944 oddziały AK pod dowództwem Adolfa Pilcha (ps. "Góra", "Dolina") dokonały pogromu stacjonujących we wsi oddziałów RONA słynących z niebywałego okrucieństwa, zabijając 250 żołnierzy wroga, przy stratach własnych 10 zabitych.

 Osobny artykuł: Wypad na Truskaw.

Obecnie wieś szybko się rozbudowuje, ponieważ wielu warszawiaków wybiera ją na punkt osiedlenia. We wsi znajduje się kilka sklepów spożywczo-przemysłowych, restauracje "Dziupla" i "Dzika Fasola", kilka stadnin i stajni koni, wypożyczalnia rowerów i nart biegowych, oczyszczalnia ścieków i Gminne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji i zbiornik retencyjny Mokre Łąki.

Pociecha[edytuj | edytuj kod]

Powszechnie uważana za odrębną wieś, Pociecha jest formalnie oddalonym przysiółkiem Truskawia[2]. Stanowi znane miejsce wypadowe do Puszczy Kampinoskiej. Oprócz kilku zabudowań, znajdują się tu m.in. pomniki partyzanckie, m.in. pomnik Powstańczych Oddziałów Specjalnych "Jerzyki".

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Bardzo dobry punkt wyjściowy na szlaki piesze i rowerowe w Puszczy Kampinoskiej. Z Truskawia zaczynają swój bieg:

Dojazd[edytuj | edytuj kod]

Do Truskawia prowadzi droga powiatowa 4130W (ul. 3 maja) od strony Warszawy i Izabelina. Ponadto istnieje dojazd od strony Hornówka ul. Lipkowską. Samochodem od granic Warszawy podróż zajmuje ok. 10 minut.

Truskaw posiada połączenia autobusowe realizowane przez Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, w tym:

Plan miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Układ ulic

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • F. Marczewski, P. Petrykowski, Ł. Polak Wspólnota dziejów, ludzi i miejsc pamięci : gmina Izabelin, Warszawa : Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki : Agencja Wydawnicza Egros, Warszawa 2010, ISBN 978-83-89986-63-4

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]