Trybuna Górnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Trybuna Górnicza
Ilustracja
Siedziba Wydawnictwa Górniczego w Katowicach, ul. Kościuszki 30 w 2017 roku
Częstotliwość tygodnik
Państwo Polska 
Adres ul. T. Kościuszki 30
40-048 Katowice
Wydawca Wydawnictwo Górnicze
Rodzaj czasopisma społeczno-gospodarczy, ekonomiczny, branżowy
Pierwszy numer 9 czerwca 1994
Redaktor naczelny Krystian Krawczyk
Średni nakład 55 000 egz.
Format 29x39 cm
Liczba stron od 8 do 48
ISSN 1231-9996
Strona internetowa

Trybuna Górnicza – tygodnik branżowy środowiska górniczego i okołogórniczego, ukazuje się od 9 czerwca 1994 roku w gminach górniczych województw śląskiego i małopolskiego
Siedziba redakcji mieści się w Katowicach. Trybuna Górnicza wydawana jest przez Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o.

Porusza kwestie związane z sektorami: górniczym, energetycznym, koksownictwem i ekologią. Podejmuje tematy poświęcone górniczej tradycji oraz kulturalnemu dorobkowi środowiska i regionu. Drukuje ogłoszenia przetargowe spółek węglowych i przedsiębiorstw górniczych.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa tygodnika Trybuna Górnicza związana jest z faktem, iż był kolportowany wraz z ukazującą się w ówczesnym województwie katowickim Trybuną Śląską, a skierowany był do środowiska górniczego, w szczególności do załóg kopalń węgla kamiennego.

Gazeta jest bezpłatna, kolportowana w czwartki wraz z Dziennikiem Zachodnim, a wcześniej z Trybuną Śląską w gminach górniczych oraz przez prenumeratę bezpośrednio w spółkach wydobywczych i kopalniach węgla kamiennego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy numer TG ukazał się 9 czerwca 1994 r. w nakładzie – szacunkowo – 47 tys. egzemplarzy. Miał 8 stron. Wyszedł na papierze o zielonym odcieniu, co miało nawiązywać do górniczych barw. Z tego powodu do tygodnika przylgnęła nazwa „zielona Trybuna”. Założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym TG był Ryszard Fedorowski, który z udziałem Wojciecha Niedzieli i Jana Dziadula przygotował założenia pisma. W pierwszym zespole było 4 dziennikarzy — Jan Czypionka, Anna Lubiejewska, Barbara Namysł, Eugenia Plucik, fotoreporter Bogdan Kułakowski, grafik Ryszard Twardoch. Redakcja mieściła się w 4 pokojach Państwowej Agencji Węgla Kamiennego.

W 1998 r. drugim z kolei prezesem Wydawnictwa Górniczego i naczelnym redaktorem został Witold Jajszczok, młody dziennikarz Trybuny Śląskiej. Kierował TG w najtrudniejszych dla górnictwa czasach zapaści finansowej.

W 2002 roku Wydawnictwo Górnicze Sp. z o. o. połączyło się z wydawnictwem Wiadomości Górnicze Sp. z o. o. Nowym prezesem Wydawnictwa Górniczego został Janusz Kozłowski. Powiększone Wydawnictwo Górnicze wydaje nie tylko Trybunę Górniczą, ale również specjalistyczne periodyki: Wiadomości Górnicze, Karbo i Budownictwo Podziemne i Tunelowe. W 2004 roku na czele wydawnictwa i redakcji TG stanął Jan Czypionka.

Od 2005 r. tygodnik kolportowany jest z Dziennikiem Zachodnim, gdyż Trybuna Śląska została zlikwidowana przez wydawcę - spółkę Polskapresse.

Od stycznia 2008 r. Trybuna Górnicza ukazuje się w odnowionej, bardziej nowoczesnej szacie graficznej.

W 2007 r. prezesem Wydawnictwa Górniczego został Mariusz Siembiga.

Wcześniej w tygodniku pojawia się rubryka „Po Szychcie". To pomysł autorstwa Krystiana Krawczyka, obecnie naczelnego redaktora, a wcześniej sekretarza redakcji i zastępcy naczelnego. Pomysł – jak pokazał czytelniczy oddźwięk – doskonały. Okazało się bowiem, że górnictwo jest „kopalnią” fascynujących ludzi, którzy na co dzień nie tylko fedrują, lecz mają tysiące rozmaitych upodobań.

Od października 2008 r. prezesem Wydawnictwa Górniczego został Witold Pustułka, publicysta Dziennika Zachodniego.

Numer 1000 tygodnika ukazał się 19 grudnia 2013 roku.

Internet[edytuj | edytuj kod]

Najważniejsze publikacje tygodnika zamieszczane są na stronie wydawcy - Wydawnictwa Górniczego pod adresem www.gornicza.com.pl.
Od 1997 r. funkcjonuje obszerny informacyjny portal internetowy Trybuny Górniczej www.nettg.pl.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Portal górniczy www.nettg.pl
Strona internetowa tygodnika i Wydawnictwa Górniczego www.gornicza.com.pl