Trybunał Inkwizycji (obraz Goi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trybunał Inkwizycji
Grafika bez ustawionego tekstu alternatywnego: Trybunał Inkwizycji
Autor Francisco Goya
Rok wykonania 1815-1819
Technika wykonania olej na desce
Rozmiar 46 × 73 cm
Muzeum Królewska Akademia Sztuk Pięknych św. Ferdynanda

Trybunał Inkwizycji (hiszp. Auto de fe de la Inquisición lub Tribunal de la Inquisición) – obraz olejny hiszpańskiego malarza Francisca Goi przedstawiający scenę związaną z działalnością hiszpańskiej inkwizycji[1].

Obraz należy do serii czterech namalowanych na desce dzieł gabinetowych o niewielkich rozmiarach, w skład której wchodzą także: Walka byków w miasteczku, Procesja biczowników i Dom wariatów. Przedstawiają one niektóre aspekty życia w Hiszpanii początków XIX wieku, które zwolennicy oświecenia i liberałowie próbowali zreformować. Według inwentarza dzieł Goi przeprowadzonego w 1928 roku ta seria nie została nigdy sprzedana; nie wiadomo czy malarz postanowił zatrzymać ją dla siebie czy też nie znalazł kupca[2].

Obraz przedstawia odbywające się we wnętrzu kościoła auto-da-fé – deklarację przyjęcia lub odrzucenia religii katolickiej przez osobę oskarżoną o różnego rodzaju występki przeciwko tej religii. Deklaracja kończyła proces inkwizycyjny. Kilku oskarżonych ubranych w pokutny strój przysłuchuje się procesowi. Ich postawa wskazuje na bezradność i uległość. Proces śledzi także liczna publiczność[3].

Proweniencja[edytuj | edytuj kod]

Hiszpański kolekcjoner sztuki i przyjaciel malarza Manuel García de la Prada zapisał serię Święta i zwyczaje i Pogrzeb sardynki w swoim testamencie z 1834 Akademii św. Ferdynanda. Nie wiadomo jednak, kiedy i w jakich okolicznościach nabył obrazy. Wszystkie zostały włączone do kolekcji akademii w grudniu 1839[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Francisco Goya. Poznań: Oxford Educational, 2006. ISBN 83-7425-497-1.
  2. a b Ricardo Centellas: Corrida de toros en un pueblo (hiszp.). almendron.com/artehistoria. [dostęp 2013-09-16].
  3. Valeriano Bozal: Francisco Goya, vida y obra. Madryt: Tf. Editores, 2005. ISBN 84-96209-39-3.